Wydajny mechanizm monitoringu, elastyczny system konfiguracji, możliwość tworzenia raportów, wykresy, zestawienia w formie tabelarycznej oraz wiele innych funkcjonalności (wspomaganie procesu zgłaszania stron do katalogów, realizacja audytu strony). To najważniejsze cechy darmowego systemu monitorowania pozycji słów kluczowych w wyszukiwarkach – Seo Panel. W pierwszej części poradnika zajmiemy się kwestią instalacji skryptu na serwerze.
Tworzenie bazy danych Seo Panel (cPanel)
Tworzymy bazę danych i użytkownika na potrzeby instalacji Seo Panel (na przykładzie cPanel).
Podczas zakładania konta hostingowego otrzymamy wszelkie informacje dotyczące sposobu logowania do panelu zarządzania (najczęściej cPanel, DirectAdmin).
Zatem przechodzimy do logowania, wpisujemy adres:
https://www.mojadomena.pl:2083
Podajemy nazwę użytkownika i hasło, klikamy Login.
Przechodzimy do sekcji Databases i wybieramy drugą opcję MySQL Database Wizard – stworzymy bazę za pośrednictwem kreatora.
W pierwszym kroku definiujemy nazwę bazy danych i przechodzimy dalej (Next Step).
Określamy nazwę użytkownika oraz hasło, po czym klikamy Create User.
Dodajemy użytkownika do bazy i określamy uprawnienia, w przykładzie użytkownik będzie miał pełny dostęp do bazy (ALL PRIVILEGES). Przechodzimy do kolejnego kroku (Next Step).
Operacja została sfinalizowana. Mamy bazę, użytkownika, teraz przechodzimy do instalacji Seo Panel.
Instalacja Seo Panel
Pobieramy najnowszą wersję Seo Panel, archiwum rozpakowujemy dowolnym kompresorem plików. Następnie przy pomocy klienta FTP (FileZilla, WinSCP) lub menedżera plików (muCommander, Unreal Commander) przenosimy pliki na serwer – kopiujemy do public_html katalog seopanel.
Przechodzimy do lokalizacji /seopanel/config i zmieniamy uprawnienia pliku sp-config.php na 666. Dla katalogu tmp ustawiamy chmod 777. Po zakończeniu procesu instalacji należy obowiązkowo wrócić do poprzednich ustawień.
Otwieramy przeglądarkę i wchodzimy na stronę:
http://www.mojadomena.pl/seopanel/install/
W oknie powitalnym otrzymamy informację, o zgodności z wymaganiami SeoPanel. Jeśli każdy z punktów jest oznaczony kolorem zielonym kontynuujemy instalację.
Konfiguracja bazy danych, w tym miejscu wpisujemy wszystkie dane niezbędne do połączenia z bazą, host, baza, użytkownik, hasło czyli wszystkie rzeczy, które utworzyliśmy w pierwszej części poradnika. Po zakończeniu wprowadzania danych klikamy Proceed to next step.
Otrzymamy komunikat Seo Panel installed successfully! oraz dodatkowe informacje na temat stanu bezpieczeństwa. Zmieniamy jeszcze domyślny język (Default Language) na Polish i przechodzimy do panelu administratora, Proceed to admin login.
UWAGA! Po zakończeniu instalacji należy zmienić uprawnienia pliku sp-config.php na chmod 644 oraz usunąć katalog install.
Domyślne dane logowania w Seo Panel:
- Nazwa użytkownika: spadmin
- Hasło: spadmin
Po zalogowaniu do panelu administratora pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zmiana domyślnych danych uwierzytelniających.
Przechodzimy do Admin Panel => Mój Profil => Edytuj Profil i modyfikujemy domyślne ustawienia, zapisujemy zmiany klikamy Kontynuuj.
W jednym z kolejnych poradników opiszę proces konfiguracji Seo Panel, między innymi jak dodać obsługę sprawdzania pozycji dla www.google.pl, automatyczne monitorowanie słów kluczowych – dodanie zadania cron, generowanie raportów, tworzenie użytkowników etc.
Kurcze dziś nie mam czasu, żeby to przetestować. Zapowiada się ciekawa aplikacja. Mam nadzieje, że instrukcja będzie w następnym wpisie.
Zauważyłem, że panel jest po polsku. Czy wszystko jest poprawnie spolszczone?
Nie wszystko jest przetłumaczone ale nie jest źle.
Druga część instrukcji będzie w marcu – jest już opracowana ale jeszcze wstępu nie mam, optymalizacji zdjęć, linkowania wewnętrznego etc. więc trzeba jeszcze przysiąść do tego i dopracować szczegóły.
