Sprzęt

Jak sprawdzić laptopa używanego – jak kupić używanego laptopa?

facet w trakcie diagnozowania laptopa

Laptopy używane cieszą się coraz większą popularnością. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ ceny nowych urządzeń elektronicznych poszły znacząco do góry. Decydując się na zakup używanego laptopa nie należy robić tego pod wpływem chwili. Warto dokładnie go sprawdzić jeszcze przed zakupem, aby uniknąć przykrych wpadek i nieporozumień.

Kupno używanego laptopa – to musisz wiedzieć

Jedną z najpopularniejszych form zakupów są zakupy on-line. Laptopy używane kupowane są za pośrednictwem portali aukcyjnych, czy też w wyspecjalizowanych sklepach internetowych z urządzeniami „z drugiej ręki”. Bez względu czy kupujesz laptopa on-line, czy stacjonarnie, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.

Po pierwsze – dokładnie zapoznaj się z opisem sprzedawanego laptopa

W ofercie sprzedawca powinien uwzględnić możliwie najwięcej informacji o sprzedawanym laptopie. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkim i w razie wątpliwości wyślij wiadomość do sprzedawcy, aby dopytać o szczegóły. Oferta poza specyfikacją powinna wskazywać wady sprzedawanego laptopa np. rysy na obudowie lub ekranie, bad piksele na ekranie (przeczytaj jak sprawdzić matrycę), czy też stan baterii, stan dysku twardego, czy też wadliwie działające inne elementy jak kamerka, czy porty USB.

Pamiętaj! Przez Internet zwykle nie masz jak sprawdzić fizycznie urządzenia, więc staraj się pozyskać jak najwięcej informacji o nim, najlepiej jeszcze przed złożeniem oferty kupna. Jeżeli oferta jest ogólna i nie zawiera wskazania na wady produktu, koniecznie dopytaj o szczegóły. Jeżeli sprzedawca odmawia podania szczegółów lub podaje niespójne informacje, może to być dla ciebie ostrzeżenie.

Po drugie – oceń stan wizualny laptopa

Drugą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest określenie stanu wizualnego laptopa. Do tego celu wykorzystaj udostępnione przez sprzedawcę zdjęcia. Dobrze jest na tym etapie zrobić zrzuty ekranu oferty, może się to przydać w przyszłości, jeśli natrafisz na egzemplarz, niezgodny wizualnie z wystawionymi zdjęciami.

Oceń przede wszystkim stan ekranu, zawiasów mocujących ekran oraz stan obudowy, łącznie ze stanem śrubek mocujących pokrywę laptopa. Dobrze jest poprosić sprzedawcę, aby on-line połączył się z tobą i zaprezentował na żywo sprzedawany egzemplarz. W dzisiejszych czasach połączenia video nie są niczym nadzwyczajnym i możesz tę opcję wykorzystać, aby zapoznać się bliżej ze sprzedawanym laptopem. Jeżeli sprzedawca odmówi prezentacji, nie miej do niego pretensji, każdy ceni swój czas i może nie być zainteresowany traceniem go na dodatkowe rzeczy. Jeżeli jednak podejrzewasz, że z laptopem coś może być nie tak, podeślij sprzedawcy pomysł video-prezentacji i sprawdź jak zareaguje. Sama reakcja może ci już dużo powiedzieć.

Oczywiście możesz go poprosić także o gotowy film z prezentacją produktu (koniecznie z dźwiękiem). Zrobienie nagrania i wysłanie to 5 minut roboty. Oglądając prezentację upewnij się jednak, czy produkt na filmie to faktycznie ten, który kupujesz. Zapytaj sprzedawcę, aby na filmie był widoczny numer seryjny urządzenia lub przynajmniej certyfikat COA (znajdujący się na spodzie laptopa), świadczący o legalności wykorzystywanego systemu operacyjnego (dotyczy systemu Windows OEM, w przypadku Windows 10 i nowszych hologram produktu).

Po trzecie – poproś o dane zużycia podzespołów

Kupując urządzenie warto, abyś miał pełny obraz jego stanu technicznego. Niestety sprzedawcy używanych laptopów rzadko podają tak szczegółowe dane. Ty jako klient świadomy powinieneś poprosić o dodatkowe dane. O jakie dane chodzi?

