do celu

Link building – metody zdobywania linków

Prowadzenie strony internetowej/bloga wiąże się często z wieloma czasochłonnymi zadaniami. Praca nad blogiem obejmuje wiele aspektów m.in. pozycjonowanie. Jedną z dziedzin pozycjonowania jest Links Building, czyli zdobywanie linków dla strony. U webmasterów często słyszy się, że “Content is King”, jednak patrząc ze strony SEO to “Links is Queen”. Zdobywanie linków dla strony jest ważnym aspektem podczas pozycjonowania. Sposobów  na ich gromadzenie jest wiele. Linki są mniej lub bardziej skuteczne i wartościowe dla wyszukiwarek, musimy więc pamiętać o zdobywaniu tylko tych najbardziej wartościowych. W tym wpisie przedstawię moją krótką listę sposobów na szybkie i efektywne zdobywanie linków.

Artykuł gościnny Mateusza Antczaka, webdesignera i programisty stron internetowych, autora bloga o tematyce związanej z Webmasteringiem, SEO oraz AdWords.

Wpisy gościnne

Pierwszą pozycją na mojej liście jest zdobywanie linków poprzez tworzenie wpisów gościnnych na cudzych blogach. Wpisy gościnne są to wpisy publikowane przez inną osobę, niż autor bloga. Wielką zaletą wpisów gościnnych jest wartość i naturalność linków prowadzących z bloga. Linki z artykułów gościnnych prowadzące do naszego bloga lub strony internetowej, oprócz swojej mocy dają nam możliwość zdobycia nowych czytelników. Dzięki stworzeniu dobrej jakości treści możemy wygenerować dużą ilość “przejść” po linku, dzięki czemu tak zdobyty link służy nam w dwojaki sposób. Przykładem artykułu gościnnego jest ten wpis 🙂

Katalogi

Katalogi stron to miejsca, w których webmasterzy lub osoby zajmujące się pozycjonowaniem umieszczają linki do swojej strony, poprzez stworzenie odpowiedniego wpisu opatrzonego w słowa kluczowe wraz z linkami do witryny. W internecie istnieje wiele różnych katalogów stron. Katalogi występują w darmowej jak i płatnej formie, uzależnione jest to zwykle od wartości merytorycznej strony oraz jej PageRank. Podczas wybierania listy katalogów, w których umieścimy wpisy warto wziąć pod uwagę PR oraz informację o tym czy dany katalog jest moderowany.

Pressel Page, tzw. Precle

Pressel Page, zwana również “tajną bronią pozycjonerów” jest to strona, na której umieszcza się wpis z linkami w treści. W Internecie istnieje już bardzo dużo “precli”, z czego wiele jest tworzonych amatorsko i niskiej wartości. Podczas wyszukiwania precla w Internecie, należy zwrócić uwagę na to, czy jest moderowany, płatny oraz jaki posiada PR. Bardzo często administratorzy takich stron, żądają od pozycjonera odpowiedniej długości tekstu oraz co najmniej średniej jakości merytorycznej. Dzięki czemu mamy pewność, że precelek nie jest śmietniskiem spamu.

Artykuły do przedruku

Kolejnym dobrym sposobem na zdobycie linków jest tworzenie treści do przedruku. Działa to na zasadzie wymiany treści za umieszczenie linku wraz z autorem w stopce artykułu. Jeżeli nasze treści są bardzo dobrej jakości, możemy w ten sposób zdobyć sporą ilość linków do naszej witryny. Portali obsługujących artykuły do przedruku jest kilka, między innymi artelis.pl oraz eioba.pl.

Komentowanie blogów

Wartym zauważenia sposobem na zdobywanie linków jest aktywne włączanie się w życie blogosfery, czyli komentowanie. Coraz częściej na blogach pojawia się wtyczka ComentLuv, dzięki której osoba komentująca może dodać link do swojego materiału. Musimy pamiętać jednak, że komentarze bardzo często (właściwie prawie zawsze) dają nam linki nofollow, co oznacza, że roboty nie będą go zliczać. Ale linki zdobyte w ten sposób mogą przynieść nam dużo odwiedzin osób czytających komentowanego bloga.

Podsumowując zdobywanie linków bardzo często wiąże się z ciężką pracą. Aby nasza strona istniała w Internecie oraz dobrze się pozycjonowała musimy tworzyć dobrej jakości treść oraz zdobywać dla niej linki. Powyżej przedstawiono tylko pięć wybranych sposobów na zdobycie dobrej jakości odsyłaczy. Zapamiętać jednak musimy, że liczy się wartość a nie ilość linków.

