Aktualności

Co musi umieć PHP developer?

programistka php

PHP jest jednym z najpopularniejszych języków kodowania stron internetowych. To sprawia, że programiści, którzy się w nim specjalizują, nie narzekają na brak zatrudnienia. Co musi potrafić osoba, która chce pracować na stanowisku PHP-owca? Jak w tym przypadku może wyglądać ścieżka kariery?

Uniwersalność i szerokie zastosowanie języka PHP

PHP to język programowania, który istnieje od 1994 roku. Mimo wieloletniego stażu, zdecydowanie nie jest on przestarzałym narzędziem, o którym zapomniano. Obecnie programiści wykorzystują wersję PHP 8, która znacząco różni się od pierwszego “wydania” tego języka. Poprawiła się jego wydajność oraz funkcjonalność, dzięki czemu jest to rozwiązanie, które cieszy się niezmiennie ogromną popularnością. Specjaliści szacują, że obecnie około 80% najbardziej znanych stron internetowych postawiona jest właśnie z wykorzystaniem tej metody kodowania.

Szerokie zastosowanie PHP wynika przede wszystkim z jego uniwersalności. Początkowo był on wykorzystywany głównie do tworzenia dynamicznych stron WWW, czyli takich, których zawartość może być zmieniana, np. do witryn z formularzami kontaktowymi, rekomendacjami i ocenami produktów oraz do forów internetowych. Obecnie jednak język PHP znacząco ewoluował. Wraz z rozwojem jego zastosowanie stało się o wiele szersze i dziś jest on wykorzystywany praktycznie wszędzie. Z jego użyciem tworzy się proste strony internetowe, gry i aplikacje sieciowe, systemy operacyjne oraz rozbudowane witryny WWW z bardzo szerokimi funkcjonalnościami, jak np. Facebook.

Od juniora do specjalisty, czyli ścieżka kariery

Praca w IT cieszy się ogromną popularnością ze względu na duże możliwości rozwoju w tej branży oraz wysokie zarobki. Aby jednak odnalezienie się w tym sektorze i odnoszenie zawodowych sukcesów było możliwe, niezbędna jest odpowiednia wiedza i obycie z branżą Bycie programistą PHP wymaga doskonałej znajomości tego języka, ale nie tylko. Ważna jest także umiejętność tworzenia stron internetowych oraz bycie na bieżąco z aktualnymi trendami w tym zakresie. Starając się o stanowiska juniorskie, nie trzeba posiadać bogatego doświadczenia zawodowego. Istotne są jednak ukończone kursy i szkolenia z PHP. Przewagę konkurencyjną na tym etapie może zagwarantować także wykształcenie kierunkowe, choć dla wielu firm nie jest ono koniecznością.

Specjalista czy starszy specjalista PHP powinien mieć zdecydowanie większe doświadczenie zawodowe oraz obszerniejszą wiedzę praktyczną niż osoby, które stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie. Musi on być zaznajomiony z tworzeniem aplikacji internetowych i stron WWW. Poza PHP powinien mieć też umiejętności z zakresu wykorzystywania w pracy MySql, JavaScript, HTML oraz XML, XSL czy Smarty, czyli innych języków programowania, które często używane są razem z PHP.

Specjaliści w tej branży powinni również dobrze posługiwać się językiem angielskim. IT to sektor, który bardzo dynamicznie się rozwija. Często wiele informacji jest dostępnych tylko po angielsku i mija sporo czasu, zanim zostaną one przetłumaczone. Ponadto panele do kodowania i oprogramowania dla pracowników branży IT również często dostępne są głównie w języku angielskim. Sprawia to, że jego znajomość znacząco ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków i jest jednym z wymagań stawianych przez pracodawców rozpoznawalnych w branży IT, np. firmę Silky Coders, która oferuje bardzo ciekawe warunki zatrudnienia oraz szeroki wybór ofert pracy.