Oprogramowanie

XGuetzli – Windows GUI for Google Guetzli

stanowisko pracy grafika komputerowego

16 marca 2017 roku Google udostępniło nowe narzędzie do kompresji plików JPG/JPEG – Guetzli. Według doniesień autorów, nowy algorytm zastosowany w Guetzli jest w stanie tworzyć pliki JPG o rozmiarze mniejszym aż o 35%, aniżeli jakikolwiek inny dostępny na rynku algorytm kompresji JPG (np. libjpeg). Czy Guetzli faktycznie jest taki skuteczny? Jak pokazują pierwsze testy TAK, nawet więcej, Guetzli jest w stanie uzyskać wyniki przekraczające 35 procent.

Jestem wielkim fanem optymalizacji więc informacja o udostępnieniu Guetzli bardzo mnie ucieszyła. Chciałem jak najszybciej ruszyć z testami, jednak… narzędzie w podstawowej formie można odpalić wyłącznie w konsoli, co odrobinę utrudnia pracę, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego. Postanowiłem stworzyć GUI dla Guetzli na Windows, o nazwie XGuetzli, które w dniu dzisiejszym udostępniam wszystkim czytelnikom bloga.

Aplikacja do uruchomienia wymaga systemu operacyjnego Windows wraz z zainstalowanym środowiskiem Microsoft .NET Framework w wersji 4.5 lub wyższym, oprócz tego wymagane są pliki wykonywalne kompresorów: guetzli.exe oraz opcjonalnie Leanify.exe.

GUI for Guetzli zostało przetestowane na systemach Windows 10 oraz Windows 7. Nie powinno być problemów na tych systemach. Problemy jednak mogą stwarzać aplikacje typu HIPS (Avast Internet Security, Comodo Internet Security i inne), w przypadku zaobserwowania błędów, proszę dodać do wyjątków katalog z plikami XGuetzli. Wiem na 100%, że Avast klasyfikuje jako False Positive dołączony kompresor Leanify.exe, w związku z czym kompresja z użyciem tego narzędzia jest opcjonalna. Do oficjalnej paczki dystrybucyjnej nie dołączam Leanify.exe! Jeśli chcesz włączyć dodatkową kompresję, pobierz na własną rękę plik wykonywalny i umieść go w katalogu wraz z plikiem XGuetzli.exe.

XGuetzli

Pierwsza wersja GUI XGuetzli dostępna jest wyłącznie w języku angielskim, interfejs oferuje następujące opcje:

 • Click to Select Files – wczytanie plików JPG/JPEG, które zostaną poddane optymalizacji.
 • Click to Select Output Directory – ustawienie katalogu zapisu. Proszę nie ustawiać katalogu zapisu takiego jak kompresowanych plików.
 • Quality – wybór poziomu optymalizacji dla kompresora Guetzli. Domyślnie 95%, najniższa możliwa wartość – 84%.
 • Save data to – opcja pozwalająca zapisać wyniki kompresji do pliku CSV lub TXT, w celu dodatkowej analizy.
 • Run Leanify after Guetzli – opcja która pozwala zastosować dodatkowo kompresor Leanify. Można dzięki temu uzyskać jeszcze mniejszy plik wynikowy. O Leanify więcej przeczytasz na stronie projektu.
 • Optimize / Abort – przyciski sterujące uruchamiające/przerywające pracę programu.

XGuetzli - Windows GUI for Guetzli

Narzędzie Leanify.exe możesz pobrać z tej lokalizacji. Poniżej widok katalogu XGuetzli:

Katalog z plikami XGuetzli

Wyniki testów kompresji zostaną opublikowane w odrębnym artykule na SocialTrends [Facebook]

Pobierz

Aktualne wersje guetzli oraz Leanify można pobrać z oficjalnych repozytoriów:

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

7 komentarzy

 • Aplikacja działa bez zarzutu. Brakuje mi jednak możliwości aby zapamiętywała ostatnio wprowadzone ustawienia po zamknięciu i wprowadzała je przy ponownym uruchomieniu – dotyczy ostatnio wybranego katalogu zapisu plików, jakości i opcji dodatkowego uruchomienia Leanify.

  • @Tomasz, dziękuję, zapisuje do realizacji.
   @Michał, dziękuję!

 • Bardo praktyczny i łatwy w obsłudze program dzięki czemu moja strona ładuje się o 14% szybciej niż przed optymalizacją zdjęć 🙂

 • Chciałbym dopytać, bo u mnie przy dość mocnej jednostce kilka zdjęć około 3MB każde robi się nawet koło godziny, czy to normalne? Da się to jakoś przyspieszyć?

  • Niestety w tym momencie nie ma możliwości przetwarzania jednego obrazu wielowątkowo, można przetwarzać kilka obrazów jednocześnie przypisując wątek do rdzenia procesora. Wynika to z ograniczenia wersji konsolowej. Dopóki twórcy narzędzia nie zaimplementują wielowątkowego przetwarzania, nie zoptymalizujemy całego procesu. Co do czasu przetwarzania, to przypomnę że nie jest to uzależnione od wielkości pliku – czyli liczby MB tylko od tego jaką rozdzielczość zdjęcie posiada, w praktyce sprowadza się to do wartości Mpx (megapixel), czym więcej tym dłużej zdjęcie będzie przetwarzane, czas przetwarzania uzależniony jest też od wybranego stopnia kompresji. Jeśli masz słabszy procesor, to przetwarzanie obrazu może zająć godzinę lub dłużej. W przypadku użycia Guetzli dobrze jest uzbroić laptop w podkładkę chłodzącą, z przynajmniej 2 wiatraczkami o wydajności 2000 RPM każdy. Pozwoli to zbić temperaturę o 5-6 stopni, a niektóre konstrukcje potrafią bardzo namiętnie grzać się, gdy Guetzli uruchomione 😉

Kliknij tutaj aby skomentować