Sprzęt

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lokówki do włosów?

fryzjer z lokówką

Czy zakup lokówki musi być skomplikowany? Nietrudno domyślić się, że odpowiednio przygotowani, będziemy w stanie z łatwością poradzić sobie z ogromem propozycji dostępnych na rynku. Na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności? Czy osoba, która do tej pory nie korzystała z tego urządzenia, ma szansę na znalezienie atrakcyjnej lokówki do włosów bez większego wysiłku?

Na jaki rodzaj lokówki się zdecydować?

Dziś w sprzedaży mamy do czynienia z kilkoma rodzajami lokówek do włosów. Każdy ma swoją specyfikę, trudno przy tym utrzymywać, że jeden jest znacząco lepszy od innego. O wyborze decydują przede wszystkim indywidualne preferencje kupującego, choć nie da się zapomnieć również o roli, jaką ma do odegrania czynnik finansowy.

Tu na pierwszy plan ciągle jeszcze wysuwają się klasyczne rozwiązania opisywane zwykle jako lokówki tradycyjne. Ich znakiem rozpoznawczym jest obecność metalowej lub ceramicznej końcówki oraz bocznego klipsa sprawdzającego się znakomicie, gdy konieczne jest podtrzymanie włosów podczas pracy urządzenia. Korzystając z tradycyjnych lokówek można sięgać po wymienne końcówki, jednym urządzeniem da się więc wymodelować fryzurę na co najmniej kilka sposobów. Niestety, lokówki tradycyjne, jeśli chcemy ich używać regularnie, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia włosów. Co gorsza, pierwsze niekorzystne zmiany polegające na ich wysuszeniu będą widoczne już po kilku zastosowaniach.

lokówka na różowym tle
Tradycyjna lokówka

Mając to na uwadze trudno dziwić się, że na liście rozwiązań dostępnych w sprzedaży znajdują się też znacznie bardziej nowoczesne urządzenia. Jednym z nich jest lokówko-suszarka będąca udanym połączeniem obu urządzeń. Można ją wykorzystywać nie tylko do suszenia włosów, ale również do ich modelowania. Lokówko-suszarki są chętnie wykorzystywane przez wiele osób, często można jednak usłyszeć, że najlepiej sprawdzą się wtedy, gdy pojawia się potrzeba uformowania dość dużych loków. W przeciwieństwie do lokówek w ich tradycyjnym wydaniu pozwalają na modelowanie włosów z użyciem znacznie chłodniejszego powietrza. Trudno utrzymywać, że nie wysuszają włosów, z całą pewnością jednak straty poniesione jako konsekwencja korzystania z nich są znacznie mniej bolesne.

Dziś to lokówki automatyczne są tymi, które budzą największe zainteresowanie. Ich zalety można zresztą mnożyć. Na pierwszy plan wysuwa się łatwość użycia, bo mamy do czynienia z urządzeniami, które same nawijają włosy na wałek. Nie bez znaczenia jest jednak również bezpieczeństwo, jakie gwarantują. Popularność lokówek automatycznych ma swoje źródło w charakterystycznej dla nich precyzji. Proces nakładania włosów na wałek odbywa się bez naszej interwencji, nic więc dziwnego, że możemy liczyć na identyczne loki i fale. Początki pracy z lokówka tego rodzaju mogą być trudne, bo musimy nauczyć się, jak ją prawidłowo obsługiwać. Z czasem można jednak nabrać wprawy i cieszyć się imponującym efektem końcowym.

Powłoki grzewcze w lokówkach

Powłoka grzewcza nie jest tym elementem wyposażenia lokówki, któremu poświęca się szczególnie wiele uwagi. Doświadczenie podpowiada nam jednak, że nie jest to słuszne podejście. Bardzo często to właśnie ona przesądza o poziomie zadowolenia z urządzenia.

Najbardziej klasyczne lokówki są wyposażone w powlokę ceramiczną. Ta jest dość solidnym rozwiązaniem, bo nie tylko równomiernie nagrzewa włosy, ale również przeciwdziała przyklejaniu się ich do niej. Nie ma jednak żadnych dodatkowych właściwości, nic więc dziwnego, że z wolna jest zastępowana przez powlokę tytanową. Tu ogromnym atutem okazuje się wytrzymałość, powłoka tytanowa nie ulega więc szybkiemu uszkodzeniu nawet w kontakcie z wyjątkowo grubymi włosami. Warto też zwrócić uwagę na to, że utrzymuje ciepło bez skoków temperatury, zapewnia więc lepszą ochronę włosów. Także powłoka turmalinowa ma spore grono zwolenników. Z powodzeniem jest stosowana tak w lokówkach, jak i w suszarkach do włosów, gdzie wykorzystuje się tę jej właściwość, która wiąże się z emisją jonów ujemnych.

nowoczesna lokówka
Bardziej nowoczesna lokówka do włosów

Najważniejsze parametry lokówek

Czy lokówka automatyczna jest – z samej swojej definicji – lepszym rozwiązaniem niż model klasyczny? Niestety, stosowanie tego rodzaju uproszczeń będzie nas prowadzić do błędnych wniosków. Na szczęście, istnieje lista parametrów, na które dobrze jest zwracać szczególna uwagę. Zapoznając się z nimi można zyskać pewność, że sięga się po rozwiązania, które nie mają sobie równych.

Moc

O mocy lokówki mówi się często jako o wyznaczniku jej jakości i trudno utrzymywać, że jest to przekonanie pozbawione uzasadnienia. Gotowość do pracy tego urządzenia pojawia się wraz z jego nagrzaniem się. Im krócej trwa ten proces, tym większa jest szansa na to, że lokówka okaże się rozwiązaniem nie tylko wydajnym, ale również żywotnym. Nic więc dziwnego, że lokówki o większej mocy – choć droższe – są też opisywane jako chętniej wybierane przez kupujących.

Regulacja temperatury

Nasze włosy różnią się znacząco, jeśli więc chcemy mieć pewność, że lokówka nie zniszczy ich, nie możemy zakładać, że domyślna temperatura ustanowiona przez producenta będzie tą właściwą. Urządzenia z regulacją temperatury (jej zakres zwykle wynosi od 100 do 200 stopni) pozwalają na bezpieczniejsze stylizacje. Są też wygodniejsze w użyciu i ułatwiają eksperymentowanie z fryzurami. Sama regulacja może odbywać się na co najmniej kilka sposobów. Do niedawna lokówki były wyposażone w specjalne pokrętła, dziś jednak możemy korzystać w tym celu z przycisków, co pozwala na większą precyzję.

Dodatkowe funkcje chroniące włosy

Mówiąc o dodatkowych funkcjach nowoczesnych lokówek zwykle wspomina się o jonizacji. To właśnie ten proces umożliwia domykanie łusek włosów, dzięki czemu są one mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia. Od niedawna możemy jednak zauważyć także popularność lokówek z funkcją wydzielania pary. Pozwala ona na lepsze modelowanie włosów. Jakby tego było mało, jest znakomitym sposobem na ich odświeżenie, gdy musimy przygotować niepowtarzalną fryzurę, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że nie mamy czasu na pełny cykl mycia i suszenia. Funkcja ta jest dostępna zwłaszcza w lokówko-suszarkach.