Oprogramowanie

Affinity Setup Failed – Rozwiązanie problemu z instalacją Affinity Photo Designer Publisher

Affinity Photo

Affinity Photo, Designer oraz Publisher to doskonałe zamienniki popularnych drogich komercyjnych programów jak Adobe Photoshop, czy też Adobe InDesign. Oprogramowanie Affinity dostępne jest na Windows, Mac i iPad. Przy próbie instalacji programów Affinity w Windows mogą wystąpić problemy. W tym poradniku przedstawiam rozwiązania, które pozwolą wyeliminować ów błędy i pomyślnie przejść procedurę instalacji.

Instalacja Affinity – Setup failed, CreateDirectory failed

Przy próbie instalacji oprogramowania Affinity wyskakuje błąd: Setup failed.

Affinity Photo Setup Failed
Affinity Photo Setup Failed

Przy próbie instalacji oprogramowania Affinity wyskakuje błąd: Exception: CreateDirectory failed.

Affinity CreateDirectory failed
Instalacja Affinity – CreateDirectory failed

Jeżeli podczas instalacji doświadczyłeś jednego z pokazanych na zrzutach błędów, warto zerknąć na dalszą część poradnika.

Rozwiązania problemu z instalacją oprogramowania Affinity

1. Mało miejsca na dysku

Błędy w instalacji Affinity najczęściej pojawiają się wskutek braku wystarczającego miejsca na dysku. Producent na swoich stronach wprawdzie podaje wymagania minimalne, jednakże z mojego doświadczenia wynika, aby zainstalować oprogramowanie wymagane jest minimum 1 GB wolnej przestrzeni na pliki programu oraz dodatkowy 1 GB potrzebny podczas procedury instalacji. Łącznie, aby zainstalować oprogramowanie musi być co najmniej 2 GB wolnej przestrzeni. Warto dodać, że podczas użytkowania aplikacji będą potrzebne dodatkowe zasoby dyskowe, w związku z czym nie instalujmy oprogramowania „na styk”.

2. Zmienne środowiskowe TEMP w Ramdysku

O ramdyskach i ich użyteczności pisałem w jednym z poradników. Jednakże czasem zastosowanie ramdysku ze zmienionymi ścieżkami TMP i TEMP może spowodować problemy z instalacją oprogramowania Affinity. W takiej sytuacji na czas procedury instalacji programu najlepiej zmienić zmienne środowiskowe, tak aby wskazywały na katalog TMP i TMP zlokalizowany fizycznie na dysku, a nie w ramdysku.

Aby zmienić ścieżki w polu wyszukiwania, w menu Windows 10 wpisujemy Zaawansowane ustawienia systemu. Możemy również kliknąć prawym przyciskiem myszki na ikonie Ten komputer i z menu kontekstowego wybrać Właściwości, następnie z dostępnych po lewej opcji – Zaawansowane ustawienia systemu.

System Windows 10 - Informacje
Informacje – System Windows 10

We Właściwościach systemu Windows 10 wybieramy Zmienne środowiskowe…

Właściwości Windows 10
Właściwości systemu Windows 10

Na poniższym zrzucie widzimy dwie zmienne: TMP i TEMP, gdzie ścieżka została podana lokalizacja na ramdysku (R). Zaznaczamy zmienną TEMP i klikamy Edytuj.

Zmienne środowiskowe Windows 10
Zmienne środowiskowe w Windows 10

W oknie Edytowanie zmiennej użytkownika modyfikujemy Wartość zmiennej z R:\Temp na C:\Temp lub D:\Temp, zatwierdzamy zmianę klikając OK. Analogicznie postępujemy dla TMP.

Po wprowadzeniu modyfikacji w oknie Zmienne środowiskowe klikamy OK. Zmiany zostaną zapisane.

Oczywiście katalogi TMP i TEMP powinny już istnieć we wskazanych lokalizacjach. Jeśli ich nie ma, przed procedurą zmiany ścieżek należy każdy z nich utworzyć.

W tym momencie można już przystąpić do ponownej próby instalacji oprogramowania Affinity.

Instalacja Affinity
Instalacja oprogramowania Affinity

3. Brak dostępu do katalogów tymczasowych

Następnym powodem, dla którego instalacja Affinity może nie ruszyć z miejsca, jest brak dostępu do katalogów TMP i TEMP. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na danym katalogu i z menu kontekstowego wybrać Właściwości, następnie przejść na zakładkę Zabezpieczenia i sprawdzić czy dla konta użytkownika, na którym jesteśmy zalogowani są uprawnienia do modyfikacji, odczytu i wykonania, wyświetlania, odczytu i zapisu (pełna kontrola).

Właściwości katalogu TEMP w Windows 10
Właściwości: TEMP (Windows 10)

Jeśli w systemie Windows posiadamy ograniczone uprawnienia lub administrator wprowadził restrykcje dotyczące widoczności określonych funkcji, zakładka „Zabezpieczenia” może być niedostępna.

4. Clean Boot w Windows 10

Jeżeli mimo to nie można zainstalować oprogramowania Affinity, należy przeprowadzić procedurę opisaną w tym artykule i po ponownym uruchomieniu komputera bądź laptopa, zainicjować instalację.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

7 komentarzy

  • Czesc Mariusz u mnie po zainstalowaniu program uruchamia sie i zaraz po loading fonts wylacza i nic sie dalej nie dzieje. Znasz rozwiazanie?

    • Tak jak pisałem na priv, musisz sprawdzić dzienniki zdarzeń, aplikacja i system. Jeśli jest włączone raportowanie błędów, to pojawią się w tych miejscach informacje, które pozwolą zidentyfikować błąd i go skutecznie usunąć.

  • po wielokrotnych próbach odpalenia programu załącza się instalator affinity photo
    Whiting for Microsoft .NET installer to complete pomożesz??

    • Pobierz i zainstaluj biblioteki .NET Framework. Zrestartuj komputer. Później ponownie uruchom instalator Affinity.

Kliknij tutaj aby skomentować