Sprzęt

Kupujemy alkomat – rodzaje alkomatów i ich cechy

samodzielne sprawdzanie stanu trzeźwości

Łatwy i szybki pomiar zawartości alkoholu w organizmie to gwarancja bezpiecznej jazdy, mniejszego stresu i podróży, które nie wiążą się z ryzykiem płacenia wysokich mandatów. Mając tego świadomość trudno być zaskoczonym rosnącą popularnością alkomatów. Dziś powoli odchodzi się od dyskutowania o tym, czy warto wyposażyć się w jeden z nich. Kwestią znacznie bardziej interesującą wydaje się ta, jaki alkomat wybrać.

Rodzaje alkomatów a dokładność pomiaru

Zgodnie z literą polskiego prawa maksymalna zawartość alkoholu u kierowcy wynosi 0,2 promila. Jeśli będzie wyższa, już w trakcie kontroli drogowej może zostać zatrzymane prawo jazdy. Jest to zaledwie jedna z wielu nieprzyjemnych konsekwencji jazdy pod wpływem alkoholu, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki zakup. Przyjmuje się, oczywiście, że nikt odpowiedzialny nie wsiądzie za kierownicę zaraz po zakończeniu imprezy, w czasie której serwowany był alkohol. Tempo, w jakim jest on usuwany z organizmu nie zawsze jest jednak takie samo. Często okazuje się, że nawet po kilku godzinach od wypicia napoju jego stężenie we krwi przekracza dopuszczalne normy. Dzieje się tak nawet pomimo tego, że kierowca czuje się dobrze i ma wrażenie, że jego czas reakcji jest właściwy.

Najważniejszym kryterium branym pod uwagę podczas wyboru alkomatu powinna być więc dokładność pomiarów wykonywanych za jego pomocą. Nic więc dziwnego, że dziś królują modele elektroniczne. Te najbardziej zaawansowane nie ograniczają się zresztą do podawania wyniku pomiaru na ekranie LCD. Niejednokrotnie informują także o tym, jaki czas będzie potrzebny, aby osiągnąć trzeźwość. Nawet, jeśli ostatni z pomiarów ma szacunkowy charakter, może okazać się cennym wsparciem dla osoby szykującej się do jazdy samochodem.

Alkomaty elektroniczne można dziś podzielić na dwie grupy. Istnieje pomiędzy nimi co najmniej kilka różnic, w tym również ta, która wiąże się z ich ceną. Warto mieć jednak na uwadze, że różnicą o kluczowym znaczeniu jest ta, która dotyczy właśnie dokładności pomiaru.

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużymi zasobami finansowymi, najbardziej naturalnym wyborem będą w naszym wypadku alkomaty półprzewodnikowe. Ten niedrogi sprzęt mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i jest w stanie dokonać pomiaru nawet do poziomu czterech promili. Dokładność alkomatów półprzewodnikowych nie zawsze jest taka sama. W przypadku najlepszych modeli wynosi jednak 0,1 – 0,01 promila.

Alkomaty elektrotechniczne są rozwiązaniami bardziej stabilnymi, nic więc dziwnego, że także ich dokładność jest znacznie wyższa. Szacuje się ją na poziomie od 0,05 do 0,001 promila, nie powinniśmy być więc zaskoczeni słysząc, że właśnie z tych czujników korzystają zawodowi kierowcy. Nie są to produkty tak tanie, jak modele półprzewodnikowe. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie ma potrzeby ich częstego kalibrowania, a dodatkowo charakteryzuje je spora odporność na czynniki zewnętrzne, na czele z wahaniami temperatury.

Co powinien potrafić dobry alkomat?

