Sprzęt

Jak wybrać najlepszą prostownicę do włosów?

kobieta prostuje włosy

Jak się rozprawić z niesforną fryzurą? Na liście urządzeń, które są w stanie pomóc nam w rozwiązaniu tego problemu to prostownica jest tym, które wysuwa się na pierwszy plan. I choć często podkreśla się, że jej wybór nie jest prosty, nie oznacza to wcale, że nie damy sobie z nim rady.

Od czego zacząć – typ powłoki

Jedna z pierwszych informacji na temat prostownicy, która rzuca się nam w oczy, dotyczy typu powłoki, jaka została zastosowana w danym urządzeniu. I choć ciągle jeszcze można usłyszeć, że nie jest to informacja o szczególnie dużym znaczeniu, warto wystrzegać się takiego myślenia, bo nie ma ono wiele wspólnego ze stanem faktycznym. To właśnie z powłoką będą mieć nieustannie kontakt nasze włosy, warto więc wybrać ją w przemyślany sposób.

Najbardziej klasyczną jest powłoka ceramiczna. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie zresztą wyobrazić prostownicę, w której nie znajdowałaby zastosowania. I dziś ma zresztą wielu zwolenników. Pozwala przecież na równomierne nagrzewanie, a jednocześnie zapewnia dobry poślizg, włosy są więc wygładzane nie tylko bezpiecznie, ale i stosunkowo szybko.

Powłoka ceramiczna nie jest już jednak jedyną, którą możemy się zainteresować. Ciekawie prezentuje się również powłoka tytanowa znana ze swojej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz powłoka ceramiczno-keratynowa, która uwalnia składniki odżywcze wzmacniające włosy podczas stylizacji.

Wiele uwagi poświęca się także powłoce anodyzowanej – odpornej na zarysowania, a do tego łatwej w utrzymaniu czystości, a tym samym idealnej, gdy prostownica jest często użytkowana.

Wybór odpowiedniej powłoki nie jest jednak uzależniony jedynie od tego, z jakiego materiału jest ona wykonana. Duże znaczenie ma również to, jakimi włosami dysponujemy i czego spodziewamy się po prostownicy jako takiej. Stosunkowo najłatwiejsze zadanie staje przed osobami mającymi delikatne, a jednocześnie podatne na stylizację włosy.

W tym przypadku można analizować powłoki przede wszystkim pod kątem ich trwałości mając pewność, że żadna nie będzie poważniejszym zagrożeniem dla włosów. Jeśli jednak nasze włosy są grube, kręcone i zwykle wymykają się fryzurze, sytuacja zaczyna się komplikować. W takim przypadku najlepszą opcją okaże się z pewnością powłoka tytanowa. Będzie ona doskonałym wyborem także w przypadku tych osób, które prostują włosy regularnie, a nie jedynie podczas szczególnych okazji.

A co z sytuacją, w której z prostownicy – przynajmniej od czasu do czasu – będzie korzystać nie jedna, ale kilka osób? W takim przypadku najlepszą opcją okaże się powłoka anodyzowana znana z tego, że jej czyszczenie jest nieskomplikowane.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden typ, mianowicie mowa o prostownicy z powłoką turmalinową. Prostownica do włosów turmalinowa emituje jony ujemne, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Poza tym ta technologia ułatwia równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni prostownicy, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia włosów i zapewnia lepsze rezultaty stylizacji. Turmalinowe prostownice często posiadają dodatkowe ulepszenia, takie jak regulacja temperatury czy także jonizacja, co pozwala na jeszcze lepszą kontrolę nad zabiegiem stylizacyjnym. Mimo, że jest to rodzaj prostownicy znacznie droższy od np. takiej ceramicznej, to warto rozważyć jego zakup ze względu na powyższe korzyści.

Ciekawe funkcje prostownicy

Gdy prostownice debiutowały na polskim rynku, niewiele osób zastanawiało się nad ich ewentualnymi dodatkowymi funkcjami ciesząc się z samej możliwości zakupu takiego rozwiązania. Dziś, gdy rynek prostownic imponuje swoim bogactwem, możemy odejść od takiego podejścia. Ciekawych funkcji prostownicy, którymi warto się zainteresować, jest zresztą co najmniej kilka.

Jonizacja

Prostowanie włosów nie jest zabiegiem, o którego bezpieczeństwie można mówić z pełnym przekonaniem. Niszczy włosy i nie da się z tym polemizować. Można jednak podjąć próby zahamowania go i wytracenia jego tempa, a jedną z najskuteczniejszych jest korzystanie z jonizacji. Prowadzi ona do domknięcia łusek włosa, dzięki czemu nie dochodzi do jego poważniejszych uszkodzeń. Plusem jonizacji jest też to, że chroni fryzurę przed elektryzowaniem się, co jest częstym zjawiskiem zwłaszcza zimą.

Regulacja temperatury

Prostowanie włosów musi odbywać się w dość wysokiej temperaturze. Trudno jednak utrzymywać się, że jest ona taka sama bez względu na to, z jakim typem włosów mamy do czynienia. Nic zatem dziwnego, że możliwość regulowania temperatury, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb, jest funkcją spotykającą się z życzliwym przyjęciem.