40 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • Dodałbym również fora internetowe. Część z nich nie zabrania umieszczenia linku do strony w podpisie. A część z tej części nawet jest dofollow 🙂

  • Bardzo fajne spostrzeżenie wymaga to głębszej analizy, ale może warto:) Każdy ma swoje ulubione sposoby, wyżej wymieniłem swoje. Pozdrawiam.

  • linki w stopce to nie wszystkie możliwości jakie daja fora bo jest jeszcze przecież nasz profil który często jest publiczny i można tam zamieścić link do Home Page

  • A linki z serwisów typu “social”? Zresztą jest wiele innych sposobów zdobywania linków, ale pewnie we wpisie chodzi o najważniejsze.

 • Także linki np. w szablonach wp lub templatach do Joomli, tylko czy w tych czasach za taki link można mieć więcej złego niż dobrego? nie wiadomo

 • Ja bym dodał jeszcze serwisy typu pinprest, część dalej ma dofollow a dodatkowo są dobrym nośnikiem reklamy.
  Dodatkowo w zależności od tematyki promowanego serwisu warto udzielać się w portalach społecznosciowych jak: goldenline profeo etc

 • Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego zaplecza. Mamy w tedy pełną kontrolę nad linkami. A stawiając wartościowe strony, możemy na takim zapleczu dodatkowo zarobić.

 • Tylko 5 sposobów ?? Jak na artykuł w obecnej chwili to bardzo mało tych sposobów podałeś. Wchodząc w ten artykuł myślałem, że będzie opisane coś nowego, a nie sposoby, które chyba już każdy zna.

  • Jednak warto zadać sobie pytanie czy na pewno każdy zna takie metody zdobywania linków? Ty, jak już wiem znasz, jednak nie każdy. Osoby początkujące, które czytają artykuły na tym blogu mogą takich sposobów nie znać, dla nich właśnie stworzyłem taki wpis. Dlaczego tylko 5? Hmm… są to moje ulubione sposoby na zdobywanie linków, dlatego zostały tu opisane i jest ich tak mało. Dzięki za komentarz i pozdrawiam.

 • Faktycznie sposobów na zdobywanie linków jest więcej, choćby media społecznościowe. Co do Pressel Page, może się nie bawem okazać że stracą swoją moc względem walki wujka G i swoich uptadów (popularne miśki), ewentualnie te dobrze moderowane i zawierające przydatny content będą się jeszcze liczyć. Ale to tylko moja subiektywna ocena wynikająca z obserwacji, z którą nie każdy się musi zgodzić. 🙂

  • Tak masz rację, osobiście również obawiam utraty wartości precli. No cóż musimy się z tym pogodzić.

 • Ja zaś uważam że własne zaplecza są coraz mniej skuteczne, najsensowniej pozyskiwać linki z wartościowych serwisów, co do CommentLuv – bardzo podoba mi się wtyczka na stronie majsterkowo.pl – kiedy komentarz ma więcej niż 400 znaków dostajemy link dofollow, z drugiej strony – nie tylko kupno wchodzi w grę, dużo osób pozycjonuje swoje serwisy i jeśli nasz serwis jest zadbany i wartościowy możemy wymienić się czy to linkami czy też bannerami, a to jak wspomniał autor przekłada się nie tylko na pozycję ale również na pozyskanie użytkowników na swój serwis.

 • Z moich obserwacji wynika, że precle oraz artykuły do przedruku można sobie już dzisiaj darować. Warto przede wszystkim zdobywać linki z dobrych jakościowo stron z wysokim Trust Rank.

 • A co sądzisz o zdobywaniu linków np. z PDF’a? Dla przykładu, wrzucam darmowego ebooka na serwisy umożliwiające przeglądanie go online np. Scribd i dodaje do niego kilka linków do swojej witryny. Takie linki mają wpływ na SEO?

 • uwielbiam takie blogi, pisanie o wiadomych rzeczach zwłaszcza ze są to wiadomości z przed roku
  a google sie cały czas zmienia

  • @logineo, osobiście uważam że wpis jak znalazł dla początkujących.
   Ps. Nie tylko Google cały czas się zmienia.

  • Sam prowadzę od niedawna bloga i szukam informacji o pozycjonowaniu. Na TF’a zaglądałem jeszcze zanim prowadziłem bloga – tutaj zacząłem się dopiero zapoznawać ze słowem pozycjonowanie. I dla mnie taki wpis jest wartościowy, bo primo – jest na serwisie, do którego mam zaufanie; secundo – interesuje mnie jako młodego posiadacza bloga. 🙂

 • Wydaje mi się, że warto również pozakładać sobie fan page na facebooku czy google+ i umieszczać na nich odnośniki do naszej strony. Niby to nic wielkiego a jednak robi różnicę. Po pierwsze zyskujemy wartościowy link. A po drugie, jeżeli posiadamy dużo lubiących nasz profil zwiększamy ruch na stronie a o to przecież chodzi.

