Aktualności

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w domu lub w firmie

kobieta przegląda rachunki za prąd

Zarówno w domu, jak i w firmie wysokie rachunki za prąd mogą być poważnym problemem. Na szczęście, w obu tych miejscach możemy je skutecznie obniżać. Jak to robić? Warto przetestować co najmniej kilka sprawdzonych rozwiązań.

Zastanów się nad zmianą taryfy energetycznej

Wysokie rachunki za prąd wcale nie muszą oznaczać, że korzystamy z niego w większych ilościach niż powinniśmy. Niejednokrotnie winna okazuje się być niekorzystna taryfa energetyczna. Szukając sposobu na optymalizację wydatków, warto zastanowić się zatem na jej zmianą. Zarówno w przypadku firmy, jak i domu, zmiana będzie tym korzystniejsza im więcej będziemy wiedzieli o naszych nawykach. Jeszcze przed nawiązaniem kontaktu z przedstawicielem dostawcy energii dobrze jest więc przeanalizować, kiedy prąd jest przez nas zużywany w największych ilościach. Wiele taryf pozwala na korzystanie z energii na preferencyjnych warunkach w godzinach nocnych. Trudno jednak cieszyć się taką opcją prowadząc biuro rachunkowe. Inne taryfy są atrakcyjne dla podmiotów pracujących w stałych godzinach, a inne dla tych, w których z prądu korzysta się przez całą dobę i nie da się wyodrębnić okresu, w którym zużycie jest znacząco większe niż w innych.

Już zmiana taryfy może okazać się znakomitym rozwiązaniem, a przecież nie mamy wcale do czynienia z jedyną opcją, na jaką możemy się zdecydować. Dlaczego mielibyśmy korzystać z usług konkretnego sprzedawcy energii elektrycznej, jeśli jego oferta nie wydaje się nam przesadnie atrakcyjna. Tam, gdzie w grę wchodzą oszczędności, tego rodzaju sentyment jest pozbawiony sensu. Warto więc zestawić ze sobą nie tylko taryfy, ale i oferty różnych firm zajmujących się dostarczaniem prądu. Porównywać nie trzeba zresztą wyłącznie stawek, choć rzeczywiście to właśnie one są często uważane za najistotniejsze. Nie mniej ważne są także dodatkowe korzyści – promocje oraz upusty.. oraz warunki świadczenia usługi i gwarancja dobrej ceny w kolejnych latach. Zmiana dostawcy energii elektrycznej może obniżyć płacone przez nas rachunki nawet o dwadzieścia procent, jednak trzeba uważnie zapoznać się z dostępnymi ofertami, aby nie naciąć się na z pozoru atrakcyjne oferty. Gdy myślimy o tym w skali roku nie możemy zaprzeczyć, że mamy do czynienia z naprawdę dużymi oszczędnościami.

Szukaj energooszczędnych urządzeń

Tak w domu, jak i w firmie, nie wszystkie urządzenia elektryczne można uznać za oszczędzające energię elektryczną. Wiele z nich kupujemy zresztą świadomie, nawet pomimo ich ograniczeń. Wydaje nam się, że ich przystępność cenowa jest odpowiednio mocnym argumentem. Inne trzymamy z sentymentu, a także dlatego, że zawsze musimy mieć na uwadze szereg innych wydatków sprawiających, że wymiana sprzętu na energooszczędny schodzi na dalszy plan. Podejście to jest dość powszechne. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy jest jednocześnie podejściem słusznym.

klasy energetyczne

Sprzęt, który nie oszczędza energii tylko pozornie jest tańszy. W momencie jego zakupu rzeczywiście możemy myśleć o tym, że jesteśmy oszczędni. Wysokie rachunki za prąd są jednak najlepszym dowodem na to, że jesteśmy w błędzie. W tym miejscu warto też wspomnieć o pewnych nawykach. Niektóre nie wydają się nam oczywiste. Jeśli jednak postaramy się, aby wdrożyć je w życie, z pewnością będziemy w stanie cieszyć się znacznie niższym zużyciem prądu w domu lub firmie. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o gaszeniu światła we wszystkich tych pomieszczeniach, w których w danym momencie nikt nie przebywa. Przyda nam się również inwestycja w czujnik ruchu – sprawdzone rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie zużycia prądu na korytarzu bez narażania osób przemieszczających się po nim na niebezpieczeństwo.