Od dobrego alkomatu oczekujemy przede wszystkim dokładności i możliwie jak najbardziej atrakcyjnej ceny. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby przygotowujące się do jego zakupu zwracają też uwagę na co najmniej kilka innych czynników. Tu na pierwszy plan wysuwają się niewielkie rozmiary sprzętu i jego niewysoka waga. Alkomat powinien być zawsze pod ręką, a jeśli ma się tak stać, musi być modelem, który można schować w torebce lub w schowku przy siedzeniu pasażera w samochodzie. Warto zwrócić też uwagę na sposób ładowania alkomatu. Baterie mogą okazać się zawodne, można więc zastanowić się nad tym, czy nie zapłacić nieco więcej zyskując w zamian urządzenie, które można ładować przez USB.

Jeśli sprzęt ma być niezawodny, dobrze jest też zapoznać się z informacjami na temat posiadanych przez niego funkcji. Co najmniej kilka zasługuje przecież na szczególne zainteresowanie. Jedną z najważniejszych jest kontrola przepływu powietrza pozwalająca nam na szybkie ustalenie, że urządzenie, którym się posługujemy, jest w danym momencie sprawne. Obecność specjalnego modułu informuje użytkownika czy powietrza nie jest zbyt dużo albo za mało. Daje mu to pewność, że pomiar jest wiarygodny.

kobieta trzyma w ręku alkomat i kluczyk

Inną ciekawą opcją jest zastosowanie przez producenta wymiennego modułu sensora. Często można usłyszeć, że zadowolenie z alkomatu kończy się w tym samym momencie, w którym pojawia się konieczność jego kalibracji. Nie każdy ma czas i ochotę na jej wykonanie, urządzenie w pewnym momencie staje się więc bezużyteczne. Jeśli można, zamiast kalibrować, kupić nowy czujnik, można oszczędzić też czas.

Kiedy kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu nadal jest zagadnieniem wywołującym spore kontrowersje, ale zarazem niezwykle ważny dla wszystkich użytkowników alkomatów, zarówno tych indywidualnych, jak i służb kontrolujących trzeźwość kierowców na drogach. Warto pamiętać o tym, że jest ona nieunikniona bez względu na to, na jaki rodzaj alkomatu elektronicznego się zdecydujemy.

Kalibracja alkomatu polega na sprawdzeniu i ewentualnym dostrojeniu urządzenia do odpowiednich wartości, które są niezbędne, aby uzyskać wiarygodne i rzetelne wyniki. To kluczowa procedura, która powinna być wykonywana regularnie, aby uniknąć nieścisłości w pomiarach, które mogą prowadzić do problemów związanych z naruszaniem bezpieczeństwa na drogach i niewłaściwą oceną stanu trzeźwości.

Zgodnie z zaleceniami producentów alkomatów, kalibrację przeprowadza się średnio co 6-12 miesięcy. Jednakże, rzeczywista częstotliwość kalibracji może zależeć od rodzaju alkomatu, jak również od intensywności jego użytkowania. Jeżeli alkomat jest często używany, zaleca się przeprowadzenie kalibracji co 3-6 miesięcy.

Przyjmuje się również, że kalibrację alkomatów półprzewodnikowych należy wykonać po około 200 badaniach trzeźwości. Jeśli zdecydowaliśmy się na model elektrochemiczny, wizytę w serwisie zaplanujmy po 500 pomiarach lub po roku użytkowania sprzętu.

W przypadku alkomatów stosowanych przez służby kontrolujące, gdzie pomiarów wykonuje się kilkanaście razy dziennie, kalibracja może być wymagana nawet co miesiąc.

Warto również zwrócić uwagę na sytuacje, które mogą wpłynąć na decyzję o przeprowadzeniu kalibracji. Przykładem może być upadek alkomatu, co może wskazywać na konieczność sprawdzenia poprawności działania urządzenia. Również zmiana warunków atmosferycznych, w których alkomat jest używany, może także wymagać kalibracji, aby dostosować urządzenie do nowych warunków.

Warto mieć na uwadze, że nieprawidłowo skalibrowany alkomat może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrata prawa jazdy, kary finansowe, czy nawet zagrożenie życia i zdrowia, gdy wynik pomiaru jest niezgodny z rzeczywistością.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.