Decydując się na rozszerzenie zasobów dyskowych smartfona za pomocą zewnętrznej karty pamięci, warto wziąć pod uwagę nie tylko pojemność nośnika, ale także szybkość zapisu danych. Ten parametr wpływa bowiem na komfort korzystania z urządzenia i decyduje o tym, czy w pamięci flash można będzie zapisywać pliki (przede wszystkim wideo) o znacznych rozmiarach. Jak sprawdzić prędkość karty microSD w telefonie. To naprawdę łatwe.
Współczesne smartfony nierzadko oferują ogromną przestrzeń pamięci wewnętrznej. Wartość na poziomie 256 GB nikogo już nie dziwi, a na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń z pamięcią na poziomie 512 GB. Rzecz w tym, że tak wysokie wartości są zarezerwowane wyłącznie dla topowych edycji flagowych modeli, których cena potrafi zaszokować. Czterocyfrowa kwota z piątką na początku to w zasadzie absolutne minimum, które pozwoli nam wejść w posiadanie „wypasionego” flagowca klasy premium, a w przypadku najbardziej innowacyjnych urządzeń ze składanym ekranem, wejściowy prób zbliża się do absurdalnej granicy 10 tys. zł. Na taki wydatek mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.
Niewystarczająca przestrzeń pamięci wewnętrznej to bolączka wielu smartfonów
Zdecydowana większość użytkowników urządzeń mobilnych kieruje swoją uwagę w stronę modeli średniopółkowych. Nic dziwnego, bo współczesne „średniaki” oferują więcej niż wystarczającą wydajność i mają na pokładzie aparaty, na które nie sposób narzekać, a wszystko to oferują w kwocie znacznie niższej niż cena choćby przeciętnego flagowca. Dla wielu userów, problemem okazuje się jednak pojemność pamięci wewnętrznej. 16 GB i 32 GB to zdecydowanie za mało, by móc mówić o komfortowym użytkowaniu urządzenia. 64 GB i 128 GB brzmi zdecydowanie lepiej, ale jeżeli zainstalujemy wszystkie przydatne aplikacje, szybko okaże się, że na zdjęcia i nagrania wideo w wysokiej rozdzielczości nie zostanie już zbyt wiele miejsca. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się karta microSD.
Karta microSD w telefonie – klasy szybkości
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie nośniki różnią się między sobą nie tylko pojemnością pamięci flash, ale także szybkością zapisu danych. Oznaczenia tego parametru są ustandaryzowane, więc bez względu na to, jakiego producenta kartę kupimy, możemy sprawdzić, w jakim tempie będzie odbywał się zapis.
- Klasa szybkości (Speed Class): C2: 2 MB/s, C4: 4 MB/s, C6: 6 MB/s, C10: 10 MB/s.
- Klasa szybkości UHS (Ultra-High Speed): U1: 10 MB/s, U3: 30 MB/s.
- Klasa szybkości wideo (Video Speed Class): V6: 6 MB/s, V10: 10 MB/s, V30: 30 MB/s, V60: 60 MB/s, V90: 90 MB/s.
Należy podkreślić, że podane wartości to minimalna szybkość zapisu dla karty microSD, oznaczonej konkretną klasą.
Sprawdzamy szybkość zapisu kartu microSD
Kupując używany nośnik, możemy nie być świadomi, jaką szybkość zapisu oferuje pamięć flash. Na szczęście, można to łatwo zweryfikować. W oficjalnych repozytoriach z aplikacjami znajdziemy masę narzędzi, które pozwalają na szybki i bezproblemowy pomiar tego parametru.
Jedną z nich jest A1 SD Bench. To darmowy benchmark, który wykona gruntowny test wszystkich popularnych formatów nośników. Z pomocą tego narzędzia zmierzymy prędkość zapisu i odczytu oraz wydajność działania multimediów. Co istotne, aplikacja obsługuje nie tylko nośniki zewnętrzne, ale także wewnętrzną pamięć telefonu.
Inna ciekawa propozycja to SD Card Test. To narzędzie mierzy szybkość odczytu i zapisu poprzez wykonanie kilku testów. Wynik uśredniony jest najbardziej wiarygodny. Oprócz tego, SD Card Test wskazuje dostępną przestrzeń pamięci flash oraz określa producenta i model urządzenia.
Kolejną ciekawą pozycją jest CPDT Benchmark czyli Cross Platform Disk Test. Przy pomocy apki sprawdzimy zapis i odczyt sekwencyjny – również w ujęciu czasowym, losowy zapis i odczyt, przeprowadzimy test kopiowania danych z/do pamięci operacyjnej. Apka nieskomplikowana, która dostarczy szczegółowych pomiarów dla zainstalowanej karty SD.
Potrzebujesz jeszcze innego narzędzia? Postaw na AndroBench – Storage Benchmarking Tool. To aplikacja dla starszych wersji Androida, sprawnie działająca również na 9-tce. Dzięki tej aplikacji sprawdzisz zapis i odczyt sekwencyjny, losowy zapis i odczyt, liczbę operacji SQLite.
Skomentuj