Dobrze jest również zastanowić się nad efektywnym wykorzystywaniem dostępnego sprzętu. Jeżeli wykonujesz pracę na komputerze, która równie dobrze może zostać wykonana na ultrabooku, który leży głęboko schowany w firmowej szafce, warto zastanowić się nad zmianą. Ultrabooki i laptopy (poza gamingowymi) zużywają mniej prądu i lepiej radzą sobie z jej zarządzaniem. Z pozoru niewielka zmiana, w skali roku może przynieść firmie spore oszczędności.

Wybierając urządzenia, żarówki lub inny sprzęt zużywający energię, zwróć uwagę na klasę energetyczną, która wyznacza energooszczędność. Najniższa klasa to G, najwyższa to A+++.  Naturalnie powstaje w tym miejscu pytanie, czy warto dopłacać do bardziej energooszczędnego sprzętu? I tak i nie, wszystko zależy od tego jak często dane urządzenie będzie eksploatowane. W przypadku sporadycznego użytkowania, inwestycja może nam się zwrócić po 10 latach, jeśli jednak sprzęt będzie pracował na okrągło np. lodówka, w zależności od poziomu energooszczędności zwrot inwestycji nastąpi znacznie szybciej.

Pomyśl o odnawialnych źródłach energii

Nie każdy może zdecydować się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jeśli jednak pojawia się taka możliwość, nie istnieją żadne argumenty przemawiające za tym, aby z niej zrezygnować. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o fotowoltaice. Nasza wiedza na jej temat nadal jest dość mocno ograniczona. Coraz odważniej zwraca się jednak uwagę na to, że może być to rozwiązanie przynoszące nam konkretne oszczędności. Instalacje fotowoltaiczne nie mogą pojawiać się w każdym miejscu. Jeśli jednak mamy możliwość ich instalacji, możemy liczyć na prąd pochodzący wprost ze słońca. Nawet, jeśli nie zapewni nam to pełnej niezależności od sieci energetycznej z zewnątrz, z pewnością przyczyni się do tego, że kolejne podwyżki cen prądu będą znacznie mniej bolesne. Plusem fotowoltaiki jest i to, że działa bez zarzutu bez względu na warunki zewnętrzne. Nie trzeba więc obawiać się przerw w dostawach prądu, które mogłyby sparaliżować funkcjonowanie firmy lub gospodarstwa domowego.

Oczywiście, fotowoltaika nie jest cudownym rozwiązaniem wszystkich naszych problemów. Musimy liczyć się z tym, że instalacja paneli wiąże się z dużymi kosztami. Co więcej, okres zwrotu z inwestycji jest uzależniony od wielu czynników na czele z mocą konkretnego rozwiązania. Nie mamy do czynienia z decyzją, którą można podjąć pod wpływem chwili mając nadzieję, że okaże się dla nas opłacalna. Takie podejście może okazać się wyjątkowo niebezpieczne. Solidnych firm zajmujących się promowaniem tego rozwiązania jest jednak coraz więcej. Jeśli więc zależy nam na fotowoltaice jako sposobie optymalizacji rachunków za prąd, trudno będzie nam żałować takiego rozwiązania.

Finalnie jednak, przed przystąpieniem do rozmów z firmami fotowoltaicznymi koniecznie sami przekalkulujmy, czy inwestycja nam się opłaci. Fotowoltaiczni przedstawiciele dużo obiecują, ale gdy przeliczy się koszty instalacji, przeglądy, konserwację i eksploatację, w tym wymianę urządzeń magazynujących (akumulatorów AGM) co pewien czas, jak również odniesie się to wszystko do mocy instalacji fotowoltaicznej, sprawności paneli i ich wydajności w danej lokalizacji (strefie), może okazać się, że inwestycja będzie kompletnie nieopłacalna (nawet z dofinansowaniem). Decyzje należy podjąć z głową, nigdy na ślepo.

