senior z telefonem
Urządzenia mobilne

Jak usunąć konto Google z telefonu?

Smartfony z Androidem zyskują pełną funkcjonalność dopiero, gdy użytkownik zaloguje się na swoim koncie Google. Wówczas, zyskuje dostęp do wszystkich funkcji, jakie oferuje „zielony robot”, w tym do niezwykle przydatnej synchronizacji danych. Niektórzy wolą jednak korzystać ze swoich urządzeń bez tych udogodnień. Jak usunąć konto Google z telefonu? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Aktywne konto Google pozwala uzyskać dostęp do wszystkich usług, które oferuje gigant z Mountain View. Na co dzień, takie udogodnienie okazuje się niezwykle praktyczne. Historia przeglądania dostępna na wszystkich urządzeniach, historia odwiedzanych miejsc, dostęp do dokumentów stworzonych w aplikacjach biurowych – korzyści wynikające z posiadania konta Google można wymieniać niemal w nieskończoność. Niestety, niczego nie dostajemy za darmo. Ceną są nasze dane. Coraz więcej osób nie chce, by technologiczny gigant gromadził informacje na ich temat. Jeżeli ty też wolisz usunąć konto Google z telefonu, skorzystaj z poniższego poradnika.

O tym musisz pamiętać

Usunięcie konta Google z telefonu jest równoznaczne z utratą dostępu do niektórych funkcji, aplikacji i treści. Używanie Google Play przestanie być możliwe. Co za tym idzie, nie będziesz mógł pobierać aplikacji. Mało tego, stracisz dostęp do zakupionych treści: książek, filmów, muzyki i subskrypcji. Zapisane postępy w grach także nie będą dostępne, podobnie jak zdjęcia i kontakty, które są zsynchronizowane w chmurze. Odbieranie i wysyłanie plików przez usługę Dysk Google przestanie być możliwe. Stracisz też dostęp do aplikacji, do których logowałeś się za pośrednictwem konta Google.

Nadal będziesz mógł korzystać z przeglądarki i usługi Mapy. Pozostałe aplikacje na telefonie będą oferowały wyłącznie ograniczony zakres działania.

Jak usunąć konto Google z telefonu?

Jeżeli mimo to chcesz się wylogować ze swojego konta Google, postępuj według następujących kroków:

 • otwórz Ustawienia,
 • znajdź sekcję Konta i synchronizacja (po jej otwarciu wyświetlą się wszystkie konta, na których jesteś zalogowany),
 • znajdź i otwórz sekcję Google,
 • wybierz konto, które chcesz usunąć,
 • wybierz opcję Więcej,
 • wybierz Usuń konto.

Podkreślamy, ten zestaw czynności nie prowadzi do trwałego usunięcia konta z serwerów Google, a jedynie do wylogowania na danym urządzeniu. Użytkownik w każdej chwili może przywrócić konto na telefonie.

Ważne: poszczególne kroki, nazwy zakładek i sekcji mogą różnić się na telefonach poszczególnych producentów.

Jak trwale usunąć konto Google?

Z poziomu telefonu możemy też całkowicie usunąć konto Google, trwale tracąc wszystkie zapisane dane. Żeby to zrobić, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

 • otwórz Ustawienia,
 • wybierz sekcję Google,
 • wybierz konto, które chcesz usunąć i tapnij przycisk Zarządzaj kontem,
 • wybierz zakładkę Dane i prywatność,
 • w sekcji Więcej opcji znajdziesz przycisk usuwanie konta Google,
 • dalej postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jak wyżej, poszczególne kroki mogą wyglądać inaczej w przypadku telefonów poszczególnych marek.

Usuwanie konta Google z telefonu – dlaczego należy to zrobić?

Usuwanie konta Google z telefonu to proces, który może okazać się niezwykle przydatny w różnych sytuacjach. W dobie powszechnego i niemal nieograniczonego dostępu do informacji oraz rosnącej liczby zagrożeń cybernetycznych, każdy użytkownik smartfona powinien dbać o swoje bezpieczeństwo, a jednym z kroków w tym kierunku jest właśnie usunięcie konta Google z urządzenia. Usunięcie konta Google z telefonu w praktyce oznacza, że wszelkie usługi, takie jak poczta Gmail, Kalendarz, Drive, Dokumenty czy Zdjęcia przestaną być dostępne na danym telefonie.

Pierwszą sytuacją, w której warto usunąć konto Google z telefonu, jest sprzedaż, przekazanie lub oddanie sprzętu na rzecz innego użytkownika. Jeśli nie chcemy, aby ktoś inny miał dostęp do naszych prywatnych danych, korzystał z naszych kont (usług), należy zdecydować się na usunięcie konta Google. Jeżeli tego nie zrobimy, łatwo możemy stać się ofiarą kradzieży tożsamości, której konsekwencje mogą być bardzo poważne – od utraty kontroli nad swoimi danymi, po kłopoty finansowe, a nawet prawne.

Kolejnym powodem, dla którego warto usunąć konto Google z telefonu, są problemy związane z utrzymaniem prywatności – szczególnie gdy używamy urządzenia służbowego. Często zdarza się bowiem, że pracodawcy monitorują komunikację pracowników, przeglądając ich maile lub modyfikując pliki w usługach „w chmurze”. W takim przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie osobnego konta Google dedykowanego wyłącznie dla spraw zawodowych oraz usunięcie konta prywatnego z telefonu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.