Internet i bezpieczeństwo

Facebook RSS – jak upolować promocje na Facebooku

facebook dark image

Często na Facebooku móżna znaleźć ciekawe promocje na templatki, kursy, listy a nawet pełne wersje programów (nie tylko SEO). W ostatnim czasie również i na fejsowej stronie TechFormator można było znaleźć kilka ciekawszych propozycji programów dostępnych za darmo. Niestety jak to bywa w tego typu super okazjach, aby otrzymać soft za free, trzeba go zainstalować i aktywować (zarejestrować) przeważnie w przeciągu 24h. Zatem kluczem do upolowania darmowej licencji jest szybki dostęp do informacji o promocji. Ten poradnik jest przeznaczony dla osób, które nie chcą przegapić na fejsie ciekawych promocji.

Najprostszą metodą, aby śledzić wydarzenia na wybranym fanpage jest dodanie strony do obserwowanych.

Obserwacja Fanpage

W zależności od ustawień konta na fejsie będą pojawiały się informacje w news feedzie z powiadomieniami, jednak ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Lepszym rozwiązaniem jest agregowanie kanałów RSS.

Facebook jak każdy inny szanujący się serwis posiada kanały RSS. Za pośrednictwem tej metody możemy śledzić wydarzenia na dowolnie wybranym fanpage. Nie ma tutaj ograniczeń, informacje możemy śledzić zarówno za pośrednictwem czytnika w urządzeniu mobilnym (tablet, smartfon), na laptopie, komputerze stacjonarnym, a nawet w mobilnym zegarku z Androidem. Dzięki tej metodzie zawsze i wszędzie możemy mieć dostęp do najnowszych wydarzeń w mediach społecznościowych, w tym także promocjach na Facebooku.

Jak znaleźć kanał RSS Fanpage na Facebooku?

Blogi które udostępniają ciekawe promocje na fejsie zazwyczaj mają już swoje lata, w związku z czym posiadają przypisany tzw. vanity URL – czyli przyjazną nazwę wybraną przez właściciela fanpage. W związku z tym, że metoda agregacji nie działa z vanity URL musimy dobrać się do fejsowego RSS’a nieco inaczej – poprzez wyodrębnienie ID strony, którą chcemy śledzić.

Wyodrębnianie Facebook ID Fanpage

Aby szybko wyodrębnić ID strony na Facebooku można wykorzystać Facebook Open Graph API (graph.facebook.com), ID wyciągniemy dopisując do URL ciąg identyfikujący daną stronę (techformatorpl). Na przykład, dla TechFormatora będzie to – http://graph.facebook.com/techformatorpl

Facebook ID

Gdy już mamy ID można prosto skonstruować kanał RSS poprzez:

https://www.facebook.com/feeds/page.php?format=atom10&id=187399914665853

https://www.facebook.com/feeds/page.php?format=rss20&id=187399914665853

Tego typu kanał możemy podpiąć do dowolnego czytnika RSS czy to okienkowego, czy działającego on-line. Przykładowy widok pobranych danych z RSS Facebooka na moim czytniku QuiteRSS.

QuiteRSS

Lista stron z promocjami na Facebooku

Poniżej znajdziecie listę najciekawszych polskich i zagranicznych fanpage, na których od czasu do czasu pojawiają się różnego typu promocje, kody rabatowe, pełne wersje za free, darmowe softy. Listy będą aktualizowane. Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014

Listy do pobrania w formacie XML/OPML (spakowane do ZIP):

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

4 komentarze

    • @Tomaszek, używaj czytnika taki, który jest dla Ciebie najlepszy. Ja patrzę przeważnie nie na to ile ma funkcji ale czy jest lekki dla systemu i to jest mój główny czynnik którym kieruje się. Każdy z nas ma inne upodobania, przetestuj kilka agregatorów RSS i wybierz ten najlepiej dopasowany. QuiteRSS którego aktualnie używam jest wieloplatformowy i prosty w obsłudze, nie potrzebuje wypasionych programów. Kiedyś używałem LifeRea ale z nim były problemy w przenoszeniu (synchronizacji) danych między Linux a Windows więc zrezygnowałem.

  • Hey, właśnie szukam sposobu na czytane FB via RSS i trafiłem na Twój wpis, lecz ten sposób wydaje się już nie działać. Czy istnieje jakiś nowszy sposób?
    pozdr.
    emssi

    • Facebook nie udostępnia już zawartości fanpejdżów w XML, da się wyciągnąć dane owszem ale trzeba parsować JSON i wygenerować API KEY.

Kliknij tutaj aby skomentować