 • Kiedyś kupiłem Precle na allegro i kilkaset wpisów do katalogu, wyniosło mnie trochę do góry i widziałem te linki, lecz potem ilość ich spadała , czym to może być spowodowane? Czyżby potem kasują te wpisy?

  • oferty allegro maja to do siebie. ze po rokunie przedluza sie domen tylko kupuje nowe i domeny startujemy z nowa oferta. a nasze stare linki ida w nie byt

 • Na allegro jak ze wszystkim jest ryzyka. Kupując ofertę pozycjonowania strony w kwocie 25zł i 250linków lub katalogów to możemy w 75% być pewni, że nasze pieniądze mogliśmy wydać na kino i mieć dużo więcej wrażeń 😉 Niestety należy bardzo dokładnie sprawdzić daną osobę- najlepiej jeśli ma swoją firmę i będzie nam mogła wystawić rachunek oraz wykonać raport po zakończonej pracy.

 • Wg mnie coraz trudniej o wartościowe linki. Katalogi i precle zdegradowane przez googla, który co prawda powoli, ale coraz skuteczniej odsiewa plewy od ziarna. Link stał się stety/niestety towarem, ludzie szczypią się z linkowaniem, wstawiają nofollow (skądinąd często potrzebne) i mniej jest dziś bezinteresownego linkowania w sieci. Linki z allegro nic nie warte, filtr mogą jedynie ściągnąć. Trzeba się napracować. No ale najlepsze strony wciąż pozycjonują się same.

 • Jak ktoś buduje linki musi różnicować anchory, pomocny jest soft do miksowania adresów i anchorów {link błąd 404} (nie mój)

 • No tak. A znacie jakiś robot do katologowania? Słyszałem o tym , ale czy wy cos więcej na ten temat wiecie? Bo samemu to robic to strasznie żmudna robota

  • Do katalogowania jest wiele softów, ja akurat używam na lokalnym kompie (seocat) – dziś lepiej jest katalogować tylko z użyciem multikodów, nie ma wtedy captchy i nie jesteśmy narażeni na dodatkowe z tym związane koszta

 • Bardzo fajny i potrzebny artykuł. Wszystkie przedstawione powyżej metody cały czas są aktualne, ale …
  Musimy o wiele bardziej niż kiedyś uważać na to gdzie zostawiamy linki. Dla przykładu – kupiliśmy niedawno ofertę pozycjonowania – dodanie strony do stu katalogów. 100 katalogów – sto złotych. Oferta byłaby zupełnie niezła: 1 link -1 zł. Ile trzeba się namęczyć czasem żeby zdobyć dobry link?
  Jednak po przejrzeniu raportu od firmy okazało się, że ponad połowa precli i blogów zupełnie bezwartościowa.
  Po prostu śmietnik. Dobrze, ze domena już ma 4 lata. W przeciwnym razie z pewnością byśmy te linki kazali usunąć.

 • Precle wg. mnie tracą na znaczeniu, za dużo śmieciowych linków to raz a dwa, że link sitewide ma większą moc – to oczywiście moja opinia i nie kazdy się musi zgodzić 🙂

 • Wszystko zależy od tego jakie precle. Jeśli masz bazę prywatną to sam wpływasz na jakość stron. Linkujesz je, dodajesz w miarę unikalne publikacje, czasami materiały bez linków w treści i nikt nie broni Cię przed umieszczeniem linku sitewide w pasku. Dwa w jednym.

 • Bardzo dobry artykuł. Jestem póki co początkującym pozycjonerem i taka dawka informacji do przemyślenia jest w sam raz;) Mam jednak nadzieję, że autor kiedyś wzbogaci treść tego artykułu o kolejne ciekawostki. A póki co dziękuję za profesjonalny wykład:)

 • Do tej listy dołączyłbym strony typu yellow page czyli bazy firm. Są to serwisy branżowe oraz ogólne ze spisem firm, które mogą generować spory ruch – a wiadomo ruch oznacza pozycje w górę. Na własnym przykładzie zauważyłem, że mam sporo osób zainteresowanych produktami, którzy natknęli się na wizytówkę mojej firmy właśnie na takich stronach. Niestety jest to opcja tylko dla firm, właściciele blogów i różnych stron tematycznych niefirmowych nie mają możliwości dodania wizytówki swojej strony.
  Zastanawiam się też nad katalogami tematycznymi np. ze sklepami internetowymi, czy link w nich ma większą wartość niż link z ogólnotematycznego katalogu?