Zainwestuj w energooszczędne oświetlenie

O zaletach energooszczędnego oświetlenia była już mowa. Ponieważ jednak decyzja o jego instalacji może prowadzić do naprawdę dużych oszczędności, warto poświęcić nieco więcej uwagi temu zagadnieniu. Już na wstępie należy podkreślić, że stawianie na oświetlenie, które oszczędza prąd, wiąże się z kosztami. Nie da się ich uniknąć. Dobrze jest jednak myśleć o nich nie jako o wydatku, ale jako o inwestycji, co do której nie ma wątpliwości, że się zwróci. Energooszczędne mogą być przy tym nie tylko żarówki, ale również stosowane w przedsiębiorstwach oświetlenie przemysłowe.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest rezygnacja nie tylko z tradycyjnych żarówek, ale również z halogenów. Tak jedne, jak i drugie należy zastąpić oświetleniem LED znanym z tego, że pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku prób zmiany taryfy u dostawcy prądu, nie można zakładać, że każda żarówka LED będzie tak samo dobrym pomysłem. Jeśli zależy nam na odpowiednio atrakcyjnym oświetleniu, powinniśmy wcześniej przeanalizować zachowania charakterystyczne dla jego użytkowników.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na moc żarówek LED. Na korytarzach nie zawsze potrzebne jest mocne światło, tam gdzie to możliwe zamiast wykorzystywać żarówki 5-7 W, można zastosować oświetlenie o mocy 1 W. Na dodatek, jeśli strumień światła zostanie ustawiony w optymalny sposób, żarówki o mniejszej mocy mogą być równie efektywne, bez istotnego uszczerbku na komforcie użytkowników. Oczywiście każda instalacja powinna być dobrana pod użytkowników i dlatego zachęcamy do przeprowadzenia testów własnych, celem wybrania optymalnych rozwiązań.

energooszczędna żarówka LED

Pomyśl o termomodernizacji budynku

Osoby szukające pomysłu na niższe niż zazwyczaj rachunki za prąd, muszą być świadome również tego, że często problemy generuje nieszczelna izolacja cieplna. Ta przeważnie kojarzona jest z izolacją ścian. Problemem mogą być jednak również nieszczelne okna oraz drzwi. Termomodernizacja, tak samo jak inwestycja w fotowoltaikę, nie należy do przedsięwzięć najtańszych. W ogólnym rozrachunku jednak nie ogranicza się jedynie do obniżenia rachunków za prąd. Jest też sposobem na poprawienie komfortu odczuwanego, gdy przebywa się w budynku. Osoby, które zdecydowały się na taki krok zwracają też uwagę na to, że wartość takiego budynku rośnie.

Termomodernizacja może przybierać różne formy. Najczęściej kojarzy się nam z docieplaniem ścian, dachu oraz podłogi. Obejmuje jednak również wymienianie drzwi i okien, a nawet wymianę instalacji grzewczej w budynku. Jej zakres może się różnić, cel pozostaje jednak zawsze taki sam. Ma zminimalizować straty ciepła, a tym samym przyczynić się do oszczędności energii.

Dziś istnieją programy, dzięki którym bez pomocy z zewnątrz możemy określić to, jak w firmie lub w domu prywatnym rozkłada się zużycie energii. Nadal jest to jednak spore wyzwanie. Znacznie lepszą opcją wydaje się więc decyzja o przeprowadzeniu audytu energetycznego. Profesjonalista jest w stanie nie tylko wskazać zakres niezbędnych do wykonania prac, ale również zasugerować, jak obniżyć koszty z nimi związane. Termomodernizacja jest warta rozważenia także dlatego, że przynosi satysfakcjonujące rezultaty natychmiast po jej zakończeniu. Nie trzeba więc czekać zbyt długo na niższe rachunki za prąd. Warto pamiętać też o tym, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wykonywać ją etapami.

Znasz inne sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd? Podziel się swoimi uwagami z naszymi czytelnikami.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.