Zerwane połączenie GPS lub niedokładne ustalanie lokalizacji to prawdziwa zmora użytkowników smartfonów. Na szczęście tym problemom można łatwo zaradzić i, co niezwykle istotne, poradzi sobie z tym każdy, nie tylko doświadczony informatyk. Trzeba jednak wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Jak poprawić sygnał GPS w telefonie? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.
Jeszcze kilkanaście lat temu, nawigacja satelitarna kojarzyła nam się z drogimi gadżetami i z elementem opcjonalnego wyposażenia limuzyn z najwyższej półki. Sygnał satelitarny trafił pod strzechy dopiero wraz z rozpowszechnieniem urządzeń mobilnych. Nagle nawigowanie stało się znacznie prostsze i tańsze, bo wszystko, co trzeba było zrobić, to zainstalować odpowiednią aplikację. Stosowny hardware każdy z nas miał już w swojej kieszeni. Niestety, technologia nie jest doskonała i także w tym aspekcie można spotkać się z kilkoma istotnymi problemami. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której jesteśmy zmuszeni do wizyty w mieście, którego wcześniej nie odwiedzaliśmy. Poruszając się gąszczem ulic, telefon nagle gubi sygnał lub ustala lokalizację, która nie ma nic wspólnego z miejscem, w którym aktualnie jesteśmy. Irytujące, prawda? Na całe szczęście ten problem można łatwo rozwiązać.
Telefon używa sygnału GPS nie tylko do nawigowania
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, zastanówmy się przez chwilę, jakie funkcje smartfona wymagają połączenia GPS? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to nawigacja. Oczywiście, bez satelitarnego ustalania lokalizacji aplikacje nawigujące nie mogłyby prowadzić nas krok po kroku, jednak trzeba pamiętać, że tego typu apki nie mają monopolu na wykorzystanie sygnału GPS.
Dostępu do naszej lokalizacji wymagają też wirtualni asystenci (jak choćby Asystent Google, Siri czy Alexa). W tym przypadku jest to jeden z czynników warunkujących proste i intuicyjne użytkowanie aplikacji. Dzięki łączności GPS nie trzeba w zapytaniu podawać miasta. Asystent sam ustali nasze położenie i na tej podstawie udzieli nam odpowiedzi. Przykładowo, chcąc sprawdzić pogodę, wystarczy wypowiedzieć zapytanie – jaka pogoda będzie jutro? Nie ma konieczności pytania o konkretne miasto, bo na podstawie danych o lokalizacji aplikacja sama sprawdzi, gdzie obecnie przebywamy.
Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność, bo z sygnału GPS korzystają też aplikacje zakupowe, treningowe, płatnicze, komunikatory, aplikacje pozwalające odnaleźć zgubione bądź skradzione urządzenie i wiele innych. Jeżeli zatem połączenie GPS szwankuje, ma to wpływ na prawidłowość funkcjonowania większości aplikacji zainstalowanych w pamięci telefonu.
Sygnał GPS jest zbyt słaby? Ten problem można łatwo rozwiązać!
Żeby móc cieszyć się niezakłóconym sygnałem GPS, należy wykonać kilka prostych czynności. Dzięki nim nawigacja nigdy już nie zawiedzie cię w chwili, w której będzie najbardziej potrzebna i na ekranie smartfona nigdy już nie zobaczysz informacji o braku możliwości ustalenia lokalizacji urządzenia.
Zwiększ dokładność lokalizacji
Trzeba pamiętać, że nowoczesne telefony mają na pokładzie wiele modułów łączności bezprzewodowej. W tym kontekście, korzystanie wyłącznie z GPS-u jest równoznaczne z ograniczaniem potencjału urządzenia. Jeżeli moduły Bluetooth i Wi-Fi uzyskają odpowiednie uprawnienia, wyraźnie zwiększą dokładność lokalizacji. Jak to zrobić?
Zwiększenie dokładności GPS – telefony z EMUI
To proste – w przypadku telefonów Huawei z nakładką EMUI, wejdź Ustawienia i w polu wyszukiwania wpisz Dostęp do lokalizacji. Następnie wybierz Dostęp do mojej lokalizacji.
Kolejnym krokiem jest wybranie opcji Dokładność lokalizacji Google i na kolejnym ekranie przesunięcie suwaka na On, w sekcji Zwiększ dokładność lokalizacji.
