laptop na baterii w terenie

10 sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii

Do produkcji akumulatorów komputerów przenośnych używa się coraz to nowszych technologii, baterie są trwalsze i pojemniejsze, pozwalają na maksymalizację czasu pracy, mimo to użytkownicy wciąż poszukują sprawdzonych metod optymalizacyjnych. Wskazówki które przedstawiam, bazują na moim dotychczasowym doświadczeniu w pracy z komputerami przenośnymi. Dzięki wdrożeniu ich, skutecznie zmniejszyłem zużycie energii i maksymalnie wydłużyłem czas pracy na baterii. Jeżeli chcesz poznać moje metody, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zmniejsz poziom jasności ekranu

Największym pożeraczem energii w naszym laptopie jest ekran. Zmniejszenie poziomu jasności już o 40% znacząco wydłuży czas pracy, przy niewielkim dyskomforcie, spowodowanym niedoświetleniem. Ustawienie minimalnego poziomu może zaowocować zyskiem wynoszącym nawet 25% czasu pracy.

Dla przykładu, mój laptop przy 100% naświetleniu pobierał około 23299 mW, natomiast po zmniejszeniu do dostępnego minimum, zużycie drastycznie spadło i oscylowało w granicach 19658 mW, jak widać różnica jest duża.

Ustaw minimalny i maksymalny stan procesora

W opcjach zasilania znajdziemy funkcję pozwalającą sterować zarządzaniem energią procesora. Obowiązkowo należy zdefiniować minimalny i maksymalny stan procesora, zarówno na zasilaniu bateryjnym, jak i sieciowym. Zmniejszając pułap o 50% możemy zaoszczędzić nieco energii i tym samym wydłużyć pracę.

Efektywność tego rozwiązania uzależniona jest głównie od samego użytkownika, jeżeli intensywnie korzysta z czasu procesora, oszczędności będą widoczne gołym okiem, jeżeli jednak w trakcie pracy na baterii nie eksploatuje go nadmiernie np. pisze tekst, efekt będzie minimalny.

Zapewnij prawidłowe chłodzenie

Czym wyższa temperatura, typ konsumpcja energii jest większa. Należy zadbać, aby temperatura podzespołów była jak najmniejsza. Zwróć szczególną uwagę, aby nie zasłaniać otworów wentylacyjnych. Jeżeli to możliwe zastosuj podstawkę chłodzącą. W przypadku, gdy kładziesz laptop na kolanach lub stałej powierzchni zwróć uwagę, w którym miejscu znajdują się otwory i odpowiednio dopasuj położenie laptopa.

Odłącz wszelkie urządzenia zewnętrzne

Karty pamięci, pendrive, myszki, modemy, kamerki i inne urządzenia zewnętrzne zużywają prąd, nawet wtedy gdy nie korzystasz z nich. Odłącz od portu każde urządzenie, które jest zbędne. Mysz zastąp touchpadem, a jeżeli jesteś fanem ekstremalnego oszczędzania wyłącz nawet touchpad i do sterowania użyj programowego emulatora, który danym klawiszom przypisze funkcje odpowiedzialne za poruszanie kursora.

Wyłącz karty sieciowe, napędy optyczne i inne urządzenia

Wielu z nas pamięta, że w systemie Windows XP zaimplementowano funkcję profili sprzętowych, dzięki czemu można było zdefiniować zestaw urządzeń, z którym uruchamiano system operacyjny. W nowszych systemach zabrakło tej funkcji (dostępna jest okrojona wersja, dotycząca wyłącznie usług systemowych), lecz nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami określili, które urządzenia mają być aktywne podczas pracy systemu.

Jeżeli nie korzystasz z sieci bezprzewodowej lub kablowej możesz pokusić się o wyłączenie kart sieciowych. Dokonamy tego poprzez menedżer urządzeń (Start => Uruchom => devmgmt.msc), odszukaj odpowiednią kartę sieciową, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz Wyłącz. Jeżeli nie używasz napędu CD\DVD także go wyłącz. Tego typu zbędnych urządzeń może być więcej, zerknij na listę, zastanów się… modem, bluetooth, wbudowana kamerka, karta dźwiękowa a może coś innego? Tylko pamiętaj, aby nie wyłączać wszystkiego jak leci! Wyłącz tylko te urządzenia, które znasz i wiesz, że nie przydadzą ci się w pracy.

Zaawansowani użytkownicy mogą stworzyć skrypt automatycznie wyłączający lub włączający określone urządzenia. Można to osiągnąć wykorzystując konsolowe narzędzie DevCon, odpowiednik menedżera urządzeń. Najnowsza wersja DevCon dostępna jest w pakiecie Windows Driver Kit.

Zadbaj o dobrą kondycję swojego dysku

Bardzo istotną kwestią jest fragmentacja plików, jeżeli jest duża, rosną także czasy uruchamiania poszczególnych aplikacji. Należy regularnie defragmentować dysk twardy, konkretny scenariusz uzależniony jest głównie od częstotliwości instalacji/deinstalacji oprogramowania. Defragmentacja raz na 2-3 tygodnie jest rozsądnym wyborem, przy średniej intensywności użytkowania.

Mądrze korzystaj z systemu i aplikacji

Nie uruchamiaj wielu aplikacji na raz, nie dokonuj gwałtownych akcji, takie czynności nie tylko znacząco obciążają procesor, lecz także angażują dysk twardy. Jeśli to możliwe nie wykonuj kilku czynności jednocześnie, gdy na przykład kompresujesz plik, w tym samym czasie nie uruchamiaj żadnych programów.

Bardzo ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego oprogramowania. Są takie sytuacje gdzie nie mamy wyboru i jesteśmy skazani na określoną aplikację. W miarę możliwości staraj się używać lekkich programów, które zużywają mniej zasobów od swoich konkurentów.

Zoptymalizuj usługi systemowe i autostart

W domyślnej konfiguracji wraz ze startem systemu Windows uruchamianych jest mnóstwo zbędnych usług. Wiele z nich marnotrawi czas procesora oraz angażuje niepotrzebnie dysk twardy. Zmniejszając ich ilość nie tylko poprawisz kondycję systemu, lecz również wydłużysz czas pracy na baterii. Wraz z optymalizacją usług nie zapomnij przejrzeć autostartu, dużo aplikacji uruchamianych wraz z systemem jest kompletnie zbędnych, dzięki temu zyskasz cenne minuty i przyśpieszysz uruchamianie systemu. Do podglądu autostartu możesz użyć bardzo dobrego, darmowego narzędzia o nazwie Sysinternals Autoruns.

Wyłącz zaplanowane zadania

Jeżeli w harmonogramie zadań Masz zaplanowane wykonanie określonych działań, przełóż je na późniejszy termin, kiedy już będziesz pracować na zasilaniu sieciowym. Tego typu zadania cechują się dużą intensywnością, angażują wiele zasobów i potrafią znacząco skrócić czas pracy na baterii.

Wyłącz interfejs Aero, pasek gadżetów i efekty wizualne

Otwierając lub przeciągając okna z włączonym interfejsem Aero można zaobserwować większe zużycie zasobów, co skraca czas pracy o około 1-4%. Wyłączenie interfejsu Aero i paska bocznego z gadżetami oraz pozbycie się zbędnych efektów wizualnych jest dobrym pomysłem na optymalizację. Dla systemu Windows Vista przygotowano narzędzie Vista Battery Saver, które potrafi automatycznie wykonać powyższe czynności.

Głównym celem opisywanych metod jest wydłużenie czasu pracy, jednakże efektem pośrednim jest także przedłużenie żywotności akumulatora. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest Twoja bateria przeczytaj poradnik o BatteryBar.

Czy znacie jakieś inne metody optymalizacji czasu pracy akumulatorów? Chętnie poznam Wasze opinie.

