VPN na laptopie
Internet i bezpieczeństwo

VPN czy antywirus: czy potrzebujesz obu?

Każdy użytkownik Internetu jest nieustannie narażony na cyfrowe zagrożenia, które mogą przybierać różne formy i zmieniać się z dnia na dzień. O ile przed nastaniem ery online martwiono się wyłącznie o to, aby nie zainfekować swojego urządzenia wkładając do niego dyskietkę lub płytę CD z niebezpiecznym wirusem, o tyle obecnie znacznie poważniejszym problemem stały się notoryczne kradzieże danych i ich nieuprawnione wykorzystywanie.

Na szczęście wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia mogące pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa w sieci. Zadbają o to oprogramowanie VPN online oraz programy antywirusowe. Oba rozwiązania są wciąż ulepszane, dzięki czemu mogą zaoferować wszechstronne zabezpieczenia, a wiele ich funkcji często się pokrywa. Czy oznacza to, że każdy internauta powinien zainstalować program antywirusowy oraz oprogramowanie VPN? A może wystarczy wybrać tylko jedno z tych rozwiązań? W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

Co to jest VPN?

VPN jest wirtualną siecią prywatną pozwalającą użytkownikom na bezpieczne korzystanie z Internetu. Głównymi celami VPN są ochrona przed zagrożeniami wynikającymi z nieuprawnionego przejęcia przesyłanych danych, śledzenia aktywności i dostępu do prywatnych informacji. Najważniejsze zagrożenia, z którymi doskonale radzi sobie VPN to:

  • ataki DNS, w których hakerzy uzyskują dostęp do Twojego serwera poprzez luki w systemie nazw domen

  • phishing i spam

  • ograniczony dostęp do blokowanych treści

  • zbieranie przesyłanych danych przez osoby do tego nieuprawnione

  • kradzieże tożsamości.

Sieć VPN starannie szyfruje cały ruch internetowy użytkownika, który jest przesyłany na zewnętrzny serwer. Osoby korzystające z VPN nie muszą martwić się o to, że ktokolwiek uzyska dostęp do ich lokalizacji i prywatnych danych.

Czym jest oprogramowanie antywirusowe?

Celem oprogramowania antywirusowego jest ochrona urządzenia przed złośliwymi wirusami, trojanami i wszelkimi zagrożeniami. Dzieje się to przez nieustanne monitorowanie komputera i skanowanie nowych plików oraz częste aktualizacje baz danych, gdyż nowe zagrożenia pojawiają się nieustannie. Oprogramowanie antywirusowe działa w tle, przez co nie trzeba nieustannie włączać go i wyłączać, należy jednak pamiętać o częstym zaktualizowaniu programu, aby mógł on zapewnić pełne bezpieczeństwo.

Co wybrać: VPN czy program antywirusowy?

Obie opcje są przeznaczone do rozwiązywania różnych rodzajów problemów. VPN chroni przed szpiegowaniem, wyciekiem danych oraz pomaga zachować prywatność. Antywirus skupia się na ochronie urządzenia przed złośliwymi plikami. Z tego powodu wszyscy użytkownicy Internetu, którzy chcą zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa online, powinni skorzystać z obu tych narzędzi.

Wszystkie funkcje ochrony w jednym miejscu

Najlepsi dostawcy oprogramowania VPN oferują swoim użytkownikom pełen zakres usług ochronnych, łącząc wszystko, co najlepsze z pełnej ochrony VPN z wysokiej jakości oprogramowaniem antywirusowym. Oznacza to, że pobierając jedno oprogramowanie VPN i wykupując pełen pakiet ochronny. Dzięki temu VPN nie tylko zapewni prywatność, ale także będzie blokował złośliwe witryny i reklamy lub ochroni przed botami.

Mimo to ochrona, jaką zapewnia VPN przez złośliwym oprogramowaniem może być niewystarczająca, jeśli chodzi o zwalczanie i identyfikowanie najnowszych zagrożeń. Z tego powodu warto zadbać o swoje bezpieczeństwo kompleksowo i wykorzystać dodatkowe środki ochrony oferowane przez oprogramowanie antywirusowe.

Kilka słów na koniec

Bezpieczeństwo internetowe powinno stać się priorytetem dla wszystkich użytkowników sieci. Połączenie tego, co najlepsze w oprogramowaniu VPN i antywirusowym jest największą gwarancją ochrony, jaką można zapewnić sobie w dzisiejszych czasach.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.