Przeglądarka Opera wyposażona jest w mechanizm, który pozwala przyśpieszyć ładowanie stron WWW na wolnych połączeniach, w szczególności dial-up. Tryb Turbo aktywuje kompresję ruchu przy wykorzystaniu serwera pośredniczącego (proxy), dzięki czemu można zmniejszyć ilość danych potrzebnych do wyświetlenia danej witryny. Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie czasu ładowania się stron, lecz także pozwala zaoszczędzić transfer.
Co to jest Opera Turbo?
Opera Turbo to innowacyjne narzędzie, które oferuje przeglądarka internetowa Opera. To szybki i wygodny sposób na przyspieszenie ładowania stron internetowych. Opera Turbo redukuje ilość przesyłanych danych poprzez kompresję witryn. Dzięki temu strony ładują się znacznie szybciej. Opera Turbo może okazać się szczególnie przydatna dla osób z ograniczonym dostępem do Internetu, np. w miejscach publicznych, gdzie sieć jest przeciążona lub wolna.
Opera Turbo oszczędza również transfer danych na urządzeniu mobilnym, co może być ważne dla osób korzystających z Internetu za granicą, gdzie roaming jest kosztowny. Funkcja ta może również zwiększyć komfort przeglądania Internetu w miejscach, gdzie sygnał jest słaby, a łącze niestabilne.
Opera Turbo to idealne narzędzie dla osób, które chcą przeglądać Internet w sposób szybki i wygodny, bez konieczności oczekiwania na długie ładowanie stron oraz oszczędzać transfer danych. Opera Turbo działa jak serwer proxy, który pośredniczy między użytkownikiem i witryną internetową, minimalizując ilość danych, które muszą zostać przesłane do urządzenia użytkownika.
Opera Turbo wykorzystuje wiele zaawansowanych technologii, takich jak kompresja danych, które zmniejszają objętość danych poprzez serwer proxy, kompresując tekst, a nawet grafikę. Opera Turbo jest w stanie skompresować strony nawet o 70%. Oferuje również funkcję ładowania tylko tzw. „lekkiego kodu”, co oznacza, że zostanie zignorowana niepotrzebna zawartość, taka jak reklamy, filmy wideo, duże grafiki.
Włączenie funkcji Opera Turbo
Funkcję Opera Turbo można włączyć na kilka sposobów. Najłatwiej skorzystać z ikony znajdującej się na pasku stanu.
Klikamy strzałkę obok ikony Turbo i wybieramy Konfiguruj (Configure Opera Turbo).
Dostępne są następujące opcje:
- Automatic (Włączaj automatycznie) – opcja „Turbo” włącza się automatycznie po wykryciu wolnego łącza.
- On (Włączona) – Opera Turbo zawsze włączona.
- Off (Wyłączona) – brak optymalizacji (ustawienie domyślne).
- Wyświetlaj powiadomienia o szybkości łącza (Notify me about network speed).
Aby włączyć kompresję, wybieramy On (Włączona).
Korzyści płynące ze stosowania kompresji są oczywiste. Można zaoszczędzić do 70% transferu oraz uzyskać nawet 8-krotne przyśpieszenie ładowania się stron. Według producenta współczynnik kompresji może czasem wynieść nawet 80%, lecz w praktyce wartości sięgające 70% są bardzo dobrym osiagiem.
Niestety, coś za coś. Proxy jest tak skonstruowane, że kompresuje każdy element strony WWW, począwszy od kodu HTML/CSS, skończywszy na obrazkach JPG/GIF/PNG. Degradacja jakości zdjęć jest znaczna, należy jednak pamiętać, że to pliki graficzne pochłaniają najwięcej transferu.
Kompresja jest szczególnie przydatna przy połączeniach „komórkowych” typu GPRS/EDGE/3G/HSDPA. Pozwala zredukować koszty użytkowania internetu GSM oraz maksymalnie usprawnić przeglądanie witryn.
Setki tysięcy użytkowników korzysta na co dzień z Opery Turbo. W takiej sytuacji nietrudno o przeładowanie serwerów, co skutkuje komunikatami o braku dostępności usługi w danej jednostce czasu. Może to być bardzo irytujące. Dlatego w kolejnych wpisach zaprezentuje alternatywne rozwiązania.
Niektóre modemy np w iplusie też mają tą funkcję i rozmazują wszytkie obrazki, jednak w operze przydaje się funkcja turbo