Stan baterii/akumulatora

Element laptopa, który podlega największemu zużyciu w trakcie procesu eksploatacji. Nawet jeżeli nie korzystamy z laptopa, bateria traci swoją pojemność. Podczas zakupu używanego laptopa musisz sprawdzić jej stopień zużycia. Jak tego dokonać?

batteryinfoview

Poproś sprzedawcę, aby uruchomił na laptopie narzędzie BatteryInfoView i wykonał zrzut ekranu z aplikacji, z widokiem na wartości:

  • Battery Health,
  • Number of charge/discharge cycles.

Do celów diagnostycznych możesz wykorzystać również aplikację BatteryBar. Po zainstalowaniu aplikacji, na głównym pasku pojawi się ikona baterii. Po najechaniu kursorem zobaczysz szczegółowe informacje, w tym również stopień zużycia baterii (pozycja Battery Wear).

battery bar

Aby poznać szczegóły zużycia możesz także poprosić sprzedawcę o wygenerowanie raportu Power Efficiency Diagnostics Report (Raport diagnostyki wydajności zasilania). Można to zrobić poprzez:

  • naciśnij kombinację klawiszy WIN+R
  • w oknie Uruchom wpisz cmd.exe
  • naciśnij kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+ENTER (uruchamia cmd.exe w trybie administratora)
  • w otwartym oknie wiersza pleceń wpisz: powercfg /energy
  • po 60 sekundach zostanie wygenerowany raport, który znajdziesz w lokalizacji: C:\WINDOWS\system32\energy-report.html

W raporcie znajdziesz wiele cennych informacji, w tym również dane o stanie baterii:

  • Skład chemiczny
  • Liczba cykli
  • Pojemność nominalna
  • Ostatnie pełne ładowanie

Wartości powyżej 20% świadczą o dużym zużyciu baterii, co w praktyce oznacza zbliżającą się konieczność wymiany baterii na nową. Zużycie baterii = różnica między wartością nominalną a ostatnim pełnym ładowaniem.

Aby obliczyć procentowy wskaźnik, wartość nominalną odejmujesz od wartości dla ostatniego pełnego naładowania. Otrzymany wynik mnożysz razy 100 i dzielisz przez wartość nominalną.

Przykład, gdzie pojemność nominalna (Designed Capacity): 41428 mWh, a ostatnie pełne ładowanie (Full Charged Capacity): 40351 mWh.

41428 – 40351 = 1077
1077*100/41428 = 2,5996%

Procentowe zużycie baterii po zaokrągleniu to 2,60%.

Co ciekawe, wartości te mogą różnić się w czasie (nawet do 5%), więc odczyty Wear Level baterii nie będą do końca miarodajne. Lepszym wyznacznikiem zużycia baterii jest rzeczywisty czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Sprzedawca nie musi w tym przypadku wykonywać testu z włączoną aplikacją do monitorowania baterii. Wszystkie dane o czasie pracy na zasilaniu akumulatorowym zbierane są przez system operacyjny. Aby poznać szczegółowe informacje, wygeneruj raport o baterii wpisując w wierszu poleceń: powercfg /batteryreport

Raport znajdziesz w lokalizacji: C:\WINDOWS\system32\battery-report.html

Battery Life Estimates Windows
Raport o stanie baterii w Windows

Stan dysku twardego

Dysk twardy to jeden z tych elementów, który jest najbardziej eksploatowany. Stan dysku możemy ocenić przy pomocy specjalnych aplikacji – SMART. Bez względu jakie urządzenie jest wykorzystywane, czy klasyczny dysk HDD, czy dysk SSD, odczyt SMART pozwoli zapoznać się z jego aktualnym stanem technicznym. Mając w ręku takie informacje, łącząc je z oficjalnymi danymi podawanymi przez producenta dysku, możesz również oszacować jego dalszą żywotność. Kupując używanego laptopa poproś sprzedawcę, aby przekazał tobie zdjęcie odczytu SMART dysku twardego. Zdjęcie powinno być pełnowymiarowe, bez obcinania kolumn czy wierszy.

