Systemy operacyjne

Naprawa bufora wydruku, czyszczenie kolejki drukowania

drukowanie

Podczas wydruku dokumentów może dojść do błędów, które skutecznie uniemożliwią dalsze drukowanie. Problemy mogą być spowodowane przez rozmaite czynniki, począwszy od zapchania lub braku papieru w podajniku, a skończywszy na nieplanowanym przerwaniu procesu wydruku wskutek błędu systemu lub oprogramowania. Aby naprawić usterkę, należy wyczyścić bufor, w którym umieszczane są wszelkie dokumenty oczekujące na wydrukowanie. W poradniku dowiesz się jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Najprostszym sposobem naprawy jest zrestartowanie komputera. Dzięki temu zostaną usunięte wszelkie dokumenty będące w kolejce wydruku. Często jednak podczas pracy nie możemy sobie pozwolić na restart. Co w takiej sytuacji zrobić?

Co to jest bufor wydruku w Windows?

Na wstępie wyjaśnimy, co to jest bufor wydruku w Windows, znany również jako kolejka wydruku lub menedżer wydruku. Jest to specjalny obszar w systemie operacyjnym Windows, który gromadzi i zarządza danymi, które mają zostać wydrukowane. Główną funkcją bufora wydruku jest optymalizowanie procesu drukowania, w celu zwiększenia wydajności drukarki, jak również zminimalizowania czasu oczekiwania na wykonanie zadania drukowania. Dzięki temu użytkownicy mogą skupić się na swojej pracy, mając pewność, że pliki zostaną poprawnie wydrukowane na drukarce.

W praktyce bufor wydruku sprawia, że użytkownik może kontynuować swoją pracę na komputerze, podczas gdy drukarka drukuje dokument w tle. Wszystkie żądania wydruku wysyłane są do bufora wydruku, który tymczasowo przechowuje dane, zanim zostaną przekazane do drukarki. Bufor wydruku przetwarza dane w kolejności, w jakiej zostały one dodane do kolejki wydruku, co pozwala na wydrukowanie wielu dokumentów jednocześnie bez konieczności czekania na zakończenie drukowania każdego z nich z osobna.

Oprócz tego bufor wydruku umożliwia zarządzanie zadaniami drukowania, dając użytkownikom możliwość wstrzymywania zadania drukowania, przerywania wydruku lub zmiany kolejności drukowania. Dzięki temu, w przypadku problemów z drukarką lub w sytuacji, gdy konieczne jest natychmiastowe wydrukowanie innego dokumentu, użytkownik może łatwo kontrolować które zadania mają zostać wykonane.

Ręczne czyszczenie bufora wydruku z wykorzystaniem przystawki services.msc

Naprawa polega na uruchomieniu przystawki Usługi, Start => Uruchom => services.msc (zastępczo można skorzystać ze skrótu WIN + R do wywołania okna Uruchom).

Windows - polecenie uruchom

W oknie zobaczymy listę wszystkich dostępnych usług systemowych. Szukamy wpisu Bufor wydruku. Klikamy na usłudze prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Zatrzymaj.

Usługa bufora wydruku

Czekamy aż do zmiany stanu uruchomienia (obok nazwy usługi w kolumnie Stan zniknie wpis Uruchomiono). Przystępujemy do restartu usługi, tym razem z menu kontekstowego wybieramy opcję Uruchom.

Po wykonaniu opisanych czynności kolejka wydruku zostanie wyczyszczona, jeśli wciąż nie ma poprawy sytuacji, przechodzimy do katalogu PRINTERS (Start => Uruchom => %systemroot%\System32\spool\PRINTERS). W przypadku, gdy w folderze znajdują się zadania do wydrukowania, usuwamy wszystkie.

Naprawa bufora wydruku z wiersza poleceń

Opisane wyżej czynności równie dobrze można przeprowadzić z poziomu wiersza poleceń (Start => Uruchom => cmd). Usługę można zatrzymać wpisując:

net stop spooler

Odczekujemy kilka sekund, a następnie ponownie włączamy usługę:

net start spooler

Alternatywnie, możemy wpisać: net stop „Bufor wydruku” oraz net start „Bufor wydruku”

Natomiast czyszczenie zadań w folderze PRINTERS przedstawia się następująco. Wpierw zmieniamy bieżący katalog, wpisujemy:

cd /d "C:\WINDOWS\system32\spool\PRINTERS"

Następnie usuwamy wszystkie pliki znajdujące się w folderze:

del /q /f /s *.*

Cały proces naprawy można uprościć stosując odpowiedni skrypt batch. Otwieramy notatnik (Start => uruchom => notepad) i wklejamy do niego poniższy kod.

@echo off
echo Czyszczenie bufora wydruku
net stop spooler
echo Trwa usuwanie dokumentow w kolejce drukowania
del /q /f /s "%systemroot%\system32\spool\PRINTERS\*.*"
net start spooler
echo Pomyslnie wykonano wszystkie czynnosci
pause

Zapisujemy plik (Plik => Zapisz jako). W polu Nazwa pliku wpisujemy np. fixspooler.bat i zapisujemy jako typ Wszystkie pliki. Podając nazwę pliku, nie zapomnijmy o rozszerzeniu BAT. Bez tego plik nie będzie rozpoznany jako skrypt wykonywalny.