 • Jeśli chodzi o katalogi (zresztą o inne źródła linków też) to warto zaczynać linkowanie od tzw. dobrych stron. Tworzymy od razu lepszy profil linków i strona może być bardziej odporna na zagrożenia związane ze stosowaniem słabszych linków np. z SWL, czy kiepskich precli. Czym można zmierzyć tę „dobroć”? Są pewne mierniki wartości strony stosowane przez Majesticseo i Opensiteexplorer (seomoz.org), polecam ich stosowanie, bo są dostępne nawet w bezpłatnej wersji. Wiadomo, że część z tych katalogów wymaga płatności, ale to kwestia wyboru metody pozycjonowania. Polecam poszukanie tzw. „grup katalogów”, bo tam zazwyczaj można liczyć na dobra jakość katalogu.

  Precle – tutaj też jest sporo grup dobrych precli zamkniętych, gdzie sprawa jest jasna: dostarczasz teksty i płacisz za wpisy, możesz też czasem kupić teksty u właściciela takiej grupy prywatnych precli. W takich preclach teksty też są zazwyczaj synonimowane, ale porządnie. To jest dopuszczalne, bo dobry tekst z synonimami wstawianymi ręcznie jest tyle wart co pisany „z palca”. Precle publiczne to głównie niemoderowane precle z wpisem widocznym natychmiast, dosyć zaspamowane dodawarkami i precle moderowane, w teorii lepsze. Dlaczego w teorii? A dlatego, że te moderowane precle są albo porzucone, albo mają moderowane tylko wpisy właściciela i wybranych kolegów. Wystarczy zajrzeć do panelu. Są, a jakby ich nie było.

  Na dzisiaj wystarczy. Zasłużyłem na półtora linka DoFollow?

 • Fajny i przyjemny wpis! 🙂
  Takie linki można też zdobywać za pomocą YouTuba i wszelkiego rodzaju serwisów społeczniościowych!

 • Przy zdobywaniu linków przydatne są fora internetowe (oczywiście najlepiej te z dofollow). Tym bardziej że na forach zazwyczaj “lżej” się pisze niż na blogach, więc tych linków będzie po prostu więcej. No i duży plus jest taki, że anchor może być dowolny.

 • Warto dodać też jedno ciekawe miejsce w którym można przemycić link, a mianowicie księgi gości. Z tym jednak trzeba uważać, bo czasem znajduje się tam niezły syf z drugiej strony to łatwy sposób, żeby zdobyć wysoki PR na zapleczu na który mimo wszystko zwraca się uwagę.

 • Z tymi linkami nofollow, to chyba jednak ni do końca tak jest, jak się wszędzie pisze.
  Chyba, że mam złe wnioski z moich dość podstawowych obserwacji, wtedy proszę o korektę tych spostrzeżeń.
  Narzędzia dla webmasterów google są chyba jakimś odzwierciedleniem co się dzieje. Jeśli są w nich linki nofollow, to znaczy, że są zliczane. A tak właśnie mam.
  Spotkaliście się już z taką sytuacją? A może to są jakieś ostatnie zmiany algorytmów?
  Swoją drogą, jaki w takim razie ma sens dawanie nofollow na różnych stronach, skoro i tak widzą to roboty i zliczają w swoich statystykach?
  Wcześniej nie zwracałam uwagi na rodzaj linków w narzędziach, skoro jednak wszystkie tam lądują, trzeba będzie baczniej się przyjrzeć wszelkim dobrym stronom, nieważnie od tego, jaki wstawiają atrybut. I linkować. Oby tylko zysk był obopólny.
  Bardzo Was proszę o odzew, jak to jest u Was. Pozdrawiam

 • ja bym jeszcze dodała profile i linki w stopce na forach, które też są całkiem przydatne a dobre fora mają naprawdę wysoki pr

 • Anka, linki nofollow też są bardzo potrzebne w profilu linkowania. Większość osób pisze, że nie wpływają one na wyniki pozycji w wyszukiwarce i przydatne są tylko do przekazania ruchu, ale nie jest to prawdą. W obecnej chwili każdy link jest dobry, byleby był z wartościowej strony.

 • Wszystkie linki są bardzo przydatne. Ostatnio obserwuję też znaczny wzrost znaczenia linków z serwisów społecznościowych typu facebook i g plus. Więc warto mieć linki ze wszystkich źródeł. Najlepiej mieć chyba linki, które oprócz mocy dają też ruch, wtedy być może google lepiej je traktuje i postrzega?

 • Od pewnego czasu zaczęłam prowadzić własnego bloga. Niestety, na początku nie miałam zbyt dużej wiedzy z zakresu pozycjonowania. Aktualnie ciągle ją uzupełniam. I właśnie takie artykuły mi bardzo pomagają 🙂

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.