Aktualności

Usuwanie rys z płyty indukcyjnej – najskuteczniejsze sposoby

kuchenka indukcyjna

Lśniąca czystością nowa płyta indukcyjna jest powodem do dumy. Niestety, doświadczenie osób korzystających z niej przez lata podpowiada, że utrzymanie jej w idealnym stanie wcale nie jest prostym zadaniem. Codzienne użytkowanie sprawia, że w pewnym momencie na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zadrapania i rysy znacząco obniżające walory estetyczne płyty indukcyjnej. Czas więc na zastanowienie się nad tym, jak się z nimi uporać.

Skąd biorą się rysy na płycie indukcyjnej?

Jeszcze zanim zastanowimy się nad tym, jak skutecznie radzić sobie z rysami na płycie indukcyjnej, powinniśmy postarać się odpowiedzieć sobie na pytanie o to, skąd się one biorą. Źródeł ich powstawania jest co najmniej kilka.

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście nieumiejętne użytkowanie płyty, typowe zwłaszcza dla tych osób, które do tej pory korzystały z kuchenki gazowej. Wiele czynności, które tam można było wykonywać bezkarnie, w tym wypadku nie wchodzi w grę. Nie ma zatem mowy nie tylko o przesuwaniu patelni i garnków po płycie, ale również o stawianiu na niej naczyń, których spód jest zabrudzony. Każde zabrudzenie to potencjalna rysa na kuchence, z którą trudno jest walczyć.

Rysy mogą jednak pojawić się nawet wtedy, gdy z kuchenki korzysta się z dużą starannością. Często prowadzi do nich codzienna eksploatacja. Płyta indukcyjna zużywa się, tak samo jak każdy inny sprzęt AGD. Owszem, jest wykonana z trwałych materiałów, które wykazują się odpornością na wysoką temperaturę. Nawet one nie są jednak niezniszczalne, a tym samym powierzchnia płyty jest w stanie ulec zmatowieniu samoistnie.

Jak uporać się z rysami na płycie indukcyjnej?

Nie ma jednego sposobu walki z rysami na płycie indukcyjnej, który sprawdzałby się bez względu na okoliczności. Dobór tego najwłaściwszego jest więc uzależniony od co najmniej kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście wielkość rysy, nie bez znaczenia jest jednak również to, kiedy powstała. Wśród rozwiązań stosowanych najczęściej wymieniane to…

Soda oczyszczona

Obecność sody oczyszczonej na liście rozwiązań, dzięki którym można uwolnić płytę indukcyjną od rys, nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Mamy przecież do czynienia ze środkiem, który ułatwia każdy etap domowych porządków. Alternatywą dla niej może być proszek do pieczenia. W obu przypadkach najlepiej przygotować roztwór z wodą trzymając się proporcji 3:1. Mieszanka powinna być gładka i pozbawiona nawet niewielkich grudek. W innym wypadku jedne rysy znikną, w ich miejscu pojawią się jednak nowe.

Pasta do zębów

Pasta do zębów sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy pozbyć się niewielkich zanieczyszczeń. Co warte podkreślenia, można na nią liczyć czyszcząc nie tylko płytę indukcyjną, ale także powierzchnię telefonu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Typowa pasta posiada przecież właściwości ścierne, a jednocześnie jest znacznie delikatniejsza niż wiele innych czyścików. Można więc przetestować ją nie obawiając się tego, że doprowadzi do uszkodzenia urządzenia. Oczywiście, czyszcząc płytę indukcyjną pastą do zębów nie powinniśmy zapominać o tym, jak ważne jest usunięcie jej nadmiaru. W tym celu warto sięgnąć po zwilżoną gąbkę, która poradzi sobie z tym zadaniem nie pozostawiając smug.

Spirytus

Spirytus, podobnie jak soda oczyszczona, często jest stosowany jako skuteczny środek czyszczący. Sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy rysy są dość płytkie. Skuteczność czyszczenia z jego użyciem nie zawsze jest jednak taka sama. Jeśli więc zależy nam na spektakularnym efekcie, pamiętajmy o tym, aby starannie wyczyścić płytę przed właściwym zabiegiem.

Preparat do polerowania ekranów

Jeśli domowe sposoby nie są tak skuteczne, jak moglibyśmy się tego spodziewać, możemy sięgnąć po kilka innych rozwiązań, wcale nie mniej atrakcyjnych. Preparat do polerowania ekranów pomoże nam nie tylko w utrzymaniu w idealnym stanie ekranu smartfona lub tabletu. Możemy na niego liczyć także w odniesieniu do rys, jakie pojawiły się na płycie indukcyjnej. Plusem takiego środka są także jego właściwości nabłyszczające.

czyszczenie kuchenki indukcyjnej

Inne środki czyszczące

Jeśli nie mamy pod ręką preparatu do polerowania ekranów, nie rezygnujmy z uważnego rozglądania się po swoim otoczeniu. Lista rozwiązań, które mogą nam pomóc w usunięciu rys z płyty indukcyjnej jest znacznie dłuższa. Doskonale sprawdzi się w tej roli pasta polerska stosowana zwykle po to, aby wygładzać i wyrównywać powierzchnię lakieru samochodowego oraz płyn przeznaczony do czyszczenia płyt CD/DVD.

Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się rys na indukcji?

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoje liczne zalety, takie jak szybsze czas gotowania, większą energooszczędność czy łatwość w utrzymaniu czystości. Niemniej jednak, aby w pełni cieszyć się z korzyści płynących z użytkowania tego typu urządzeń, konieczne jest odpowiednie dbanie o ich stan. Jak każda inna powierzchnia kuchenna, płyta indukcyjna może ulec zarysowaniu, szczególnie jeśli nie będziemy zwracać uwagi na przestrzeganie niektórych zasad korzystania z niej.

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka jest zawsze bardziej opłacalna niż leczenie. Warto więc dołożyć starań, aby rysy na indukcji pojawiały się w możliwie jak najmniejszej liczbie. Kluczem do sukcesu niezmiennie pozostaje regularne czyszczenie kuchenki. Nawet drobne zabrudzenie może przecież przerodzić się w groźną rysę na skutek zaniedbania z naszej strony. Warto też pamiętać o tym, aby stosować odpowiednie środki czyszczące. Przesadnie silne detergenty mogą być przecież wcale nie mniej groźne niż same zabrudzenia.

Innym i w zasadzie jednym z najważniejszych elementów jest stosowanie odpowiednich naczyń przeznaczonych do gotowania na płytach indukcyjnych. Do tego celu zostały stworzone garnki i patelnie ze specjalnego materiału (najczęściej ze stali szlachetnej), który sprawia, że pomiędzy dnem naczynia a powierzchnią płyty indukcyjnej nie dochodzi do zarysowań ani uszkodzeń. Pamiętaj zatem, aby nie używać naczyń o uszkodzonym, wgłębionym lub wystającym dnie, które mogą doprowadzić do trwałego zarysowania powierzchni płyty indukcyjnej.

Odpowiednie naczynia to tylko jedna strona medalu, ważny jest również sposób gotowania. Podczas nakładania i mieszania potraw w garnkach lub na patelniach, warto używać akcesoriów wykonanych z materiałów miękkich, takich jak drewno lub silikon. Unikajmy też przesuwania naczyń po płycie indukcyjnej, gdyż może to prowadzić do zarysowań. Jeśli jest to konieczne, zawsze podnośmy naczynie, a następnie delikatnie odstawiajmy je w nowym miejscu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.