folder

Masowe tworzenie folderów w Windows, Text 2 Folders

Tworzenie folderów może być sporym wyzwaniem, w szczególności gdy zachodzi potrzeba założenia setek czy nawet tysięcy katalogów/podkatalogów. Istnieją różne sposoby na automatyzację tego procesu, począwszy od pliku batch zawierającego odpowiednie komendy a skończywszy na dedykowanym oprogramowaniu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest niewielki, darmowy programik o nazwie Text 2 Folders, który maksymalnie upraszcza całą procedurę.

Masowe tworzenie folderów w Windows

Wyobraźmy sobie sytuację... otrzymujemy zadanie, aby dla każdego pracownika założyć folder o nazwie tożsamej z jego imieniem i nazwiskiem. Jeśli w firmie pracuje 10 osób to zbyt wiele czasu nam to nie zajmie. Powiedzmy że w firmie pracuje 300 pracowników, dla każdego z nich musimy utworzyć odrębny folder. W tej o to sytuacji przydaje się wspomniany Text 2 Folders.

Wpierw tworzymy listę z nazwiskami pracowników w formacie TXT.

Lista folderów

Uruchamiamy program i w Root folder wskazujemy katalog, który będzie kontenerem dla nowo utworzonych folderów (główny katalog).

Tworzenie folderów

Następnie wskazujemy lokalizację pliku z listą nazwisk. Uruchamiamy proces poprzez Create folders.

Lista katalogów

Po kilku sekundach zadanie zostaje zrealizowane.

Text 2 Folders umożliwia również stworzenie struktury katalogów. Wystarczy w pliku tekstowym umieścić odpowiednie wpisy np.

sprzedaż\towary\zamówienia
sprzedaż\data\towary

Niestety program ma jedną wadę. Podczas tworzenia nazw folderów nieprawidłowo interpretuje polskie znaki. W miejsce znaków diakrytycznych mogą pojawić się znaki zastępcze. Jest to dość poważny mankament, co jednak nie dyskwalifikuje programu. W środowiskach produkcyjnych unikam tworzenia nazw folderów z polskimi znakami, dlatego też dla mnie program stanowi idealne rozwiązanie. Być może u Was również znajdzie zastosowanie.

Mariusz Kołacz automatyzacja, folder, katalog, tworzenie

Skomentuj wpis - Komentarzy (9)

 1. Pieter pisze:

  Spoko wpis. Kiedyś miałem właśnie problem z tymi folderami i ostatecznie byłem zmuszony zrobić kilkadziesiąt sztuk ręcznie. No ale wiadomo - człowiek młody i głupi ;) Pozdro.

 2. Traxter pisze:

  Narzędzie znałem już wcześniej i kilka razy stosowałem. Oferuje wygodne i szybkie tworzenie dużej liczby folderów, bez konieczności żmudnego, ręcznego wykonywania.

  Co do obsługi polskich znaków, to jest na to bardzo łatwy sposób. Otóż wybranie opcji Manual i wklejenie ścieżek bezpośrednio w okno programu pozwala utworzyć nazwy z polskimi znakami. Tworzenie na podstawie pliku tekstowego nie obsługuje polskich znaków.

  A ten sam autor udostępnia także aplikacje do odwrotnej czynności, czyli usuwania folderów i plików Deletelist >>> http://skwire.dcmembers.com/wb/pages/software/deletist.php

 3. Janek pisze:

  Da się z polskimi znakami, jeżeli zamiast zwykłego Notatnika użyjemy np. Notepada2 to możemy określić kodowanie, wybieramy UTF8 i sprawa załatwiona :)

 4. xseo pisze:

  Trochę to pokrętne :)

  Prościej zrobić sobie skrypcik..

  1. Tworzymy plik file.txt i zawartość np:
  a
  b
  c
  d
  e

  2. Tworzymy plik wsadowy np. test.bat, zawartość:
  echo @off
  for /f %%i in (file.txt) do mkdir %%i

  3. Odpalamy i mamy katalogi z pliku file.txt

  Po co program więc?

 5. Mariusz Kołacz pisze:

  @xseo, rozwiązanie proste i dobre :) Programy okienkowe są głównie dla osób, które nie chcą zagłębiać się w kwestie tworzenia plików wsadowych.

 6. Michał pisze:

  To ja ze swojej strony dorzucę kolejną zagwozdkę.
  1. Załóżmy że mamy 100 plików o różnych nazwach.
  2. Dla każdego z nich chcemy utworzyć nowy katalog nazywający się tak samo jak plik (bez rozszerzenia).
  3. Każdy plik chcemy wrzucić do jego własnego katalogu.

  Jak tego dokonać?

 7. antuan pisze:

  Do tego polecam program advanced renamer

 8. Mak pisze:

  Przez skrypt batch nie prościej?

 9. Mariusz Kołacz pisze:

  @Mak, jeżeli ktoś zna programowanie batch i konsola nie jest mu obca, może skorzystać z takiej opcji, natomiast na blogu staram się przedstawiać aplikacje i rozwiązania zarówno dla początkujących osób, jak i tych bardziej zaawansowanych. Będzie okazja, to przyjdzie czas na omówienie skryptu batch realizującego to samo zadanie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *