Sprzęt

10 sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii

laptop na baterii w terenie

Do produkcji akumulatorów komputerów przenośnych używa się coraz to nowszych technologii, baterie są trwalsze i pojemniejsze, pozwalają na maksymalizację czasu pracy, mimo to użytkownicy wciąż poszukują sprawdzonych metod optymalizacyjnych. Wskazówki które przedstawiam, bazują na moim dotychczasowym doświadczeniu w pracy z komputerami przenośnymi. Dzięki wdrożeniu ich, skutecznie zmniejszyłem zużycie energii i maksymalnie wydłużyłem czas pracy na baterii. Jeżeli chcesz poznać moje metody, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zmniejsz poziom jasności ekranu

Największym pożeraczem energii w naszym laptopie jest ekran. Zmniejszenie poziomu jasności już o 40% znacząco wydłuży czas pracy, przy niewielkim dyskomforcie, spowodowanym niedoświetleniem. Ustawienie minimalnego poziomu może zaowocować zyskiem wynoszącym nawet 25% czasu pracy.

Dla przykładu, mój laptop przy 100% naświetleniu pobierał około 23299 mW, natomiast po zmniejszeniu do dostępnego minimum, zużycie drastycznie spadło i oscylowało w granicach 19658 mW, jak widać różnica jest duża.

Ustaw minimalny i maksymalny stan procesora

W opcjach zasilania znajdziemy funkcję pozwalającą sterować zarządzaniem energią procesora. Obowiązkowo należy zdefiniować minimalny i maksymalny stan procesora, zarówno na zasilaniu bateryjnym, jak i sieciowym. Zmniejszając pułap o 50% możemy zaoszczędzić nieco energii i tym samym wydłużyć pracę.

Efektywność tego rozwiązania uzależniona jest głównie od samego użytkownika, jeżeli intensywnie korzysta z czasu procesora, oszczędności będą widoczne gołym okiem, jeżeli jednak w trakcie pracy na baterii nie eksploatuje go nadmiernie np. pisze tekst, efekt będzie minimalny.

Zapewnij prawidłowe chłodzenie

Czym wyższa temperatura, typ konsumpcja energii jest większa. Należy zadbać, aby temperatura podzespołów była jak najmniejsza. Zwróć szczególną uwagę, aby nie zasłaniać otworów wentylacyjnych. Jeżeli to możliwe zastosuj podstawkę chłodzącą. W przypadku, gdy kładziesz laptop na kolanach lub stałej powierzchni zwróć uwagę, w którym miejscu znajdują się otwory i odpowiednio dopasuj położenie laptopa.

Odłącz wszelkie urządzenia zewnętrzne

Karty pamięci, pendrive, myszki, modemy, kamerki i inne urządzenia zewnętrzne zużywają prąd, nawet wtedy gdy nie korzystasz z nich. Odłącz od portu każde urządzenie, które jest zbędne. Mysz zastąp touchpadem, a jeżeli jesteś fanem ekstremalnego oszczędzania wyłącz nawet touchpad i do sterowania użyj programowego emulatora, który danym klawiszom przypisze funkcje odpowiedzialne za poruszanie kursora.

Wyłącz karty sieciowe, napędy optyczne i inne urządzenia

Wielu z nas pamięta, że w systemie Windows XP zaimplementowano funkcję profili sprzętowych, dzięki czemu można było zdefiniować zestaw urządzeń, z którym uruchamiano system operacyjny. W nowszych systemach zabrakło tej funkcji (dostępna jest okrojona wersja, dotycząca wyłącznie usług systemowych), lecz nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami określili, które urządzenia mają być aktywne podczas pracy systemu.

