Urządzenia mobilne

Jak namówić rodziców na nowy telefon?

Rynek telefonów komórkowych dynamicznie się rozwija. Nowe modele są bardziej wydajne, pracują szybciej i lepiej wywiązują się z kolejnych stawianych przed nimi zadań. Niestety, trudno liczyć na ich zakup tak długo, jak długo starszy model jest sprawny, a my nie dysponujemy własnymi zasobami finansowymi. Jak zatem namówić rodziców na nowy telefon?

1. Dopracuj argumenty

Rodzice to trudni partnerzy negocjacyjni. Warto jednak pamiętać, że zwykle nie są nieprzewidywalni. Nie zawsze postępują tak, jak można sobie tego życzyć, można jednak dość precyzyjnie ocenić, jaka forma narracji działa na nich mniej, a jaka bardziej. Próby szantażu nie są więc najlepszym rozwiązaniem, bo mogą zniechęcić ich do zakupu, nawet jeśli w innych okolicznościach nie byliby wcale nastawieni do niego negatywnie. Przed rozmową na temat nowego telefonu dobrze jest więc przygotować listę argumentów, które mają szansę trafić im do przekonania. Warto przygotować zarówno te mniej, jak i bardziej oczywiste. Negocjacje mogą trwać długo, a sami rodzice mogą dysponować kontrargumentami.

Rodzice mają różny poziom wrażliwości, warto więc dopasować argumentację do typowych dla nich cech i przekonań. Nie poleca się jednak wykorzystywać w pierwszej kolejności tego argumentu, który nawiązuje do posiadania nowego telefonu przez wszystkich znajomych. Nawet rodzice, którzy sami lubią podążać za nowymi trendami, potrafią w takim przypadku przypomnieć nam, że „nie jesteśmy wszystkimi”. Znacznie lepszą opcją jest skoncentrowanie się na niedostatkach obecnego modelu, zwłaszcza jeśli niedostatki te mogą utrudniać zdobywanie i ugruntowanie wiedzy. Można więc wspomnieć choćby o niskiej jakości zdjęć, wolnym działaniu telefonu oraz niedostatecznej wolnej przestrzeni. Warto mieć też w zanadrzu wyjaśnienie tego, jak poprawa każdego z parametrów wpłynęłaby na poprawę jakości szkolnego życia.

Prowadząc rozmowę warto uwzględnić także kwestie komunikacyjne. Lepszy telefon może oznaczać większy zakres częstotliwości, na których pracuje, co decyduje o poprawie sygnału, czyli dostępności, jak również możliwa będzie poprawa jakości prowadzonych rozmów, w tym video rozmów. Nie ulega wątpliwości, że rodzic informatyk będzie trudniejszym partnerem do rozmów, dlatego należy dobrze przygotować się do „negocjacji” i przedstawić tylko te argumenty, które będą faktycznie istotne.

2. Znajdź korzystną ofertę

Rodzice bardzo często nie zgadzają się na zakup nowego telefonu nie dlatego, że chcą utrudnić życie swoim dzieciom. Tym, co ich powstrzymuje jest świadomość tego, że przeważnie telefon nie należy do najtańszych rozwiązań. Rzeczywiście, ceny nowych modeli potrafią przytłaczać. Warto jednak pamiętać, że rodzice nie są zwykle tak dobrymi tropicielami okazji jak nastolatki. Przed rozmową na temat nowego telefonu dobrze jest więc przeanalizować dostępne oferty pod kątem ich atrakcyjności cenowej. Oczywiście, można pokazać rodzicom model w jego cenie rynkowej, warto jednak zrobić to tylko po to, aby natychmiast zaprezentować im znalezione przez siebie, znacznie atrakcyjniejsze rozwiązanie.

3. Zademonstruj niedostatki obecnego telefonu

Rodzice mogą mieć problem z ustaleniem, na ile przemawia przez nas potrzeba dorównania znajomym, na ile zaś nowy telefon jest nam rzeczywiście potrzebny. Aby rozwiać ich wątpliwości, warto zaprezentować im sposób wykorzystywania obecnego telefonu oraz informacje na temat tego, jak wiele zmian przyniósłby nowy model. Warto odwoływać się przede wszystkim do tych jego zastosowań, które ułatwiają naukę oraz zdobywanie nowych umiejętności – manualnych, sportowych albo językowych.

dziewczyna robi fotkę smartfonem

4. Pokaż ile możesz się nauczyć

Pewnym argumentem w rozmowach o zakupie nowego telefonu może być także chęć rozwoju w zakresie prowadzenia własnych kanałów w Social Media. Nowe umiejętności mogą później przydać się, czy to w pracy zawodowej, czy też w indywidualnej ścieżce kariery np. jako Youtuber. Oczywiście rodzice mogą być sceptycznie nastawieni do takiej „nauki”, lecz zawsze można wyciągnąć asa w rękawie i pokazać rodzicom ile może „jutuber” zarobić na swoim kanale. Zarobki jutuberów publikowane są w mediach społecznościowych i w ogólnodostępnej prasie internetowej.

5. Nie ściemniaj

W rozmowie o zakupie nowego telefonu postaw na szczerość. Odwołuj się wyłącznie do faktów. Nie ściemniaj – fakty można łatwo sprawdzić, nie trzeba być specjalistą informatykiem, aby zweryfikować twoje argumenty. Szczerość będzie największym twoim sprzymierzeńcem.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.