Fajne rozwazanie , aczkolwiek nie mam dzis czasu w to sie wglebiac…
Jako uzytkownik korzystajacy z tego mzoesz mi odpowiedziec, czy dzieki temu uzyskac ponizsza funkcjonalnosc:
Na swoim hostingu posiadam pare domen roznych kleintow. Jesli dla kazdego stworze po jednym profilu i dodam ich domene to beda mogli sami zarzadzac/ przegladac te satystyki tylko dla swojej domeny?
Jak najbardziej.
Tworzenie kont dla klientów, dodawanie domen, pełne zarządzanie monitoringiem – to jedna z kluczowych opcji. Można też zezwolić aby każdy odwiedzający mógł zarejestrować konto, dodawać domeny i słowa do monitorowania.
Zapomniałem w artykule dać link do panelu w wersji demonstracyjnej…
http://www.seopanel.in/demo/
Super 🙂
Zapoznam się w weekend.
A przy okazji:
Mógłbyś pomyslec o wprowadzenie wewnetrznej oceny wpisow bo nie kazdy chce „like-owac” i informowac swoich znajomych na FB.
A wielokrotnie chetnie bym dal „plus” lub „pochwale” dla twoich wpisow, aby autor wiedzial ze czytelnikom bardziej lub mniej interesuje dana tematyka i warto ja kontynuowac. Nie jestem zwolenniikiem komentarzy nie wprowadzajacych nic do tematyki wpisu : Fajnie dzieki itp
pozdrawiam serdecznie
Dzięki za propozycję, miałem to wprowadzić lecz po analizie zrezygnowałem, kto wie, być może wrócę do tego projektu.
Co do tego typu komentarzy, właśnie dlatego wprowadziłem minimalną ilość znaków w formularzu, co pozwoliło całkowicie wyeliminować takie wypowiedzi.
Już od dawna szukałem alternatywy dla webpozycja.pl, wczoraj zakupiłem sobie publikera, więc taki darmowy panelik mi się przyda 😉
Powiedz mi jeszcze dobry człowieku, jak ustawić żeby seopanel sprawdzał pozycje w google.pl.
To kwestia edycji/modyfikacji bazy danych. W drugiej części poradnika opiszę jak tego dokonać.
Powiedz mi tak na szybkiego czy w zakładce „searchengines” trzeba zmienić z „com” na „pl”, czy coś jeszcze?
Tak mi się trochę śpieszy dlatego się pytam 😉
Widzę że bardzo niecierpliwy jesteś. Gdybym podał tutaj rozwiązanie druga część poradnika byłaby nieistotna. Rozwiązanie wysłałem ci na mail. Druga część poradnika zostanie opublikowana w czwartek lub piątek.
Czegoś takiego mi właśnie brakowało. Oczywiście mam na myśli to że skrypt jest darmowy. Dotychczas korzystałem z narzędzi online do sprawdzania pizycji ale to było męczące.
Wrzucam dzisiaj na serwer i testuję.
Narzędzie ciekawe. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy poradnika. Chyba, że do tego czasu sam je rozpracuję.
Dzięki za informację.
Do tej pory korzysałem z seofox w tym celu.
Ma on jednak ograniczenia, a mianowicie:
– powyżej 10 słów/fraz kluczowych trzeba płacić
– nie zbyt dobrze radzi sobie z polskimi znakami (wcale sobie nie radzi)
Chętnie przetestuje SeoPanel
Niestety Seo Panel też w niektórych sytuacjach ma problem z polskimi znakami, w wolnym czasie zgłoszę wszystkie problemy do supportu, nie są to usterki które wymagałyby natychmiastowej reakcji ale potrafią czasem człowieka wkurzyć.
Ja akurat nie prowadzę tylu stron żeby potrzebne mi były takie rozwiązania i spokojnie korzystam z narzędzi, które dają ograniczenia ale są wystarczające. Aczkolwiek fajna ciekawostka i dobrze wiedzieć, że istnieją takie skrypty za darmo.
Zainstalowałem ten program na serwerze, chodzi bez zarzutu, ale bez google.pl to jest on dla mnie mało użyteczny. Czy można jakoś zaimportować słowa kluczowe z pliku tekstowego? Nie znalazłem takiej opcji. Poproszę o drugą część artykułu. Marzy mi się też dobry wpis o listach autoapprouve dla scrapeboxa (do-follow+.edu lub/i niezły pagerank).
