Aktualna sytuacja na świecie sprawiła, że ceny nowego sprzętu komputerowego poszybowały do góry, już teraz wzrosty oscylują w granicach 5-10%, a eksperci oceniają, że kolejne podwyżki są tylko kwestią czasu. Koszty zakupu sprzętu komputerowego możemy jednak zmniejszyć wykorzystując do tego sprzęt poleasingowy. Jakie są zalety poleasingowego sprzętu komputerowego i czy warto go kupować? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym poradniku.
Poleasingowy sprzęt komputerowy – wyjaśniamy co to jest
Zakup markowego sprzętu komputerowego w ramach umowy leasingu, dla przedsiębiorców jest doskonałą formą optymalizacji firmowych kosztów oraz pozwala lepiej zarządzać finansami firmy. Szczególnie nowe firmy mogłyby mieć kłopot z nabyciem wysokiej jakości urządzeń komputerowych, gdzie jednorazowo trzeba zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych. Tu z pomocą przychodzi leasing, który pozwala firmie zaopatrzyć się w drogi sprzęt, jednocześnie trzymając finanse w ryzach, albowiem koszty zostaną rozłożone na małe miesięczne raty, które stanowią opłatę za użytkowanie sprzętu.
Taki sprzęt użytkowany jest najczęściej przez okres 2 do 3 lat, po czym w zależności od umowy leasingu, zostaje wykupiony lub zwrócony do usługodawcy. Należy podkreślić, że zwracany sprzęt musi być w dobrym stanie, aby możliwa była jego późniejsza odsprzedaż. Stąd też firmy biorące w leasing sprzęt komputerowy dbają o urządzenia, a pracownicy często mają w umowach powierzenia sprzętu klauzule kar finansowych, które gwarantują, że pracownicy dbają o firmowy sprzęt jak o swój własny lub nawet lepiej.
Po zakończeniu umowy leasingu, sprzęt jest zwracany, a następnie sprawdzany przez specjalistów IT, odnawiany np. wymiana dysku twardego, w zależności od stanu przypisuje się do niego odpowiednią kategorię, po czym sprzęt trafia do odsprzedaży w atrakcyjnej cenie. W ten sposób bardzo często można nabyć wysokiej jakości urządzenia komputerowe w niemalże doskonałym stanie, które posłużą użytkownikowi jeszcze przez wiele lat.
Zalety poleasingowego sprzętu komputerowego
Zakup sprzętu komputerowego w znacznym stopniu uwarunkowany jest od zasobności portfela. Osoby lub firmy, które potrzebują sprzętu o bardzo dobrych parametrach nie muszą wydawać dużych kwot, aby pozyskać urządzenie. Doskonała relacja jakości do ceny jest wizytówką poleasingowego sprzętu komputerowego. W atrakcyjnej cenie możemy kupić markowy sprzęt, na który w normalnych warunkach nie byłoby nas stać.
Przy wyborze określonego poleasingowego urządzenia należy uwzględnić kategorię w której się znajduje (klasę jakości). Urządzenia w niższych kategoriach (A-) mogą posiadać pewne ślady użytkowania, jednakże wizualnie i funkcjonalnie prezentują się bardzo dobrze. W przypadku najwyższych kategorii A+ i A otrzymujemy urządzenia, które wyglądają i działają praktycznie jak nowe. Dobrym przykładem są tutaj monitory poleasingowe https://rnew.pl/pl/menu/monitory-229.html, które są w 100% sprawne, nie zawierają ubytków w postaci bad pikseli, wizualnie również wyglądają jakby przybyły prosto z fabryki. Tego typu monitory możemy zakupić nawet o 30% taniej od fabrycznie nowego urządzenia.
W przypadku zakupu nowego sprzętu komputerowego tak w rzeczywistości nie jesteśmy w 100% pewni co kupujemy i czy urządzenie nie ma wad. Dopiero po rozpakowaniu przystępujemy do oględzin i dowiadujemy się np. o bad pixels (pol. martwych pikselach) występujących na ekranie. O takich sytuacjach nie ma mowy w przypadku sprzętu poleasingowego, który jest skrupulatnie sprawdzany przed wystawieniem na sprzedaż. Dokonując zakupu poleasingowego sprzętu komputerowego, klient ma pewność, że otrzymuje dokładnie to, co znajduje się w ofercie którą wybrał. Nie ma mowy o zakupie przysłowiowego „kota w worku”.
Klient sklepu ze sprzętem poleasingowym może liczyć również na gwarancję. W wielu sklepach gwarancja wynosi 12 miesięcy, w najlepszych nawet 36 miesięcy. W przypadku zakupu sprzętu używanego często nie otrzymujemy żadnej gwarancji lub jest to wyłącznie gwarancja rozruchowa. W przypadku sprzętu poleasingowego zawsze możemy liczyć na pełne wsparcie i naprawę urządzenia.
Warto także zwrócić uwagę na zainstalowane oprogramowanie i jego legalność. Sprzęt poleasingowy wyposażony jest w legalny system operacyjny – Microsoft Windows lub Linux wraz z najnowszymi aktualizacjami i sterownikami, co gwarantuje niezawodność i zapewnia optymalną ergonomię pracy. Laptopy i komputery mogą zawierać także dodatkowe komercyjne oprogramowanie np. pakiety biurowe, programy antywirusowe i użytkowe, za które normalnie musielibyśmy słono zapłacić. Wszystko to powoduje, że urządzenia poleasingowe są gotowe do pracy „out of the box”, zyskujemy również bezpieczeństwo, które szczególnie w środowisku biznesowym jest bardzo ważne. Ciekawostką jest, że na życzenie klienta urządzenia mogą być dodatkowo przygotowane do przechowywania poufnych informacji, poprzez zastosowanie silnego algorytmu szyfrowania (szyfrowanie partycji z danymi lub całego dysku) oraz odpowiedniej autoryzacji dostępu do systemu operacyjnego.
Dla ludzi dbających o środowisko naturalne mamy jeszcze jedną istotną zaletę poleasingowego sprzętu komputerowego, mianowicie chodzi o pro-ekologiczność. Do produkcji nowych urządzeń wykorzystuje się ogromną ilość energii i surowców, efektem ubocznym są również elektro-odpady jak również potężna ilość dwutlenku węgla, która trafiając do atmosfery wpływa na efekt cieplarniany i zmiany klimatu. Kupując urządzenia poleasingowe przyczyniamy się do lepszego gospodarowania odpadami, minimalizujemy negatywny wpływ na środowisko poprzez ograniczenie emisji szkodliwych gazów i substancji chemicznych stosowanych przy produkcji baterii i podzespołów komputerowych. Dbając o środowisko, dbamy również o zdrowie własne i bliskich, dlatego wybierając sprzęt komputerowy warto decydować się na rozwiązania pro-ekologiczne – czyli urządzenia poleasingowe.