lokalne foldery
Oprogramowanie

Porównywanie i synchronizacja folderów, instrukcja FreeFileSync

Porównanie setek plików może stanowić nie lada wyzwanie, gdy nie dysponujemy odpowiednim do tego celu oprogramowaniem. Jeśli chcesz szybko i dokładnie porównać tysiące plików doskonałym rozwiązaniem jest aplikacja FreeFileSync. Jest to darmowe, wieloplatformowe (Windows, Unix) narzędzie do masowego porównywania plików/katalogów oraz synchronizacji danych.

Opis programu FreeFileSync

Pobieramy program ze strony sourceforge. Instalator oferuje dwa typy instalacji, normalną i portable. Instalacja przenośna nie ingeruje w rejestr systemowy, wszystkie składniki programu przechowywane są w jednym folderze. Wybieramy odpowiadającą nam metodę instalacji i postępujemy zgodnie z zaleceniami kreatora.

Uruchamiamy FreeFileSync. Pomimo, że wizualnie interfejs programu odstrasza, to oferuje wiele funkcji przydatnych podczas porównywania i synchronizacji zawartości plików i folderów.

Interfejs FreeFileSync

 1. Rozpoczęcie procesu porównywania folderów
 2. Ustawienia porównywania
 3. Ustawienia synchronizacji
 4. Rozpoczęcie procesu synchronizacji
 5. Przełącza widok katalogów pomiędzy lewą a prawą stroną
 6. Przycisk wyboru katalogów (Lewy)
 7. Przycisk wyboru katalogów (Prawy)
 8. Otwórz/Zapisz konfigurację
 9. Filtrowanie plików/folderów (dodawanie wyjątków)
 10. Filtr podglądu
 11. Podgląd statystyk synchronizacji

Instrukcja FreeFileSync

W pierwszej kolejności musimy wskazać położenie katalogów, które chcemy porównać. Wybieramy Przeglądaj lub korzystamy z metody Drag & Drop i przeciągamy wybrane foldery na okno FreeFileSync.

Następna czynność to określenie metody porównywania folderów. Klikamy niebieską ikonę (koło zębate) znajdującą się obok przycisku Porównaj.

Wybór metody porównywania plików

W oknie Ustawienia porównywania do wyboru mamy trzy opcje:

 • Rozmiar i data pliku – porównywanie na podstawie rozmiaru, daty utworzenia oraz czasu ostatniej modyfikacji.
 • Zawartość pliku – porównywanie przez analizę zawartości plików. Czas modyfikacji nie jest uwzględniany.
 • Obsługa dowiązań symbolicznych – opcja pozwala uwzględnić w procesie porównywania dowiązania symboliczne.

W przykładzie wybrałem porównanie przez zawartość pliku, ponieważ chcę określić, które z plików były modyfikowane.

Możemy również zdefiniować listę plików i folderów, które zostaną wyłączone z procedury porównywania (filtrowanie na podstawie nazwy lub rozszerzenia pliku/folderu). Na dole, w prawej części okna jest ikona Filtruj pliki, gdzie dokonujemy odpowiednich modyfikacji wykluczeń.

FreeFileSync, filtr plików

Uruchamiamy analizę, w oknie głównym aplikacji klikamy Porównaj.

Wynik analizy plików i folderów

Wynikiem działania jest lista plików, które nie spełniają zdefiniowanego kryterium (oznaczone przekreślonym znakiem równości).

Program daje możliwość filtracji wyników. W sekcji Filtr podglądu klikamy na znak równości, otrzymamy listę plików, które spełniają domyślne założenia (wykaz niezmodyfikowanych plików).

Program można wykorzystać do synchronizacji plików, wystarczy wybrać opcję Synchronizuj, a dany katalog zostanie zaktualizowany zgodnie z określonymi kryteriami, które można dostosować klikając zieloną ikonę znajdującą się obok przycisku synchronizacji.

Ustawienia synchronizacji

Zdefiniowane instrukcje porównywania i/lub synchronizacji można zapisać do postaci plików wsadowych (Zaawansowane => Twórz plik wsadowy). Pliki zapisywane są z rozszerzeniem *.ffs_batch tylko do użytku w programie FreeFileSync.

FreeFileSync - tworzenie plików wsadowych

Program jest łatwy w obsłudze, dostępny w kilkunastu językach, w tym polskim. Przyda się każdemu, kto chce szybko porównać setki plików i folderów.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

5 komentarzy

 • Jak dobrze, że dodałem Twojego bloga do czytnika RSS. Jako użytkownik Linuksa poszukiwałem takiego oprogramowania.

  Jeszcze raz wielkie dzięki!

  Pozdrawiam

  • Witaj, także używam tego programu na Linuksie (Debian) oraz na Viście. Programik szybki, sprawny i bezawaryjny, dlatego zdecydowałem się go zaprezentować i polecić innym 😉

 • Czy ktoś moze mnie poinstruować jak zrobic dzialające zadanie w harmonogramie w Windows 7?

 • Ten program jest jakis nie bardzo dobry. Mam 2 identyczne pliki na dwóch dyskach i nie pokazuje że się powtarzają. W ustawieniach porównania wybrałem „Traktuj pliki jako jednakowe jeśli mają ten sam rozmiar” ale nie pokazuje mi że są identyczne. A z kolei drugi plik jaki miałem na obu dyskach pokazał prawidłowo że się powtarza

Kliknij tutaj aby skomentować