Internet i bezpieczeństwo

6 korzyści z VPN, o których możesz nie wiedzieć

VPN

Na podstawowym poziomie, jeśli aktywujesz VPN (lub wirtualną sieć prywatną), gdy wchodzisz do Internetu, może ona zapewnić dwie kluczowe korzyści.

Prywatność – poprzez maskowanie takich rzeczy jak adres IP, lokalizacja i historia wyszukiwania, aby nie były one śledzone przez strony internetowe, przeglądarki internetowe, firmy kablowe, dostawców usług internetowych (ISP) i inne.

Bezpieczeństwo – poprzez pomoc w ochronie danych osobowych i innych danych w trakcie ich przesyłania lub wysyłania z i odbierania przez urządzenie.

Ale to nie wszystko, co może zrobić VPN. VPN może Wam pomóc także w inny sposób.

1. Ukrywa Twoje prywatne informacje

Strony internetowe i aplikacje mogą stale śledzić Twoją aktywność online, analizując zebrane przez siebie dane. VPN może uniemożliwić przeglądarkom internetowym i innym osobom dostęp do Twojego połączenia, pomagając zachować anonimowość i bezpieczeństwo informacji, które wysyłasz i otrzymujesz. Niektóre sieci VPN oferują również 256-bitowe szyfrowanie danych klasy wojskowej.

2. Uniknięcie lejka danych

Lejek danych ma miejsce, gdy wykorzystałeś pewną ilość danych i w rezultacie Twój dostawca usług internetowych spowalnia Twoje usługi. Dzięki VPN nie tylko Twoje dane będą wolne od wścibskich oczu dostawców usług internetowych i innych osób, ale także nie będziesz podlegał ograniczeniu ilości danych. Dostawcy usług internetowych mogą umieszczać limity na dane, aby zmaksymalizować prędkość Internetu dla niektórych swoich klientów.

3. Unikanie ograniczania pasma

Jeśli doświadczyłeś spowolnienia prędkości Internetu na niektórych stronach i w różnych momentach, być może doświadczyłeś ograniczania przepustowości. Dostawca usług internetowych – lub ktokolwiek z kontrolą administracyjną nad Twoją siecią – może być odpowiedzialny za spowolnienie. Godny zaufania VPN może udaremnić spowolnienie, szyfrując ruch internetowy Twojego urządzenia. Dzięki temu nikt w tej samej sieci nie może zobaczyć treści Twojego ruchu internetowego i ukrywa jego miejsce docelowe.

4. Dostęp do usług zablokowanych przez region, takich jak Netflix

Niektóre VPN mogą być w stanie uzyskać dostęp do geoblokowanych treści, takich jak Netflix i inni dostawcy. How? Surfshark VPN może zmienić Twój adres IP, aby dostawca treści myślał, że przeglądasz w innej lokalizacji lub regionie, który umożliwia dostęp. Zawsze sprawdzaj umowy o warunkach świadczenia usług, aby dowiedzieć się, co jest dozwolone przez Twoją usługę strumieniową i postępuj zgodnie z tymi wytycznymi.

5. Unikanie cenzury podczas podróży zagranicznych

Niektóre VPN mogą pomóc Ci ominąć ograniczenia geograficzne. Na przykład niektóre kraje ograniczają lub zabraniają dostępu do pewnych stron internetowych, takich jak platformy mediów społecznościowych, lub cenzurują pewne treści. VPN może jednak pomóc w przyznaniu Ci dostępu, sprawiając, że Twój ruch wygląda tak, jakby pochodził z innej lokalizacji. Pamiętaj, że to użytkownik jest odpowiedzialny za określenie, czy jego korzystanie z VPN jest legalne, czy nie, oraz za sprawdzenie przepisów danego kraju przed skorzystaniem z VPN.

6. Dostęp do regionalnych relacji sportowych niedostępnych w Twojej lokalizacji

Niektóre VPN mogą pomóc w uzyskaniu dostępu do relacji sportowych, które są ograniczone geograficznie. Na przykład, sieć telewizyjna może nie być dostępna do oglądania, jeśli jesteś poza granicami Polski. VPN może być w stanie umożliwić oglądanie. Mimo to sprawdź umowę z serwisem streamingowym pod kątem jego Terms of Service, a także pamiętaj, że w niektórych krajach mogą obowiązywać kary za korzystanie z VPN w celu obejścia jego zasad.

O autorze

Redakcja

Na blogu technologicznym TechFormator.pl poruszamy różnorodne tematy związane z nowoczesnymi technologiami, elektroniką, informatyką oraz z marketingiem internetowym. Znajdziesz tutaj poradniki, instrukcje, recenzje oprogramowania użytkowego, recenzje sprzętu IT, poradniki komputerowe - w tym rozwiązania popularnych błędów i problemów IT oraz porady dla e-commerce.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.