Urządzenia mobilne

LineageOS – drugie życie smartfona

intro LineageOS

LineageOS to obecnie jeden z najpopularniejszych niestandardowych ROM-ów dedykowanych dla urządzeń z Androidem na pokładzie. Następcę systemu CyanogenMod pokochały tysiące użytkowników na całym świecie i choć wielu sceptyków wieszczyło upadek customowych rozwiązań systemowych, ten ma się świetnie i ani myśli schodzić ze sceny. Jakie korzyści daje instalacja LineageOS w kontekście działania poszczególnych aplikacji? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Użytkowników smartfonów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza gromadzi osoby, dla których urządzenie mobilne jest wyłącznie narzędziem do komunikacji, pracy i rozrywki, natomiast druga – pasjonatów starających się wycisnąć ze smartfona 100 procent jego możliwości. To zupełnie jak z samochodami – niektórzy decydują się polegać na tym, co zapewniła im fabryka, natomiast ci bardziej wymagający wiedzą lepiej, jak powinna wyglądać idealna mapa wtrysku.

Dlaczego zaczynamy od szufladkowania? Odpowiedź jest prosta. Wiele osób użytkujących smartfony oczekuje, że ich urządzenie będzie idealnie działać od razu po wyjęciu z pudełka i ani myśli o instalacji customowego oprogramowania. Mało tego, wielu użytkowników systemu Android z całą pewnością nie spotkało się dotąd z tym pojęciem. To prawda, czasy niedopracowanego „Andka” minęły bezpowrotnie, a każda kolejna wersja zielonego robocika jest lepsza od poprzedniej. Zawsze może być jednak lepiej, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się zastąpić natywną nakładkę systemową taką, którą stworzyła grupa pasjonatów znających się na rzeczy.

LineageOS? A co to takiego?

Mówiąc o LineageOS, należy mieć na myśli niestandardowy system operacyjny stworzony w oparciu o kod źródłowy systemu Android. Dla lepszego zobrazowania – większość producentów okrasza otwartoźródłowego Androida własną nakładką systemową, która wprowadza do oprogramowania szereg bardziej lub mniej unikalnych funkcji i bardziej lub mniej unikalny design interfejsu. LineageOS to właśnie taka nakładka, tyle że nieoficjalna, bo nie jest preinstalowana na żadnym smartfonie. O to musi zatroszczyć się sam użytkownik.

Jakie korzyści daje LineageOS?

Co słowo „lepiej” oznacza dla użytkownika w tym przypadku? Instalacja customowego ROM-u to przede wszystkim uniezależnienie się od oficjalnych aktualizacji systemu. Wielu producentów kończy wsparcie swoich urządzeń po 2 latach. Na dłuższe wsparcie mogą liczyć w zasadzie wyłącznie użytkownicy niektórych flagowców i modeli z czystym Androidem. Niestandardowe oprogramowanie z reguły jest wspierane dłużej, zwłaszcza że pojawiają się też jego nieoficjalne dystrybucje. Kolejna rzecz, custom ROM daje możliwość „wyrwania się spod opieki wielkiego brata”, czyli Google’a. Trzeba bowiem powiedzieć jasno – na rynku zarządzanym przez giganta z Mountain View nie ma bezpłatnych rozwiązań. Jeżeli dostawca nie pobiera za coś pieniędzy, oznacza to tylko tyle, że płacimy za to swoimi danymi osobowymi, a w przypadku Google’a te zbierane są nieustannie.

LineageOS – nowe życie dla smartfona

Zawsze aktualna wersja lekkiego systemu plus ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie usług Google sprawia, że nawet wiekowy smartfon łapie drugi oddech. Nagle okazuje się, że wszystkie ulubione aplikacje użytkownika (bo LineageOS to po prostu zmodyfikowany Android, więc działają tu praktycznie wszystkie apki pisane dla oficjalnego systemu) zaczynają działać znacznie płynniej – animacje nie gubią klatek, a SOT ulega wyraźnie widocznemu wydłużeniu. Mało tego, społeczność odpowiedzialna za LineageOS już jakiś czas temu rozwiązała problem braku oficjalnych usług Google, jednocześnie dając użytkownikom znacznie szersze pole manewru w kwestii ochrony ich prywatności.