Podobną funkcjonalność znajdziesz w Usługi lokalizacyjne HMS Core, po wejściu na opcję przesuń suwak na On w sekcji Zwiększona dokładność.
Warto wiedzieć, że podobną opcję znajdziemy również w Usługa lokalizacji dla połączeń alarmowych, gdzie po wejściu w szczegóły, wyświetli się Wyślij lokalizację ELS, z suwakiem On/Off.
Dokładność lokalizacji w telefonach marki Samsung
W przypadku telefonów Samsung w menu ustawień wybierz opcję Lokalizacja. Znajdziesz tutaj niemalże analogiczne opcje jak w telefonach Huawei lub smartfonach z nakładką EMUI, czyli:
- Dokładność lokalizacji Google,
- Usługa lokalizacji dla połączenia alarmowego.
Dodatkowo w telefonach marki Samsung znajdziesz funkcję Zwiększ dokładność. Po wejściu w szczegóły, można przesunąć suwak w pozycję On dla opcji: Skanowanie Wi-Fi oraz Skanowanie Bluetooth. Pozwoli to poprawić funkcjonowanie aplikacji zależnych od lokalizacji użytkownika (GPS).
Pamiętaj! Zwiększona czułość sprawi, że telefon będzie krócej trzymał na baterii. Jeśli chcesz przedłużyć czas pracy na baterii, możesz zastosować wskazówki z poradnika jak oszczędzać baterię w telefonie z Androidem.
Dokładność lokalizacji na czystym Androidzie
Na czystym systemie Android, dostępnym m.in. w dystrybucjach typu LineageOS, czułość GPS można wybrać już na etapie instalowania systemu, konkretnie na etapie jego pre-konfiguracji. Można wybrać ile razy w danej jednostce czasu GPS ma łapać fixa. Funkcja umieszczona pod kątem czasu pracy na baterii, ponieważ ustawienie wyższej częstotliwości odpytywania będzie prowadziło do zwiększonego użycia baterii telefonu. W tym poradniku skupiamy się jednak nie na kwestiach energooszczędności, a na ulepszeniu dokładności sygnału GPS.
Podobnie jak w telefonach Huawei i Samsung, na czystym Androidzie przechodzimy do Ustawienia i w pasku Wyszukaj ustawienia wpisujemy Lokalizacja, następnie przechodzimy do Lokalizacja i blokady.
W tej sekcji możemy znaleźć funkcje odpowiadające za oszczędzanie baterii. Aby poprawić dokładność rezygnujemy z opcji Tryb oszczędzania baterii (suwak na Off).
Możemy również przejść do sekcji Skanowanie, gdzie znajdziemy wspomniane już wcześniej opcje: Skanowanie Wi-Fi oraz Skanowanie Bluetooth.
Namierz źródło problemu
Nie zawsze problem z łącznością GPS leży po stronie telefonu. Żeby móc określić jego źródło, zainstaluj aplikację sprawdzającą jakość połączenia. Tego typu narzędzia sprawdzają, z którymi satelitami smartfon jest połączony. Jeżeli program wyświetli listę dostępnych satelitów, problem może leżeć po stronie oprogramowania i wtedy należy podjąć kolejne kroki.
Zaktualizuj aplikacje korzystające z GPS-u
Wydawcy mobilnych aplikacji co jakiś czas udostępniają nowsze wersje swoich programów. Jeżeli wprowadzone zmiany nie ograniczają się wyłącznie do modyfikacji elementów interfejsu, jest bardzo prawdopodobne, że dany tytuł nie będzie działać poprawnie w starej wersji.
Wykonaj kalibrację GPS
Moduł łączności satelitarnej od czasu do czasu wymaga skalibrowania, by mógł poprawnie określać położenie urządzenia. Taką możliwość dają aplikacje symulujące działanie kompasu lub narzędzia dedykowane do tego celu. Wystarczy pobrać odpowiedni program i postępować zgodnie z instrukcjami, które po jego uruchomieniu pojawią się na ekranie telefonu.
Zwiększ wydajność modułu GPS
Z różnych względów producenci smartfonów nie oddają w ręce użytkownika 100-procentowej wydajności urządzenia nawiązującego łączność satelitarną. Można to porównać do silników w samochodach, które zwykle mają jeszcze spore pokłady mocy. Wystarczy jednak zainstalować odpowiednią aplikację, by moduł łączności satelitarnej zaczął pracować wydajniej i szybciej łapał fixa.
Zwiększ wydajność modułu GPS? A jakim to programem? Mam Realme.