Sprzęt

Elektroniczne gadżety do auta przydatne w trakcie podróży

kobieta kieruje samochodem

Dłuższa jazda samochodem wymaga bardziej starannego przygotowania. Nawet znajomość pokonywanej trasy może nie być czynnikiem obniżającym poziom stresu i poprawiającym bezpieczeństwo. Na szczęście, zarówno kierowca, jak i pasażerowie nie muszą obawiać się, że zostali pozostawieni sami sobie. Na liście gadżetów elektronicznych, po które mogą sięgać, znajduje się co najmniej kilka takich, które budzą szczególnie duże zainteresowanie.

1. Nawigacja samochodowa

Choć jeszcze kilkanaście lat temu w schowku samochodowym dumnie piętrzyły się kolejne mapy, dla nikogo nie jest zaskoczeniem to, że dziś ich miejsce zajmuje nawigacja. Pozwala nam ona znacznie szybciej trafić pod wskazany adres, sprawdza różne trasy przejazdu, aby zaproponować nam optymalną, a przy tym często ostrzega nas o zwiększonym natężeniu ruchu i… kontrolach przeprowadzanych przez policjantów, na podstawie zgłoszeń od innych uczestników ruchu. Wybór nawigacji jest imponujący, każdy może więc znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie. Oczywiście, poszczególne modele różnią się nie tylko ceną, ale i jakością, i dokładnością. Jeśli więc podróżujemy często, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy przesadna oszczędność nie jest tym, co może nas zgubić.

nawigacja samochodowa

2. Uchwyt na telefon

Choć profesjonalne nawigacje samochodowe nadal cieszą się dużym powodzeniem, nie są wcale jedynymi rozwiązaniami, po które dziś sięgamy. Na duże zainteresowanie z naszej strony zasługuje także szereg rozwiązań, z których możemy korzystać bezpłatnie lub jedynie za niewielką opłatna dlatego, że posiadamy telefon komórkowy. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że on sam nie jest rozwiązaniem mile widzianym w samochodzie. Prawo nie zabrania zabierania go ze sobą w trasę, dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy jednak zatroszczyć się o jego stabilność. Pomoże nam w tym uchwyt na telefon – gadżet, dzięki któremu korzystanie z elektroniki w samochodzie będzie jeszcze łatwiejsze.

Nowoczesne uchwyty to zresztą coś więcej niż tylko gwarancja stabilności telefonu podczas jazdy. Wiele z nich posiada też szereg dodatkowych, wyjątkowo interesujących funkcji. Tu warto wspomnieć choćby o możliwości automatycznego obrotu smartfona do pozycji poziomej, co przydaje się podczas korzystania z nawigacji podczas jazdy. Nowoczesne uchwyty można też mocować nie tylko za pomocą przyssawki, ale i na kratce wentylacyjnej.

uchwyt na telefon

3. Kamera samochodowa

Podczas gdy niektóre gadżety elektroniczne towarzyszą kierowcom samochodów od lat, o innych nadal mówi się jako o nowościach rynkowych. Tak jest choćby w przypadku kamer samochodowych. Początkowo korzystali z nich przede wszystkim kierowcy zawodowi, ich relacje potwierdzały jednak, że posiadanie naocznego świadka pokonywanej przez nich trasy nie raz ułatwiało im pracę. Z czasem coraz większa grupa kierowców dojeżdżających samochodem przede wszystkim do pracy, również zaczynała myśleć o takim rozwiązaniu. Nawet dziś kamera samochodowa nie jest jeszcze rozwiązaniem, z którym możemy spotkać się w każdym aucie. Jej znaczenie systematycznie jednak rośnie.

Wideorejestrator jest odpowiedzialny za nagrywanie tego, co dzieje się na drodze. Gdy trasa przebiega bezproblemowo, zwykle zapomina się o jego istnieniu. Jeśli jednak dochodzi do zdarzenia drogowego, zarejestrowane przez niego nagranie może się okazać cennym wsparciem zarówno podczas kontaktów z policjantami, jak i z ubezpieczycielem. Obecnie furorę robią wideorejestratory przybierające formę lusterka samochodowego. Rejestrują nie tylko obraz przed pojazdem, ale i to, co dzieje się z tyłu. Co więcej, ich znakiem rozpoznawczym jest nie tylko wygodna obsługa, ale również to, że zachowana jest pełna widoczność. Wideorejestrator może też monitorować samochód podczas postoju, co przydaje się zwłaszcza w galeriach handlowych, gdzie często dochodzi do stłuczek i drobnych obtarć podczas parkowania.

Wideorejestratory w postaci lusterka jednak nie powalają jakością nagrań, jeśli chcemy wykorzystywać nagrania również w profesjonalnych relacjach dziennikarskich, powinniśmy wyposażyć samochód w kamerę samochodową z prawdziwego zdarzenia. Opcjonalnie można zastosować smartfon z wysokiej jakości kamerką, który zostanie przymocowany do deski lub zamontowany na zewnętrznej stronie lusterka samochodowego.

kamerka samochodowa

4. Zestaw głośnomówiący

Gdy mówimy o zagrożeniach, jakie czekają na kierowców samochodów, mamy na myśli przede wszystkim te, które są powodowane przez innych uczestników ruchu drogowego. Choć jednak takie myślenie jest wygodne, często nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Bywa, że sami stanowimy przynajmniej równe zagrożenie. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy jadąc samochodem korzystamy z telefonu komórkowego, aby rozmawiać ze współpracownikami lub członkami rodziny. Oczywiście, przepisy kodeksu drogowego surowo zakazują takiego postępowania, dla wielu kierowców nie jest to jednak naprawdę mocny argument. Zamiast ryzykować mandatem i wypadkiem warto więc zainwestować w zestaw głośnomówiący – gadżet, o którym mówi się często, że należy do tych, które mogą nam uratować życie.