W praktyce oznacza to, że można korzystać ze wszystkich ulubionych apek Google’a wymagających dostępu do bibliotek, o których mowa – z Mapa, YouTube’a, Meet czy Keep – a jednocześnie decydować o tym, jakie informacje na nasz temat otrzyma gigant z Mountain View. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed całkowitym wyzwoleniem się spod „korporacyjnej opieki”, bo niemal każdą apkę można zastąpić innym narzędziem, które będzie świetnie współpracować z LineageOS.

Poniżej kilka zrzutów z Lineage OS…

Brak oficjalnego pakietu Gapps w customowym ROM-ie powetuje nam niestandardowy zestaw komponentów, jak choćby microG. Po zainstalowaniu tego składnika można bez przeszkód korzystać z repozytorium Google Play, można też zainstalować nieoficjalne rozwiązanie. W tym miejscu warto wskazać na Yalp Store – menadżera plików z wyszukiwarką umożliwiającą instalację plików APK. Co istotne, nie zabrakło tu funkcji automatycznej aktualizacji. Kolejna alternatywa to F-Droid – repozytorium darmowych aplikacji z otwartym kodem źródłowym. W praktyce użytkownik może łatwo zainstalować aplikacje, które w żaden sposób nie będą naruszały jego prywatności. Jeżeli jednak przeraża cię nieoficjalny charakter wymienionych wyżej narzędzi, zawsze możesz skorzystać z Amazon Appstore, z zaznaczeniem, że handlowy gigant też lubi gromadzić i przetwarzać niektóre dane.

Wyszukiwarka Google to właściwie serce każdego smartfona z Androidem na pokładzie. Czy można żyć bez niej? Tak, w dodatku całkiem komfortowo. Jedną z alternatyw jest wyszukiwarka DuckDuckGo. Z pomocą tego narzędzia można płynnie i stabilnie przeszukiwać zasoby sieci i odkrywać ciekawe artykuły, a to wszystko bez śledzenia aktywności, ingerencji w historię wyszukiwania i spersonalizowanych reklam.

Skoro o wertowaniu Internetu mowa, DuckDuckGO dostarcza także narzędzie alternatywne dla Google Chrome. Przeglądarka, o której mowa, pozwala uniknąć śledzenia w sieci poprzez blokowanie skryptów reklamowych i wszelkich ukrytych komponentów pozwalających na monitorowanie aktywności odbiorcy i poprzez wymuszanie na stronach szyfrowania połączenia. Alternatywnie na Lineage OS możemy skorzystać z usługi VPN – Surfshark VPN, która także zabezpieczy prywatność użytkownika, oferując przy tym dodatkowe opcje.

Co stracimy?

O ile LineageOS sprawia, że zainstalowane w pamięci smartfona aplikacje pracują stabilniej, płynniej, szybciej i w zauważalnie mniejszym stopniu drenują baterię, to nie można nie wspomnieć o kilku możliwych niedogodnościach wynikających z instalacji customowego ROM-u. Niektórzy użytkownicy mogą napotkać problemy z działaniem aplikacji płatniczych i bankowych. Sam proces instalacji niestandardowego oprogramowania może okazać się skomplikowany dla niedoświadczonego użytkownika, a błąd w tym temacie może doprowadzić do „uceglenia” urządzenia.

Podsumowując, LineageOS to świetna alternatywa, pod warunkiem, że jesteś doświadczonym użytkownikiem i nie boisz się utracić gwarancji na urządzenie. Sam proces wgrywania alternatywnego systemu jest skomplikowany i wymaga od użytkownika odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Na oficjalnej stronie LineageOS można znaleźć wiele tutoriali i rozwiązań problemów. W sieci znajdziesz również fora internetowe poświęcone LineageOS, większość w języku angielskim.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://lineageos.org

Jeżeli jesteś jedną z osób, które zdecydowały się zainstalować Lineage OS na swoim smartfonie, podziel się wrażeniami z użytkowania w komentarzach do wpisu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.