turbo licznik

Opera Turbo – przyśpiesz surfowanie i oszukaj limity transferu

Przeglądarka Opera wyposażona jest w mechanizm, który pozwala przyśpieszyć ładowanie stron WWW na wolnych połączeniach, w szczególności dial-up. Tryb Turbo aktywuje kompresję ruchu przy wykorzystaniu serwera pośredniczącego (proxy), dzięki czemu można zmniejszyć ilość danych potrzebnych do wyświetlenia danej witryny. Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie czasu ładowania się stron, lecz także pozwala zaoszczędzić transfer.

Włączenie funkcji Opera Turbo

Funkcję Opera Turbo można włączyć na kilka sposobów. Najłatwiej skorzystać z ikony znajdującej się na pasku stanu.

Konfiguracja Opery Turbo

Klikamy strzałkę obok ikony Turbo i wybieramy Konfiguruj (Configure Opera Turbo).

Aktywacja kompresji

Dostępne są następujące opcje:

  • Automatic (Włączaj automatycznie) – opcja „Turbo” włącza się automatycznie po wykryciu wolnego łącza.
  • On (Włączona) – Opera Turbo zawsze włączona.
  • Off (Wyłączona) – brak optymalizacji (ustawienie domyślne).
  • Wyświetlaj powiadomienia o szybkości łącza (Notify me about network speed).

Aby włączyć kompresję, wybieramy On (Włączona).

Korzyści płynące ze stosowania kompresji są oczywiste. Można zaoszczędzić do 70% transferu oraz uzyskać nawet 8-krotne przyśpieszenie ładowania się stron. Według producenta współczynnik kompresji może czasem wynieść nawet 80%, lecz w praktyce wartości sięgające 70% są bardzo dobrym osiagiem.

Niestety, coś za coś. Proxy jest tak skonstruowane, że kompresuje każdy element strony WWW, począwszy od kodu HTML/CSS, skończywszy na obrazkach JPG/GIF/PNG. Degradacja jakości zdjęć jest znaczna, należy jednak pamiętać, że to pliki graficzne pochłaniają najwięcej transferu.

Kompresja jest szczególnie przydatna przy połączeniach „komórkowych” typu GPRS/EDGE/3G/HSDPA. Pozwala zredukować koszty użytkowania internetu GSM oraz maksymalnie usprawnić przeglądanie witryn.

Setki tysięcy użytkowników korzysta na co dzień z Opery Turbo. W takiej sytuacji nietrudno o przeładowanie serwerów, co skutkuje komunikatami o braku dostępności usługi w danej jednostce czasu. Może to być bardzo irytujące. Dlatego w kolejnych wpisach zaprezentuje alternatywne rozwiązania.

1 komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować
  • Niektóre modemy np w iplusie też mają tą funkcję i rozmazują wszytkie obrazki, jednak w operze przydaje się funkcja turbo