Nowoczesne zestawy głośnomówiące nie ograniczają się do tego, że pozwalają na przeprowadzanie rozmów telefonicznych w komfortowych warunkach. Ich atutem jest również to, że korzystające z nich osoby mogą uruchamiać sprzęt korzystając z komend głosowych, także tych, które wypowiada się w języku polskim. Rozmowy mają wysoką jakość, a czystość dźwięku sprawia, że ich uczestnicy nie muszą obawiać się, że głos będzie zagłuszany przez dźwięki wydawane przez samochód.

5. Oczyszczacz powietrza

W czasach kiedy węgiel jest drogi i ludzie w okresie zimowym palą w piecach czym popadnie, powietrze w Polsce należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych. Osoby zmagające się z astmą, czy chorobami górnych dróg oddechowych od razu wyczują różnicę w jakości powietrza, również w trakcie podróży samochodem, kiedy otwarta jest kratka wlotu powietrza.

Aby poprawić komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze, dobrym pomysłem jest zamontowanie w samochodzie oczyszczacza powietrza. W małych samochodach ze względu na niezbyt wielką przestrzeń, nie musimy instalować ogromnego oczyszczacza, wystarczą małe kompaktowe urządzenia, których CADR (ang. Clean Air Delivery Rate) jest na poziomie 20 m³/h. Oczywiście czym wyższa wartość, tym lepiej.

Co to jest CADR i dlaczego jest on taki ważny? CADR to parametr, który wskazuje jak dużo oczyszczacz dostarcza powietrza w określonej jednostce czasu. Wraz z parametrem wielkości powierzchni, którą urządzenie jest w stanie obsłużyć, możemy określić, jak dużo wymian powietrza będzie w stanie wykonać. Pozwoli to ocenić i wybrać optymalny oczyszczacz samochodowy, dostosowany do wielkości samochodu.

Dodatkowymi elementami, na które warto zwrócić uwagę są zastosowane filtry powietrza. Najlepsze na rynku oczyszczacze oferują filtr wstępny, filtr HEPA, filtr węglowy. Szukając optymalnych oczyszczaczy samochodowych warto dobrze im się przyjrzeć. Niektóre rozwiązania oferują filtr HEPA, ale bez filtra wstępnego, co w praktyce skraca jego żywotność i podnosi koszty eksploatacji. Przed zakupem koniecznie należy uwzględnić kwestie kosztów wymiany filtra oraz czy są na rynku dostępne ich tańsze zamienniki – ma to szczególne znaczenie, w przypadku filtrów niemieckich producentów, które ostatnio znacząco podrożały (przynajmniej w polskich sklepach).

Podsumowując, w sklepach internetowych znajdziemy różnorodne oczyszczacze, nawet montowane na kratkę nawiewu. Najpopularniejsze montuje się w miejscu przeznaczonym na kubek. Znajdziemy na rynku także egzemplarze większe, montowane na zagłówku lub na tylnym siedzeniu pasażera. To, które rozwiązanie wybierzemy zależy przede wszystkim od możliwości montażowych jakimi dysponujemy, powierzchni użytkowej oraz oczywiście od zasobności portfela. Przy czym warto tutaj zauważyć, że nie zawsze najdroższy oczyszczacz oznacza najlepszy.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

4 komentarze

  • Dziękuję za Twój komentarz. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że samochodowy oczyszczacz powietrza nie jest w stanie poprawić bezpieczeństwa na drodze, ale załóżmy, że do wnętrza samochodu dostał się np. benzopiren (w wyniku spalania plastiku w piecu), ta substancja wpływa negatywnie na układ nerwowy, a osłabiony układ nerwowy przekłada się bezpośrednio na pogorszenie percepcji w tym i czasu reakcji. Mając to na uwadze, napisałem to co wyżej. Mam nadzieję, że ten przykład wystarczy. Pozdrawiam serdecznie, Mariusz

 • Niektóre kamery samochodowe mają też fajne pomoce. U mnie jest zainstalowany Lamax S9 i on informuje i zbliżaniu się do krańca pasu, zbyt bliskiego podjazdu do samochodu z przodu i co najprzydatniejsze moim zdaniem – automatyczna kamera cofania. Oczywiście nie wszystkie mają tak rozbudowane funkcje, ale różnica w cenie nie jest często duża a są to takie dodatki, że faktycznie przydają się za każdym razem.

  • Dzięki za info.
   Mam taki gadżet w swojej i tak z niego nie korzystam.
   Przepłaciłeś za tę kamerkę. Biorąc pod uwagę funkcjonalność, Lamax S9 nie jest warta 700 zł.

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.