18 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • ciekawy artykul, o wiekszosci tych sposobach slyszalam, ale nigdy nie skorzystalam, Teraz na powaznie wezme sobie to do serca 😉
  btw. nie wiedzialam, ze defragmentacje dysku nalezy wykonywac tak czesto 🙂

  • Witaj
   Częstotliwość defragmentacji uzależniona jest głównie od intensywności użytkowania, instalacji/deinstalacji oprogramowania. Nie sugeruj się tak bardzo podanym okresem, można go luźno traktować 😉

   Pozdrawiam
   Mariusz Kołacz

 • Kiedyś w pewnym serwisie komputerowym przetestowano 2 platformy testowe. Na jednej komputer przez kilka miesięcy nie był defragmentowany (windows7), na drugim – stosowano defragmentację co tydzień. Jak się okazało później, defragmentacja pomaga, ale w baaaardzo minimalnym stopniu i już praktycznie się jej nie stosuje.

  • Masz rację ale to głównie zależy od systemu plików. NTFS minimalizuje fragmentację, starsze systemy jak FAT/FAT32 miały tendencje do nadmiernej fragmentacji. Mimo to nawet na woluminach NTFS można doprowadzić do znaczącej fragmentacji, takie zjawisko można zaobserwować w szczególności, gdy instalujemy i odinstalowujemy bardzo dużo oprogramowania. Istotnym tutaj jest także rozmiar klastra, podejrzewam że większość stosuje domyślne ustawienia czyli dla NTFS 4KB (można to łatwo sprawdzić poleceniem fsutil fsinfo ntfsinfo c:, więc znaczenie defragmentacji w dzisiejszych czasach nie jest już tak duże jak to miało miejsce w przeszłości, mimo to warto ją wykonywać.

 • “Dla przykładu, mój laptop przy 100% naświetleniu pobierał około 23299 mW, natomiast po zmniejszeniu do dostępnego minimum, zużycie drastycznie spadło i oscylowało w granicach 19658 mW, jak widać różnica jest duża…”
  15% na zużyciu prądu to chyba nie jest jakiś “drastyczny” wynik 😉

  • Witaj, biorąc pod uwagę skalę oszczędności to rzeczywiście jest duża różnica, albowiem na tym jednym elemencie można zaoszczędzić najwięcej. Ekrany jakie by nie były, to właśnie one pochłaniają lwią część energii i optymalizację należy zawsze zaczynać od zmniejszenia stopnia podśwetlenia. Zmiana już o 20% powoduje wyraźne wydłużenie czasu pracy na akumulatorze.

 • Skoro wydłużenie pracy pracy na baterii to powinien artykuł zawierać informacje o tym “Jak dbać o baterie”.

  Jakieś 2-3 lata temu szukałem informacji na ten temat:
  1 Nie należy pracować na baterii z podłączonym zasilaczem – bateria jest cały czas doładowywana i traci na swojej żywotności
  2 W domu i biurze należy pracować na zasilaniu sieciowym; jeżeli chcesz pracować na baterii to nie ma problemu 😉
  3 Naładuj baterię tak na 90-100% i odłóż na ‘półkę’ i wystarczy raz na tydzień / dwa podziałać na samej baterii – rozładować ją i uzupełnić i znowu na półkę

  Stosuje powyższe zalecenia i muszę powiedzieć, że sprawdzają się. Bateria ma 3-4 lata a jej stan to 85% pojemności minimum.

  • Widziałem już wiele poradników i każdy w mniejszym lub większym stopniu wprowadza ludzi w błąd, a czasem zastosowanie się do wskazówek powoduje zwiększenie tempa zużycia. Metodę optymalizacji należy dobrać do typu baterii, każda technologia ma inne właściwości i charakterystykę.

   Co do punktu pierwszego i w części drugiego nie zgodzę się.

   Na przykładzie swojego lapka ASUS – po naładowaniu baterii zasilanie jest odcinane przez co nie ma efektu ciągłego ładowania (podtrzymywania) i zjawiska “gorącej baterii”. Wiadomo ciepło zmniejsza żywotność baterii, a konkretniej mówiąc zwiększa tempo degradacji i jeśli nasza bateria jest gorąca należy temu zapobiegać, jednakże w nowych lapkach, w szczególności Asusach wyjmowanie baterii jest zbędne. W starszych laptopach owszem, choćby i w moim staruszku Acer, gdzie bateria grzeje się niemiłosiernie.