Gdy tylko będziemy mieli problemy z wydrukiem, klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszki na pliku fixspooler, który to automatycznie naprawi funkcję drukowania. Należy tutaj pamiętać, że w przypadku kont ograniczonych skrypt nie wykona się, dlatego wskazane jest uruchomienie go z alternatywnymi poświadczeniami. Klikamy prawym klawiszem myszy na pliku i z menu wybieramy Uruchom jako. Należy wskazać konto z uprawnieniami administracyjnymi.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

20 komentarzy

 • lub jak ktoś jest oporny do takich rzeczy, polecam programik freeware który zrobi dokładnie to samo automatycznie 🙂

  stalled printer repair

  link sprawdzony, żaden syf 🙂

 • Prawdę mówiąc bardziej właściwym rozszerzeniem dla tego pliku byłoby .cmd. .bat to skrypty DOS-a, natomiast to jest skrypt konsoli Windows.

 • Pytanie, co zrobić, jeśli i to nie pomaga? Bufor czysty jak łza, a drukarka dalej drukuje to samo…

  • Sprawdź katalog spooler.
   Poza tym drukarka także posiada „pamięć” w której przechowuje dokument. Sprawdź czy z poziomu oprogramowania nie można jej zresetować lub za pośrednictwem menu. W mojej starej drukarce przyciśnięcie jednego z przycisków powodowało reset pamięci. Poszukaj informacji w instrukcji obsługi drukarki lub na stronie producenta.

 • Gościu jesteś wielki!!!!
  Miałem ponad 60 tys. dokumentów w kolejce (OMG!) i już się bałem, że tylko postawienie systemu od nowa rozwiąże problem.
  WIELKIE DZIĘKI!!!!

 • Witam, u mnie nie zadziałało nic. Drukarka drukuje do 3 wydruków a później tylko buforuje. Po resecie kompa drukuje zadane wydruki i tak cały czas. Sterownik kilka razy zmieniłem już, WIN 7, wcześniej było ok. Z drugiego kompa drukuje bez problemu, bezprzewodowo i na kablu a z tym kompem na kablu też się wiesza drukowanie po kilku wydrukach. Jak ktoś coś może poradzić to z góry dzięki.

  • @Marcin, musiałbyś zerknąć do dzienników zdarzeń, Start => Uruchom => eventvwr.msc, bez dodatkowych danych nic w tej kwestii nie da się doradzić.

 • Witam
  Mnie interesuje inny problem, chodzi o możliwość zapisu pliku, który jest w buforze drukowania windowsa, który powstaje po komendzie „drukuj”, ja chcę zapisać ten plik, z możliwością ponownego uruchomienia drukowania. Ma to tę zaletę, że nie trzeba będzie ponownie uruchamiać programu źródłowego i powtórne generowanie pliku drukowania, jak i możliwe będzie przenoszenie tego pliku na inny komputer. Jest to możliwe?
  Dziękuję i pozdrawiam.

  • Tak jest to możliwe, jako że pliki kolejkowane są w katalogu C:\WINDOWS\system32\spool\PRINTERS, mowa o plikach z rozszerzeniami SPL (w katalogu znajdziesz także SHD ale to SPL jest najważniejszy).
   Można na innym komputerze otworzyć zadanie do wydruku poprzez dodatkowe oprogramowanie typu SPLViewer lub menedżera wydruku zależnie od posiadanego systemu operacyjnego i oprogramowania.

 • Dziękuję za podpowiedź, znalazłem ten programik, chyba mi wystarczy, dziękuję.
  Pzdr

 • Witam,
  Mam problem z komputerem. Wczoraj działało wszystko, a wieczorem zrobiła się automatyczna aktualizacja i nie da się drukować. Po kliknięciu na bufor wydruku (uruchom) pojawia się komunikat: System Windows nie może uruchomić usługi Bufor wydruku na komputerze Komputer lokalny. Błąd 0x800706b9: Za mało dostępnych zasobów do ukończenia tej operacji. Proszę o pomoc…

  • @Giga, sprawdź proszę rozszerzenie pliku, pamiętaj że musi to być BAT lub CMD, aby skrypt został zinterpretowany i wykonany. Czasami zdarza się też problem z błędnym przypisaniem aplikacji uruchomieniowej do rozszerzenia, stąd pliki CMD czy BAT są widziane jako pliki TXT i zamiast ich wykonania, następuje otwarcie w notatniku lub innym programie skojarzonym z rozszerzeniem TXT. Opisz dokładniej sytuację, to postaram się doradzić najlepsze rozwiązanie. Pozdrawiam!

 • Dzięki dajesz radę !! jestem w tej dziedzinie laikiem ale jakoś poradziłem sobie z tymi podpowiedziami i działa wszystko super a już umawiałem informatyka !!!

 • …. a ja mam problem z tuszem HP 337 do duraki Officejet 6310.
  Kopiłam zamiennik i drukarka mówi „błąd pojemnika”. Robię różne rzeczy włącznie z zaklejeniem górnego środkowego styku. Nic nie pomaga. Jak zresetować pamięć tego tuszu ? Jak ????
  Wie ktoś ?
  Pozdrawiam

Kliknij tutaj aby skomentować