SMART dysku możesz sprawdzić uruchamiając np. CrystalDiskInfo. Poniżej zrzut ekranu dla przykładowego dysku SSD.

stan dysku ssd
Stan dysku SSD

Stan pamięci RAM

W laptopie możesz również sprawdzić pamięć operacyjną. Ona również może nie być w pełni funkcjonalna, co objawia się między innymi nieprzewidzianymi restartami systemu. Poproś sprzedawcę, aby wykonał test za pomocą jednego z ogólnodostępnych narzędzi np. Memtest86+, Roadkils RAM Test, czy też wbudowanej w system Windows 10 funkcji – Diagnostyka pamięci systemu Windows. Mając zdjęcie z podsumowaniem testu, możesz ocenić stan pamięci RAM w używanym laptopie.

Stan kart sieciowych

Komunikacja WiFi i LAN to podstawa w każdym laptopie. Musisz sprawdzić czy można połączyć się z siecią WiFi. Dobrze jest też sprawdzić możliwość połączenia z siecią LAN. Porty RJ45 w trakcie intensywnej eksploatacji lubią się „wycierać”, przez co wtyk końcówki raz może działać, a innym razem nie.

Diagnozując stan kart sieciowych możesz poprosić sprzedawcę, aby wygenerował plik z raportem. Można to zrobić uruchamiając wiersz polecenia w trybie administratora: Start => Uruchom => cmd.exe => naciśnij kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+ENTER => potwierdź TAK. Po uruchomieniu wiersza poleceń wpisz: netsh wlan show wlanreport

W lokalizacji C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WlanReport\wlan-report-latest.html powstanie raport o stanie sieci bezprzewodowej. Będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje. Więcej informacji o diagnozowaniu połączeń bezprzewodowych znajdziesz w tym poradniku.

Jako uzupełnienie, do diagnostyki możesz użyć także zewnętrznych narzędzi jak Vistumbler.

Pamiętaj również, aby sprawdzić specyfikację karty bezprzewodowej oraz zakresy obsługiwanych technologii i częstotliwości. Na routerze możesz mieć skonfigurowaną sieć 5 GHz, jeżeli karta sieciowa laptopa nie wspiera jej, to nici z połączenia.

Stan portów

Podczas oględzin dobrze jest sprawdzić stan wszystkich portów USB, HDMI, audio mini-jack, slotów na karty SD. Szczególnie sloty na karty SD, porty RJ45 i USB-C narażone są na zużycie podczas eksploatacji urządzenia. Poproś sprzedawcę o udokumentowanie ich poprawnego funkcjonowania. Możesz również poprosić o zrzut ekranu z menedżera urządzeń, gdzie będą wylistowane wszelkie urządzenia z błędami, ale nie kieruj się nim za bardzo, ponieważ wprawny informatyk może ukryć błędy na ekranie menedżera urządzeń.

Po czwarte – historia serwisowania urządzenia

Jeżeli masz do czynienia z laptopem poleasingowym, najprawdopodobniej będzie dostępna do wglądu historia napraw urządzenia. Możesz poprosić sprzedawcę o jej udostępnienie.

Po piąte – nie zapomnij sprawdzić innych elementów laptopa

Wcześniej opisaliśmy parametry rzutujące na ogólny stan techniczny laptopa. Musisz jednak wiedzieć, że ergonomia pracy jest równie ważna, dlatego przeprowadzając oględziny zwróć uwagę na takie elementy jak klawiatura, touchpad, a jeżeli laptop wyposażono w ekran dotykowy, dobrze jest sprawdzić również i ten element pod kątem czułości na dotyk, czy też pod kątem efektu smużenia po dotknięciu.

Pamiętaj! Przed zakupem sprawdź wszystkie elementy, z których na co dzień będziesz korzystał. Jeżeli wykorzystujesz kamerę internetową – sprawdź ją, jeżeli często korzystasz z czytnika linii papilarnych – również sprawdź ten element.

Na zakończenie – jeżeli nie czujesz się na siłach, aby wszystko samodzielnie zweryfikować, poproś znajomego informatyka o pomoc. Jego wiedza i doświadczenie będą kluczowe w poprawnej interpretacji zebranych danych oraz ocenie adekwatności ceny laptopa do jego aktualnego stanu technicznego.