okno firefox

Instalacja dodatków do przeglądarki Firefox

Firefox to najpopularniejsza przeglądarka na świecie. Na to miano zasłużyła niebywałą elastycznością oraz ogromną liczbą dodatków, które rozszerzają jej funkcjonalność. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z Firefoksem ten artykuł jest dla Ciebie.

Możemy wyróżnić dwie metody instalacji, automatyczną i ręczną. Pierwsza jest nieskomplikowana, użytkownik wybiera dodatek, klika i po chwili jest on zainstalowany. Natomiast metoda ręczna wymaga już nieco większego zaangażowania. Szczegółowe instrukcje o sposobie instalacji przedstawiam poniżej.

Instalacja rozszerzeń za pośrednictwem addons.mozilla.org

  • Wchodzimy na stronę dodatku addons.mozilla.org
  • Klikamy Add to Firefox
  • Akceptujemy licencję (niektóre wtyczki wymagają zaakceptowania licencji przed zainstalowaniem). Nastąpi pobranie dodatku na dysk lokalny, przeglądarka wyświetli komunikat o instalacji oprogramowania.

Firefox, instalacja oprogramowania

  • Wybieramy opcję Zainstaluj. Otrzymamy komunikat, z prośbą zrestartowania przeglądarki, klikamy Uruchom ponownie teraz.

Uruchom ponownie teraz

  • Gratulacje, zainstalowałeś plugin! W zależności od charakteru wtyczki, na pasku stanu zobaczysz ikonę szybkiego dostępu (w Firefox 4 jest to pasek dodatków, Opcje => Pasek dodatków). W opisywanym przypadku Quirk SearchStatus sygnalizuje swą obecność niebieską ikoną.

Pasek dodatków

Ręczna instalacja dodatków do Firefox

 • Wariant A: Przechodzimy na stronę dodatku addons.mozilla.org, klikamy prawym przyciskiem myszy na przycisku Add to Firefox i z menu kontekstowego wybieramy Zapisz element docelowy jako. Wskazujemy lokalizację zapisu i klikamy Zapisz. W wybranym katalogu pojawi się plik z rozszerzeniem XPI (addon-321-latest.xpi).
 • Wariant B: Przechodzimy na stronę producenta dodatku, na przykład www.quirk.biz i pobieramy wtyczkę na lokalny dysk twardy (postępujemy zgodnie z instrukcją z wariantu A).
 • Posiadamy już plik XPI, teraz pora na instalację. Najłatwiej zainstalować wtyczkę wykorzystując metodę Drag & Drop. Wystarczy przeciągnąć plik searchstatus-1.36.xpi (addon-321-latest.xpi) na okno przeglądarki. W oknie instalacji oprogramowania klikamy Zainstaluj, po czym restartujemy przeglądarkę.

Jak widać instalacja dodatków jest łatwa, każdy z Was poradzi sobie z tym 😉

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.