Jeżeli nie korzystasz z sieci bezprzewodowej lub kablowej możesz pokusić się o wyłączenie kart sieciowych. Dokonamy tego poprzez menedżer urządzeń (Start => Uruchom => devmgmt.msc), odszukaj odpowiednią kartę sieciową, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz Wyłącz. Jeżeli nie używasz napędu CD\DVD także go wyłącz. Tego typu zbędnych urządzeń może być więcej, zerknij na listę, zastanów się… modem, bluetooth, wbudowana kamerka, karta dźwiękowa a może coś innego? Tylko pamiętaj, aby nie wyłączać wszystkiego jak leci! Wyłącz tylko te urządzenia, które znasz i wiesz, że nie przydadzą ci się w pracy.

Zaawansowani użytkownicy mogą stworzyć skrypt automatycznie wyłączający lub włączający określone urządzenia. Można to osiągnąć wykorzystując konsolowe narzędzie DevCon, odpowiednik menedżera urządzeń. Najnowsza wersja DevCon dostępna jest w pakiecie Windows Driver Kit.

Zadbaj o dobrą kondycję swojego dysku

Bardzo istotną kwestią jest fragmentacja plików, jeżeli jest duża, rosną także czasy uruchamiania poszczególnych aplikacji. Należy regularnie defragmentować dysk twardy, konkretny scenariusz uzależniony jest głównie od częstotliwości instalacji/deinstalacji oprogramowania. Defragmentacja raz na 2-3 tygodnie jest rozsądnym wyborem, przy średniej intensywności użytkowania.

Mądrze korzystaj z systemu i aplikacji

Nie uruchamiaj wielu aplikacji na raz, nie dokonuj gwałtownych akcji, takie czynności nie tylko znacząco obciążają procesor, lecz także angażują dysk twardy. Jeśli to możliwe nie wykonuj kilku czynności jednocześnie, gdy na przykład kompresujesz plik, w tym samym czasie nie uruchamiaj żadnych programów.

Bardzo ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego oprogramowania. Są takie sytuacje gdzie nie mamy wyboru i jesteśmy skazani na określoną aplikację. W miarę możliwości staraj się używać lekkich programów, które zużywają mniej zasobów od swoich konkurentów.

Zoptymalizuj usługi systemowe i autostart

W domyślnej konfiguracji wraz ze startem systemu Windows uruchamianych jest mnóstwo zbędnych usług. Wiele z nich marnotrawi czas procesora oraz angażuje niepotrzebnie dysk twardy. Zmniejszając ich ilość nie tylko poprawisz kondycję systemu, lecz również wydłużysz czas pracy na baterii. Wraz z optymalizacją usług nie zapomnij przejrzeć autostartu, dużo aplikacji uruchamianych wraz z systemem jest kompletnie zbędnych, dzięki temu zyskasz cenne minuty i przyśpieszysz uruchamianie systemu. Do podglądu autostartu możesz użyć bardzo dobrego, darmowego narzędzia o nazwie Sysinternals Autoruns.

Wyłącz zaplanowane zadania

Jeżeli w harmonogramie zadań Masz zaplanowane wykonanie określonych działań, przełóż je na późniejszy termin, kiedy już będziesz pracować na zasilaniu sieciowym. Tego typu zadania cechują się dużą intensywnością, angażują wiele zasobów i potrafią znacząco skrócić czas pracy na baterii.

Wyłącz interfejs Aero, pasek gadżetów i efekty wizualne

Otwierając lub przeciągając okna z włączonym interfejsem Aero można zaobserwować większe zużycie zasobów, co skraca czas pracy o około 1-4%. Wyłączenie interfejsu Aero i paska bocznego z gadżetami oraz pozbycie się zbędnych efektów wizualnych jest dobrym pomysłem na optymalizację. Dla systemu Windows Vista przygotowano narzędzie Vista Battery Saver, które potrafi automatycznie wykonać powyższe czynności.

Głównym celem opisywanych metod jest wydłużenie czasu pracy, jednakże efektem pośrednim jest także przedłużenie żywotności akumulatora. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest Twoja bateria przeczytaj poradnik o BatteryBar.

Czy znacie jakieś inne metody optymalizacji czasu pracy akumulatorów? Chętnie poznam Wasze opinie.