   Co do trzeciego punktu, również nie zgodzę się. Baterię powinno przechowywać się w stopniu 40-50% naładowania. Najgorszym rozwiązaniem jest przechowywanie baterii, która jest w 100% naładowana, podobnie jest w drugą stronę, jeśli kompletnie rozładowaną baterię będziemy przechowywać (zwykle 4-5% poziom naładowania w zależności od systemu operacyjnego i ustawień zarządzania energią) to również musimy liczyć się z negatywnymi konsekwencjami (zwiększoną degradacją).

 • “Na przykładzie swojego lapka ASUS – po naładowaniu baterii zasilanie jest odcinane przez co nie ma efektu ciągłego ładowania”
  – czyli nie dochodzi zalizanie do baterii (bateria jest cały czas naładowana) a przepływa z kabla bezpośrednio do laptopa?

  Odp.
  Ja mam laptopa HP 5-letniego (kupiłem jako używanego) i mam go od 3lat – stosowane ‘Moje” wskazówki działają lak dla mnie i spokojnie bateria wytrzymuje 2h-2,5h teraz, a nowa pewnie wytrzymywała 3,5h.
  “Co do trzeciego punktu, …” – to dla mnie nie ma się co sprzeczać czy 40/50 czy 80-90 % , faktem jest że nie powinno się rozładowywać ani naładowywać do końca.
  Tak w sumie to pozostaje przy swoim.

  • Co to ma być? A czy jaśnie oświecony kolega słyszał o firmware baterii? Wątpię bo by nie pisał takich rzeczy. Nie będę się sprzeczał w tej kwestii.

   Ja też mogę bajerować, że moja bateria po 3 latach jest w super kondycji. Ciężko mi w to uwierzyć, pokaż zrzut ekranu z podglądem na wear level baterii i podaj zrzut ekranu z informacjami o baterii.

 • Z tym rozładowaniem i naładowaniem baterii to chyba mit? Gdzieś czytalem, że od dawna już produkowane baterie nie muszą byc “resetowane”. Można sobie naładować ile się chce i nie występuje efekt pamięci. Dotyczyło to co prawda telefonów, ale wydaje mi się, że z komputerami będzie podobie 🙂

 • Wszystkie baterie technologicznie są takie same – różnią się tylko materiałami z których są zbudowane.
  Wszystkie baterie podlegają zużyciu – tylko różnica polega na czasie w którym stracą swoją pojemność i ilościach cykli rozładowania i naładowania.

 • Zastanawiam się, czy wdrożenie tych wszystkich wskazówek jest w stanie obniżyć nasz rachunek za prąd i o ile w skali miesiąca czy roku.

 • Reasumując, najlepiej w ogóle nie włączać laptopa. Praca z ciemnym ekranem, wyłączenie “wszystkiego”, itp. To tak jakby przy zaoszczędzeniu energii podczas prania kazać nie wkładać w ogóle niczego do pralki i nie używać wody lub prać raz na miesiąc.

  • @Andrzej, kup sobie stacjonarkę, nie będziesz miał wtedy powodów do narzekań 🙂

 • ja mam Dell 7720 ma z 5 lat oraz E6500 ma z 8 lat w obu bateria oryginalna, nie zmieniana od nowości.
  Nie wyjmowana chodziła cały czas na zasilaczu przy czym E6500 (z 2 lata chodziła na samym zasilaczu – bateria na półce co miesiąc cykl rozładownia i naładowani) a potem trochę mnie eksploatowany oraz częściej chodził z odłączonym zasilaczem tj. na baterii. Efekt taki ze ten 5 letni kupiony głównie do gier rok używany na samym zasilaczu i wtedy bateria trzymała nieźle potem raz mi wyłączyli prąd i miałem problemy z uruchomieniem go to potem trzymałem bateria w laptopie chodził po około 12h na dobę i teraz to ma 60% zużycia baterii, a ten 8 letni ma 18% zużycia baterii, tyle że e6500 to biznesowy laptop wiec i jakość komponentów tj SAMEJ Baterii dużo lepsza.
  Więc generalnie na pewno ma znaczenia do czego laptop jest wykorzystywany, wtedy bateria mocniej dostaje. W obu laptopach w idle batterybar pokazuje około 9-11W pobór.

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.