Pierwotnie poradnik miał być w piątek ale troszkę się on odwlecze o 2-3 dni, może znajdę dziś czas na napisanie wstępu i optymalizację zdjęć, sporo ich jest więc to nie takie proste.
Z pliku nie da się wczytać słów kluczowych jedynie przez formularz Sprawdzenie pozycji keyword’ów => Importuj Keyword’y.
Mam do was pytanie – czy działają u Was w Seo Panel proxy ze Squid Proxies? Same proxy są sprawne, przed chwilą sprawdzałem je w Scrapebox’ie. Nie mogę ustawić tych proxy na active w seo panel – jak daję check status. Czy to możliwe, że mam zablokowany port 8800 na serwerze www (redhosti)? Jeśli tak, czy można to jakoś obejść?
Możliwych jest kilka przyczyn, najprawdopodobniej:
– proxy jest zbanowane przez Google, niestety tak to już jest jeśli mamy do czynienia z ogólnodostępnymi serwerami,
– usługodawca ma zablokowane porty,
– możliwa jest też blokada po stronie dostawcy proxy,
– jakaś usterka Seo Panel.
Posprawdzaj różne warianty, proxy o różnych portach, geolokalizacjach. Jeśli problem powtórzy się, zgłoś go do twórców Seo Panel.
@Rafał , spróbuj na tym proxy 8.28.19.75:443, nie jest zbanowane. Sprawdzałem ok. 13:10 wszystkie pozycje dla keywordów zostały pobrane. Jeśli nie pobierze to pewnie jakaś blokada na hostingu, na współdzielonym nie zdziwiłbym się jakby wszystko zablokowali.
W najgorszym wypadku napisze jeszcze jeden tutorial dotyczący Seo Panel na localhost wraz z wykonywaniem cyklicznym zadania cron. W zasadzie to wiele osób nie potrzebuje aż tak dokładnego monitorowania więc taki poradnik byłby nawet wskazany.
Z tego, co zdążyłem zobaczyć na stronie z demonstracjami, to bardzo przydatne narzędzie.
Jutro ruszam z instalacją:)
@Mariusz: to była blokada na hostingu, gdy zainstalowałem seopanel na localhost, moje proxy działają bez zarzutu. Pojawił się za to inny problem – raport generator sprawdza mi najwyżej 3 keywordy, po czym się zatrzymuje. Wszystko chodzi pod XAMPP, czy wiesz może jak to naprawić? Czytałem o tym na http://forum.seopanel.in/viewtopic.php?t=3182 , ale był to opis zbyt trudny dla mnie.
Jeśli mówimy o Keyword Position Report nie widzę u siebie żadnych problemów w generowaniu raportów. Dodam tylko że Seo Panel działa u mnie na localhost w oparciu o najnowszą wersję XAMPP. Chyba że masz na myśli Manadżer Generowania Raportów. Tam owszem jest problem w wygenerowaniu raportów – sprawdzaniu słów kluczowych, ale tylko wtedy, gdy wywołamy funkcję przez hxxp://mojadomena.local/cron.php.
Narzędzie wygląda obiecująco. Osobiście korzystam z Web CEO – sprawdzony i świetny ale płatny. Ma tylko jedną wadę a mianowicie chodzi jak traktor is niesamowicie muli sprzęt – tworzenie raportów pozycji słów kluczowych najlepiej włączać na noc. Choć pewnie to wina tego, że mam ich za dużo.
Zainstalowałe sobie seo panel, ale nie sprawdza mi słów kluczowych. Nie wiem dlaczego, może nie ustawiłem Cron. Mariusz jak możesz napisz co nieco jak ustawić ten Cron.
Dzisiaj opublikowałem drugą część poradnika => https://techformator.pl/konfiguracja-seo-panel-sprawdzanie-pozycji-w-google-pl/
W nim opisuję jak dodać Google.pl i zadanie Cron.
Ps. Opis na localhost będzie w późniejszym terminie.
Przydatne narzędzie, wszystko co opisujesz mimo upływu czasu nadal działa, dzięki za poradnik.
To się nazywa znaleźć niszę w Polsce!
Czy omawiany skrypt mimo braku aktualizacji nadal funkcjonuje? Czy ktoś może podzielić się taką wiedzą?
@Mariusz, ja już go nie używam, ale z tego co widzę Seo Panel wciąż jest rozwijany, udoskonalany, także proponuję sprawdzić w praktyce jak to teraz wygląda. Z Seo Panel nie korzystam, albowiem nie mam wystarczająco dużo sprawnych proxy by obsłużyć sprawdzanie kilkuset fraz dziennie. Całe monitorowanie przeniosłem do kilku innych systemów online i offline.