Internet i bezpieczeństwo

Testowanie proxy w Google Proxy Checker

gość pisze i wpatruje się w ekran

Kilka dni temu na forum BHW udostępniono interesujący darmowy program o nazwie Google Proxy Checker. Zadaniem aplikacji jest sprawdzenie stanu danego proxy. Dostępne są dwie wersje, z klasyczną metodą weryfikacji oraz z weryfikacją dla Google. Postanowiłem przetestować w praktyce skuteczność GPC i w dniu dzisiejszym publikuję wpis na ten temat. Zapraszam do lektury.

Interfejs programu skromny, z podstawowymi funkcjami, brakuje wielu opcji znanych choćby z Web Proxy Checker, mimo to premierowe wydanie wygląda zachęcająco.

Testowanie proxy

Okno główne to trzy kolumny Proxy, Time (czas odpowiedzi) oraz Status, który przyjmuje pięć wartości: Ready, Working, Google Valid, Invalid or Timeout, IP Blocked (Captcha). Na uwagę zasługuje wielowątkowość, ale nie należy przesadzać z ilością wątków, albowiem przy kiepskim łączu skuteczność weryfikacji na tym ucierpi.

Alternatywna wersja działa w trybie klasycznym i określa stan proxy na podstawie czasu odpowiedzi, natomiast standardowa uwzględnia również poprawność połączenia z adresem URL, w tym wypadku z Google.

Zapewne zauważyliście, że nie ma przycisków do zapisu? Program tworzy w katalogu programu trzy pliki tekstowe: Captcha, Invalid oraz Valid – tam znajdziemy zweryfikowane adresy proxy.

W eksperymentach brała udział lista pochodząca z serwisu Xroxy. Po testach mogę śmiało powiedzieć, że program daje radę, choć można mieć zastrzeżenia co do poprawności weryfikacji kilku adresów (sprawdzane wyrywkowo ręcznie). Wersja podstawowa oceniła, iż na 988 adresów tylko 5 jest zdatna do użycia z Google, w 134 przypadkach program zanotował wystąpienie kodu captcha. Taka kiepska skuteczność nie dziwi chyba nikogo, wynika to nie z ułomności programu, lecz faktu, iż listy publiczne są bardzo szybko banowane przez Google.

Program można pobrać za free z tej lokalizacji. Warto przetestować!

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.