Oprogramowanie

Kwantyzacja kolorów w Color quantizer

paleta kolorów

Każdy kto przygotowuje grafiki na strony, aukcje internetowe, fora, portale branżowe spotyka się z problematyką optymalizacji. Niejednokrotnie zastanawiamy się, co można zrobić aby zmniejszyć rozmiar pliku graficznego jednocześnie zachowując jego parametry jakościowe lub ograniczając utratę jakości do minimum. W tym wpisie przedstawię rewelacyjne darmowe narzędzie Color quantizer, które wspiera proces optymalizacji zdjęć.

Miałem przyjemność testować wiele aplikacji do optymalizacji grafiki, między innymi ScriptPNG i RIOT. Tym razem wpadła mi w ręce prawdziwa perełka… Color quantizer.

Color quantizer

Najważniejsze cechy Color quantizer:

  • Zaawansowany edytor palety kolorów.
  • Podstawowe narzędzia do edycji obrazu (pędzel, gumka, przycinanie)
  • Możliwość zdefiniowania jakości dla wybranych fragmentów obrazu.
  • Pełne wsparcie dla przeźroczystości plików PNG 8-bit.
  • Wsparcie ze strony zewnętrznych optymalizatorów jak PNGOUT, OptiPNG.
  • Wspierane formaty: otwieranie PNG, GIF, JPG/JPEG, BMP, ICO, zapis PNG, GIF, BMP, JPG.

Program opiera swe działanie na metodzie kwantyzacji kolorów, potrafi inteligentnie zredukować liczbę kolorów w obrazie lub dostosować się do preferencji użytkownika.

Quantizer Settings

Redukcja kolorów zawsze wiąże się z pogorszeniem jakości zdjęcia, wraz z kwantyzacją można zastosować rozpraszanie obrazu tzw. dithering, co spowoduje, iż obraz uzyska łagodniejsze przejścia tonalne, w konsekwencji czego użytkownik będzie lepiej postrzegał obraz (zwiększy się jego jakość wizualna). Color quantizer oferuje aż 6 algorytmów ditheringu (Error Diffusion, Floyd-Steinberg, Jarvis, Burkes, Atkinson, Bayer).

Wraz z aplikacją zintegrowano znane optymalizatory PNGOUT, OptiPNG, które można wykorzystać do redukcji rozmiaru obrazu. Color quantizer oferuje również narzędzia edycyjne, w tym narzędzie do edycji maski jakości.

W programie nie zauważyłem algorytmu NeuQuant, który jest najlepszym rozwiązaniem do korekty obrazów z dużą ilością przejść tonalnych.

Aplikacja którą dzisiaj przedstawiam jest bardzo interesująca i każdy fan optymalizacji powinien ją wypróbować!

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

6 komentarzy

  • To problem z którym borykałem się od jakiegoś czasu. Nie zastanawiałem się nad tym czy jest sposób na jego zneutralizowanie. Cenne informacje jak dla mnie:) Dzięki.

  • Często namawiałeś mnie na spróbowanie programów, o których pisałeś na tym blogu. Jednak nie tym razem. Nie mówię, że ten program jest kiepski jednak wydaje mi się, że korzystam z najlepszego programu jaki istnieje – Photoshop. Niestety jego ogromną wadą jest fakt, że jest to program płatny.
    Jednak jeżeli chodzi o jego możliwości – nie tylko optymalizacji zdjęć ale również obróbki – dla mnie jest niezastąpiony.
    Często na moim blogu muszę sam tworzyć obrazki reprezentujące temat artykułu i niemal zawsze robię to właśnie w Photoshipie, ponieważ możliwość edycji i regulacji najmniejszych parametrów stoi w tym programie na najwyższym poziomie.
    Kolejnym minusem Photoshopa jest jego skomplikowana obsługa. Niestety pierwszy lepszy użytkownik nie da sobie z nim rady. Trzeba wcześniej coś o nim poczytać

  • Temat który poruszyliście jest ciekawy bo nie często spotykana jest troska wśród webmasterów o optymalizację kolorów na stronach www.

  • Zgadzam się ze stwierdzeniem, że do tej pory brakowało podobnego, dobrze funkcjonującego narzędzia. Color quantizera nie miałem jeszcze okazji testować, dlatego na razie powstrzymam się od wyrażania swojej opinii. Niemniej jednak, dzięki temu wpisowi, na pewno sprawdzę jak działa samodzielnie.

  • Ja mam inny problem z grafiką. Otóż przygotowałem logo w Gimpie. Całkiem schludne, proste i bez nie potrzebnych detali. Wyeksportowałem go do pliku png. Wrzuciłem go na serwer i na na stronę jako logo.

    Problem jest z tym, że kolory na logo wyświetlane na stronie są zupełnie inne niż w pliku wrzuconym na serwer. Co może być tego przyczyną?

    • Za mało informacji mam by coś doradzić. Powodem może być nawet profil ICC, który przeglądarki także interpretują.

Kliknij tutaj aby skomentować