Internet i bezpieczeństwo

Sprawdzanie list proxy w Proxy Tester

rating

W promocji stron WWW mamy do czynienia z różnego typu zadaniami, niektóre z nich wymagają od nas posiadania solidnej, sprawdzonej listy proxy. Często od jej jakości zależy powodzenie danego przedsięwzięcia. Kluczowym elementem w procesie pozyskiwania działających proxy jest kwestia walidacji adresów i wyselekcjonowanie najlepszych. W artykułach często poruszam kwestie pozyskiwania, lecz samo zaopatrzenie się w dane to połowa sukcesu. W tym poradniku przedstawię darmowe narzędzie, służące do testowania list proxy.

Proxy Tester – darmowe oprogramowanie do testowania proxy i wyodrębniania najlepszych adresów, dostępne w formie aplikacji konsolowej…

Sprawdzanie proxy, instrukcja Proxy Tester

Pobieramy i rozpakowujemy aplikację do dowolnego folderu na dysku, w przykładzie program umieszczę w lokalizacji D:\seotools\proxy_tester\proxytester.exe.

Katalog Proxy Tester

Uruchamiamy wiersz poleceń, Start => Uruchom => cmd.exe, następnie przechodzimy do katalogu, w którym znajduje się Proxy Tester:

cd /d "D:\seotools\proxy_tester"

Całkowita integracja z systemem Windows jest możliwa poprzez zdefiniowanie dodatkowej zmiennej środowiskowej wskazującej na katalog aplikacji lub przeniesienie plików do lokalizacji C:\Windows\system32. Dzięki temu Proxy Tester będzie dostępny z każdej lokalizacji.

Tworzymy nowy plik o przykładowej nazwie listaproxy.txt

notepad listaproxy.txt

Wklejamy listę adresów proxy w formacie IP:PORT i zapisujemy dokument. Podstawowa wersja polecenia:

proxytester.exe listaproxy.txt

W tym scenariuszu dane będą wyświetlane na ekranie konsoli. Aby zapisać do pliku TXT informacje o serwerach, które poprawnie przeszły test i zostały oznaczone jako działające wpisujemy:

proxytester.exe -o dobreproxy.txt listaproxy.txt

Jeśli chcemy włączyć funkcję wielowątkowego sprawdzania, co znacząco przyśpieszy proces testowania wpiszemy:

proxytester.exe -mt -o dobreproxy.txt listaproxy.txt

Domyślny timeout jest ustawiony na 3 sekundy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdefiniować własny interwał:

proxytester.exe -mt -t 10 -o dobreproxy.txt listaproxy.txt

W ten sposób ustawiliśmy timeout na 10 sekund (po parametrze -t podajemy czas wyrażony w sekundach).

W wywołaniu strona testowa to http://www.webstandards.org/files/acid2/test.html, oczywiście możemy zdefiniować własny URL. W katalogu aplikacji tworzymy plik proxytest.txt, który kopiujemy na serwer twojastrona.pl, polecenie egzaminujące proxy z wykorzystaniem własnego URL wygląda następująco:

proxytester.exe -get http://www.twojastrona.pl/proxytest.txt -response proxytest.txt -o dobreproxy.txt listaproxy.txt

Po zakończeniu sprawdzania wszystkie działające proxy znajdziemy w pliku dobreproxy.txt

Proxy Tester konsola

Proxy Tester posiada znacznie większe możliwości, szczegółowe informacje można uzyskać wpisując w oknie konsoli polecenie:

proxytester.exe /?

Aby ułatwić sobie pracę można stworzyć skrypt BAT lub CMD uruchamiający procedurę testowania. W katalogu aplikacji tworzymy nowy dokument i wypełniamy go następującą treścią:

proxytester.exe -q -mt -o %1_dobreproxy.txt %1

Plik zapisujemy jako autotester.bat, należy zwrócić uwagę na rozszerzenie pliku, koniecznie musi być to BAT lub CMD.

Aby sprawdzić listę wystarczy przeciągnąć plik TXT na autotester.bat, pojawi się okno konsoli, po zakończeniu pracy w tym samym katalogu powstanie plik nazwalisty.txt_dobreproxy.txt – plik wynikowy z działającymi adresami.

Na ścisłość, jakby ktoś bardzo chciał można umieścić skrypt jako opcję w menu kontekstowym.

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż Proxy Tester jest udostępniany całkowicie za darmo, dodamy do tego jeszcze bardzo łatwą integrację narzędzia z systemem Windows. Tak na marginesie, istnieją dwa warianty programu, pierwszy udostępniany w postaci pliku EXE – dedykowany na platformę Windows oraz skrypt PY (język Python), który możemy uruchomić w praktycznie dowolnym systemie zawierającym odpowiednie środowisko wykonawcze.

Do największych wad można zaliczyć brak zapisu działających proxy w trybie rzeczywistym – jeśli przerwiemy proces sprawdzania, utracimy wszelkie dotychczasowe dane. Kolejna bolączka, ledwie 3 wątki na jedną sesję, to zdecydowanie za mało. Program powinien zawierać opcję umożliwiającą zdefiniowanie liczby wątków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby manualnie to zrobić, na przykład poprzez podzielenie listy na kilka mniejszych kawałków i każdą z osoba wrzucić do sprawdzarki. Ostatnią niedogodnością może być fakt, iż jest to aplikacja obsługiwana z poziomu konsoli – wiem że wiele osób nie lubi widoku okna wiersza poleceń, dlatego może to stanowić przeszkodę w użytkowaniu programu.