Urządzenia mobilne

Jak ulepszyć aparat w telefonie?

widok przez soczewkę

Jakość zdjęć jest jednym z kluczowych czynników, które przemawiają za wyborem smartfona. O ile większość flagowych modeli jest wyposażona w zaawansowaną optykę i rozwiązania software’owe, które razem przekładają się na zachwycające fotografie, to modele średniopółkowe i niższej klasy nie błyszczą w tym temacie aż tak bardzo. Warto jednak wiedzieć, że można znacząco poprawić jakość zdjęć wykonywanych telefonem, nie tylko w późniejszej obróbce, ale już na etapie rejestrowania obrazu. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wiele osób z całą pewnością pamięta jeszcze pierwsze telefony wyposażone w aparat. Tamte sprzęty świetnie nadawały się do wykonywania zdjęć do wiadomości MMS, ewentualnie do tworzenia albumu w samym telefonie. Marna jakość ówczesnych ekranów nie demaskowała niedoskonałości fotografii. Problem uwidaczniał się dopiero po skopiowaniu plików do komputera. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Nawet niedrogim smartfonem można zrobić zdjęcie, które bez wstydu pokażemy znajomym lub które zamieścimy w mediach społecznościowych. Jeżeli jednak smartfon ma być realną alternatywą dla kompaktowego aparatu, warto wycisnąć z niego 100 procent możliwości.

Korzystaj z trybu profesjonalnego

Większość osób robi zdjęcia smartfonem, zdając się na tryb automatyczny. Problem w tym, że automatyka czasami niezbyt trafnie dobiera balans bieli, zdarza się też, że wyostrza nie tą część kadru, o którą nam chodzi. Warto jednak wiedzieć, że wiele smartfonów ma zainstalowany tryb profesjonalny aparatu, który umożliwia ręczną zmianę kluczowych parametrów: ostrości, balansu bieli, czasu naświetlania i ISO. Zdajemy sobie sprawę, że amatorowi trudno będzie wykorzystać te możliwości, ale zdobywając podstawową wiedzę i odrobinę wprawy, można wykonywać naprawdę dobre fotografie.

Skorzystaj z dodatkowych soczewek

Teoretycznie, na optykę aparatu zainstalowanego w telefonie nie mamy wpływu. Tylko teoretycznie, bo w sprzedaży znajdują się zewnętrzne obiektywy, które w jednej chwili można założyć na smartfon.

Czy takie gadżety rzeczywiście poprawiają jakość zdjęć? Cóż, nie do końca, ale znacząco zwiększają możliwości stockowego aparatu. Nowoczesne smartfony oddają do dyspozycji użytkowników cały zestaw soczewek. Poza głównym, najczęściej oferują też obiektyw szerokokątny, makro i zoom. Starsze modele najczęściej są wyposażone wyłącznie w jeden aparat. Zewnętrzny obiektyw zapewni możliwość robienia zdjęć szerokokątnych (wspaniale obejmujących krajobraz) i makro.

dodatkowa soczewka na obiektywie telefonu

Zainstaluj niestandardową aplikację do obsługi aparatu

Czy wiesz, że świetna jakość zdjęć wykonywanych flagowymi smartfonami to przede wszystkim zasługa oprogramowania? Smartfonowa optyka staje się coraz lepsza, ale niewielki rozmiar samej matrycy znacząco ogranicza jej potencjał. To, czego nie jest w stanie zrobić matryca, robi zaawansowane oprogramowanie. Instalując niestandardową aplikację aparatu, znacząco poprawisz jakość wykonywanych zdjęć.

W sklepie Google Play można znaleźć wiele apek do robienia zdjęć. W tym gąszczu warto zwrócić uwagę na następujące pozycje:

  1. Camera MX: wprowadza ciekawe efekty, jak choćby ruchome zdjęcia z opcją cofania w czasie, oferuje wiele ciekawych filtrów;
  2. Open Camera: zapewnia możliwość robienia zdjęć HDR, zmiany jakości fotografii, może blokować ekspozycję i automatycznie poziomować kadr;
  3. Footej Camera: zapewnia możliwość ręcznego sterowania ustawieniami aparatu;
  4. Adobe Lightroom: to zaawansowane narzędzie do fotografowania zapewnia szerokie możliwości w kwestii zmiany kolorów, perspektywy, kadrowania i wyostrzania.

Chcąc uzyskać naprawdę świetne efekty, warto zdecydować się na instalację aplikacji GCam. To nic innego, jak przerobione oprogramowanie sterujące aparatami w smartfonach Google Pixel, które słyną ze swoich możliwości fotograficznych. Trzeba jednak pamiętać, że tej pozycji nie da się znaleźć w sklepie Google Play. Nieoficjalne porty są tworzone przez specjalistów z forum XDA Developers, a sam proces instalacji jest dość skomplikowany i każdy wykonuje go na własną odpowiedzialność.

Z innych aplikacji niestandardowych do obsługi kamerki w smartfonie (aczkolwiek komercyjnych) można wymienić np. ProShot, który posiada ogromne możliwości w trybie manualnym – gratka dla profesjonalistów.

Nic nie pomaga? Zmień aparat na lepszy!

Jak wybrać telefon do robienia najlepszych zdjęć? To pytanie nurtuje osoby, które pragną posiadać sprzęt o jak najlepszych parametrach fotograficznych. Smartfony od lat zastępują tradycyjne aparaty fotograficzne, znajdując się zawsze pod ręką i umożliwiając utrwalanie ulotnych chwil oraz ważnych wydarzeń bez konieczności noszenia dodatkowego urządzenia. Dlatego warto się zastanowić, jakie cechy powinien posiadać idealny telefon do robienia zdjęć.

Istotnym aspektem jest zastosowany aparat fotograficzny. Warto zwrócić uwagę na rzeczy takie jak rozdzielczość czyli liczbę megapikseli, która odpowiada za szczegółowość fotografii. Optymalną wartość stanowi aparat z dużą matrycą 50 Mpx – powszechnie uważa się, że im większa, tym teoretycznie lepiej. Niestety, nie możemy zgodzić się z tą opinią. Dobrej jakości zdjęcia w dużej mierze zależą od wielkości czujnika obrazu, który wpływa na zdolność rejestracji odpowiedniej ilości światła. Owszem, liczba megapikseli do 50 Mpx może wpływać pozytywnie na jakość wykonywanych fotografii, jednak to zastosowane oprogramowanie, które ma za zadanie przetwarzać zarejestrowany obraz jest o wiele istotniejszym czynnikiem. Przykładem mogą tu być telefony marki Apple (iPhone) i Google (Pixel), które oferują świetny system kompresji oraz optymalizacji zdjęć, dzięki czemu nawet przy mniejszej liczbie megapikseli, zdjęcia są doskonałej jakości.

Innym istotnym czynnikiem jest obecność optycznej stabilizacji obrazu (OIS), która minimalizuje ryzyko poruszenia zdjęcia, co przekłada się na lepszą jakość szczególnie przy zdjęciach o słabym oświetleniu. Warto również sprawdzić, czy smartfon posiada płynną regulację ostrości oraz inne elementy wpływające na jakość wykonywanych zdjęć.

Temat dotyczący wyboru optymalnego telefonu do robienia zdjęć omówimy szczegółowo w kolejnych artykułach na łamach bloga.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.