telewizor dvbt
Sprzęt

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje nowy standard DVB-T2 HEVC?

Nowoczesny standard nadawania telewizji DVB-T2 obejmuje już niemal całą Polskę. Jego wprowadzenie wiąże się z licznymi korzyściami zarówno dla operatorów, jak i konsumentów. Warto upewnić się, że posiadane urządzenie jest w stanie odbierać oraz przetwarzać sygnał, który zastępuje dotychczasowy standard DVB-T. Przekonaj się, czy Twój sprzęt poradzi sobie z odbiorem kanałów po wprowadzeniu zmian.

Jak działa DVB-T2 HEVC?

Nowy standard nadawania telewizji wprowadza wiele usprawnień względem poprzedniej generacji, jednak jego zasada działania pozostaje taka sama. Zmiana na DVB-T2 wynika przede wszystkim z rosnących potrzeb operatorów poszukujących sposobu na zapewnienie doskonałej jakości sygnału. Wyższa rozdzielczość obrazu, lepszy dźwięk oraz większa przepustowość pasm to niezaprzeczalne zalety nowoczesnej technologii, jaka niedługo pojawi się w każdym domu. Ponadto dzięki wprowadzonym zmianom operatorzy zyskają możliwość rozwoju technologii transmisji danych 5G.

Telewizja w najwyższej jakości

Jedną z głównych zalet standardu DVB-T2 jest możliwość przesyłania obrazu w jakości wyższej niż FullHD (1080 p). To możliwe między innymi ze względu na kodek HEVC (H.265), który gwarantuje efektywniejszą kompresję danych. Jednocześnie nowa generacja transmisji cyfrowej pozwala przesyłać do 40 MB/s w jednym paśmie – ponad 15 MB/s więcej niż w przypadku dotychczasowego DVB-T. Oznacza to, że w jednym multipleksie wysyłane będzie więcej kanałów niż dotychczas, a wszystkie będą mogły być nadawane w jakości 4K.

Czy Twój telewizor odbiera DVB-T2 HEVC?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że telewizor odbierze sygnał w nowym standardzie, skorzystaj z prostych możliwości weryfikacji parametrów lub… zamów nowy sprzęt z oferty Neonet. Nawet urządzenia obsługujące generację DVB-T2 mogą okazać się niewystarczające, ponieważ konieczne jest także posiadanie kodeku HEVC, który jeszcze do niedawna był dość niestandardowym wyposażeniem we wbudowanych dekoderach. Były one przygotowane do odbierania kodowania AVC lub MPEG-4, co sprawia, że są nieprzystosowane do obioru sygnału telewizji naziemnej po wprowadzeniu zmian.

Sprawdzenie kanałem testowym

Najłatwiejszym i niemal bezwysiłkowym sposobem na sprawdzenie, czy telewizor będzie w stanie odbierać sygnał w standardzie DVB-T2 HEVC jest uruchomienie kanału testowego Sprawdzam TV. Standardowo znajduje się pod numerem 28 i jest dostępny w multipleksie MUX3 obejmującym kanały TVP. Po uruchomieniu na ekranie powinna wyświetlić się informacja o zgodności odbiornika z nową generacją sygnału naziemnego. Ponadto w tle nadawany będzie komunikat dźwiękowy, potwierdzający, że telewizor odbiera sygnał bez zakłóceń.

Wyszukiwanie modelu

Jeżeli dopiero planujesz zakup sprzętu lub z dowolnych przyczyn łatwiej Ci uruchomić przeglądarkę niż telewizor, wystarczy, że sprawdzisz model swojego urządzenia, a bez trudu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Można to zrobić za pośrednictwem portalu www.telewizjanaziemna.pl, gdzie po odszukaniu sprzętu dowiesz się, jakie technologie obsługuje. Innym sposobem jest odwiedzenie strony producenta lub dystrybutora. Powinny tam znajdować się wszystkie niezbędne informacje o specyfikacji.

Przygotuj się na nową jakość

Sprawdź, czy Twój sprzęt posiada wbudowany dekoder obsługujący DVB-T2 HEVC i zadbaj o to, by nowy standard telewizji trafił do Ciebie bez zakłóceń. Skorzystaj z prostych sposobów, aby przekonać się, czy urządzenia w Twoim domu odbiorą sygnał w 2K i 4K. Musisz wymienić telewizor lub szukasz właśnie nowego? Zapoznaj się z modelami w ofercie Neonet: https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/telewizory.html. W razie wątpliwości możesz liczyć na wsparcie fachowej obsługi. Sprawdź już teraz!