Standardowy mechanizm usuwania plików w Windows nie zabezpiecza nas przed ponownym odczytem danych (teoretycznie usuniętych z dysku). Stosując specjalistyczne oprogramowanie można bez trudu odzyskać plik, a tym samym przejąć często poufne informacje, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Znaczna część użytkowników komputerów nie jest świadoma zagrożenia lub podchodzi do tego tematu lekceważąco mówiąc „A może to jakoś będzie”. Los danych jest w naszych rękach i tylko od nas zależy, czy pozwolimy na łatwy odczyt.
Usuwanie plików, program File Shredder
File Shredder – darmowa aplikacja udostępniana na zasadach wolnej licencji GNU, dedykowana na platformę Windows. Program znacząco ułatwia proces trwałego usuwania plików i katalogów z dysku, integruje się z eksploratorem Windows, dzięki czemu użytkownik może łatwo wywołać funkcję z poziomu menu kontekstowego.
Dla wygody wprowadzono obsługę drag and drop, w dowolnej chwili możemy przeciągnąć i upuścić plik/katalog w oknie File Shredder co usprawni proces kasowania.
Na tę chwilę mamy do dyspozycji 5 algorytmów niszczenia danych:
- Simple One Pass,
- Simple Two Pass,
- 5220-22.M 3 pass,
- Secure erasing algorithm with 7 passes,
- Guttman algorithm 35 passes.
Domyślnie program korzysta z DoD 5220-22.M – jeden z najpopularniejszych algorytmów, chętnie wykorzystywany przez instytucje państwowe oraz przedsiębiorstwa.
Aby usunąć wybrany plik lub folder wystarczy wybrać Add File lub Add Folder i wskazać położenie danych. Przy dodawaniu plików do listy możemy skorzystać z funkcji przeciągnij i upuść. W oknie głównym pojawi się lista plików/katalogów zakolejkowanych do usunięcia. Proces kasowania rozpoczynamy klikając Shred Files Now.
File Shredder oferuje funkcję czyszczenia wolnej przestrzeni. Wszelkie ślady po uprzednio skasowanych plikach metodą klasyczną (SHIFT+DELETE) zostaną trwale usunięte (zamazywanie jedynkami, zerami, losowymi wartościami zgodnie z wybranym patternem).
Według niezależnych testów File Shredder zużywa mniej zasobów w porównaniu do innego znanego oprogramowania tego typu (Eraser), posiada znacznie mniej algorytmów (tylko 5), nie ma modułu odpowiedzialnego za harmonogram zadań. Dodatkowo na systemach 64-bitowych jest problem z integracją programu z powłoką systemową.
Pomimo kilku niedoskonałości, program zdaje egzamin. Pliki skasowane przy pomocy File Shredder praktycznie są nie do odzyskania. Test odzyskiwania danych przeprowadzałem w programie PhotoRec, który nie poradził sobie z tym zadaniem. Dodam tylko że pliki były usuwane najprostszą metodą Simple One Pass. Jak widać zwykłe nadpisanie zerami w jednym przebiegu może trwale usunąć dane.
A znasz coś dobrego na Linuksa ? Na Ubuntu File Shredder chyba nie pójdzie ? Dodam tylko że mam starszą wersje 10.10
Dla portalu linuxiarze.pl kiedyś napisałem o tym poradnik, rzuć okiem http://linuxiarze.pl/trwale-usuwanie-plikow-i-katalogow-w-linuksie/
Cześć. Ja używam Glary Utilites – posiada te same funkcje , ale dla słabo władających angielskim wygodniejszy. 🙂 Pozdrawiam.:) Aha- ew. 360 Amigo System Speedup – też po polsku. 😉
„Jak widać zwykłe nadpisanie zerami w jednym przebiegu może trwale usunąć dane” – faktycznie, w przypadku osób prywatnych jednokrotne nadpisanie zazwyczaj jest wystarczające. Natomiast w przypadku firm, zwłaszcza tych większych, wyciek jakiejkolwiek informacji może kosztować bardzo dużo, dlatego zaleca się kilkukrotne nadpisywanie. Lepiej dmuchać na zimne niż później żałować 😉
Szkoda tylko że po nadpisaniu wolnej przestrzeni ubędzie miejsca na dysku….. Pytanie tylko czy bezpowrotnie:-/
Znam wyłącznie jedną sytuację, w której to nadpisywanie może powodować zmniejszenie wolnej przestrzeni, mianowicie chodzi o błędy na dysku twardym oznaczane jako bad sektory, gdy sektor zostanie oznaczony jako nie do użytku przy braku puli rezerwowej faktycznie dochodzi o utraty miejsca na dysku, bowiem ów sektor nie może zostać zastąpiony przez inny sprawny. W każdym innym przypadku nadpisywanie nie powoduje utraty pojemności dysku. Więc jeśli masz sytuację, w której to operacje dyskowe powodują utratę pojemności, koniecznie sprawdź stan dysku twardego. Pozdrawiam!
Dziękuje za wyjaśnienie i instrukcje.Miejsca nadal ubywa,program skończy działanie dopiero ok.23.Może po restarcie wszystko wróci do normy.Przyznam ,że znam ten program od dawna i bardzo go sobie ceniłem do tej pory.Nigdy nie nadpisywałem jednak wolnej przestrzeni i nie zwróciłem uwagi na to że miejsca ubywa.Tymczasem sprawdzę stan dysku,a jutro dam znać jak sprawy wyglądają po restarcie.Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.
Nie widzę możliwości edytowania więc przepraszam ale jeden pod drugim(jeśli to możliwe proszę połączyć). Dysk wydaje się w dobrej formie.Status-Dobry Temperatura-37.Ale dysk cały czas się zapełnia.Crystal Disk Info również to potwierdza.Jutro jeśli oczywiście będę mógł napisze jak sytuacja wygląda po restarcie.Pozdrawiam
Zatem problem może być w innym miejscu. Najprościej w takich sytuacjach użyć analizatora dysku, który wskaże, co i gdzie jest zapisywane. Mówię o programach typu Sysinternals Process Monitor czy też DiskMon.
Zwracam honor programowi . Zrobił co miał zrobić 7 przedbiegami….Faktem jest że dysk się zapełnił do końca.Jednakże po ukończeniu kasowania danych i wyłączeniu programu wrócił do prawidłowych wartości.Restart był niepotrzebny.Dziękuje autorowi za pomoc i sugestie.Pozdrawiam