Funkcje pielęgnacyjne

Jak ochronić prostowane włosy przed przesuszeniem i innymi uszkodzeniami? Jeśli jonizacja to za mało, warto zainteresować się prostownicami, które są w stanie zaproponować nam bardziej złożone funkcje pielęgnacyjne. Tu dobrze jest wspomnieć przede wszystkim o tych, których powłoka wydziela – wraz ze wzrostem jej temperatury – keratynę. Oczywiście, keratyna dostarczana włosom w taki sposób nie rozwiąże ich wszystkich problemów. Jeśli jednak prostownica nie jest używana zbyt często – może zatuszować negatywne skutki sięgania po te urządzenie.

Dodatkowe funkcje prostownic

Choć to klasyczne prostownice są ciągle tymi, które są najczęściej wybierane, urządzenia pełniące szereg dodatkowych funkcji również należą do tych, które często pojawiają się na rynku. Tu warto wspomnieć choćby o prostownicach wyposażonych w funkcję suszenia włosów, po które można sięgać bez konieczności korzystania z klasycznej suszarki, a także o modelach z wbudowanym grzebykiem, dzięki którym w czasie wykonywania zabiegu można rozczesać prostowane pasma. Wśród pożądanych funkcji dodatkowych wymienia się też układanie loków lub fal. Prostownice połączone z lokówkami już od dawna nie mają statusu nowości rynkowej, dziś jednak mówi się o nich szczególnie wiele, bo są coraz nowocześniejsze i coraz tańsze. Dużym zainteresowaniem cieszą się też modele pozwalające na podwijanie końcówek, nadawanie włosom objętości oraz automatycznie dopasowujące temperaturę do charakteru zabiegu. Ciekawym rozwiązaniem jest też prostownica z funkcją automatycznego wyłączania – dbająca nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale i o wysokość płaconych przez nas rachunków za prąd.

Bezpieczne prostowanie włosów – o tym warto pamiętać

Bez względu na to, na jaki rodzaj prostownicy się zdecydujemy, trudno będzie mówić o dużym zadowoleniu z niej, jeśli nie przyswoimy sobie kilku ważnych zasad odnoszących się do zabiegu prostowania włosów. Jedna z najważniejszych mówi o tym, aby prostować jedynie suche włosy. Pamiętajmy też o tym, że nawet najwyższej klasy urządzenie nie zapewni im tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak specjalne kosmetyki dedykowane włosom poddawanym zabiegowi prostowania.

Jaką prostownicę wybrać do cienkich włosów?

Prawidłowe wybranie prostownicy, która spełni wymagania cienkich włosów, jest kluczowe dla uzyskania pożądanego efektu bez niepotrzebnego uszkadzania lub przesuszania włosów.

Temperatura

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, jest temperatura, jakiej może używać nasza prostownica. Dla cienkich włosów najlepiej jest wybierać urządzenia z regulowaną temperaturą, gdyż niższa temperatura jest bardziej odpowiednia dla cienkich włosów. Ważne jest również, aby prostownica miała płytki o szerokości do 1,25 cala, co umożliwia precyzyjne prostowanie i ułatwia formowanie fryzury.

Technologia

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest technologia, którą oferuje dana prostownica. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wspomniana już wcześniej technologia jonizacji, która umożliwia przedłużenie trwałości fryzury i zapobiega elektryzowaniu się włosów. Inne użyteczne warianty to m.in. turmalinowe powłoki, które minimalizują uszkodzenia włosa oraz cienkie płytki ceramiczne, które ułatwiają prostowanie i zapobiegają ich przesuszeniu.

Dostosowanie

Jednym z kluczowych elementów przy wyborze prostownicy dla cienkich włosów są ruchome płytki, które dostosowują się do kąta prostowania. Pozwala to zapobiec sytuacjom, w których włosy są naciskane zbyt mocno lub pozostają nieprostowane. Prostownice wyposażone w tą funkcję są szczególnie przydatne dla tych użytkowników, którzy mają bardziej skomplikowane fryzury i wymagają precyzyjnego prostowania u nasady.

Wybierając idealną prostownicę dla cienkich włosów warto kierować się kwestią ergonomiki, stosunku jakości do ceny oraz innych dodatkowych funkcji, na przykład długości kabla lub funkcjonalności w postaci automatycznego wyłączania. Prostownice, podobnie jak każde inne urządzenie, mają różne opcje i dostępną technologię, co ostatecznie wpływa na koszt.

Różnorodność funkcji

Niektóre prostownice korzystają z zaawansowanej technologii ceramicznej, która zapewnia równomierny rozkład ciepła i minimalizuje ryzyko uszkodzenia włosów. Inne modele wykorzystują technologię jonizacji, która redukuje elektryzowanie włosów i zapobiega powstawaniu puszenia. Prostownice z funkcją automatycznego wyłączania po pewnym czasie bezczynności są bardziej energooszczędne.

Prostownice wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak regulacja temperatury, uchwyty czy specjalne powłoki na płytach prostujących są znacznie droższe. Końcowa cena zależy od wielu czynników, np. od zastosowania wyświetlaczy LED, funkcji pamietających ustaloną temperaturę oraz materiałów użytych do wykonania prostownicy.

Decyzja dotycząca zakupu prostownicy zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, a także od budżetu, który jest w stanie przeznaczyć na ten produkt. Warto jednak pamiętać, że droższa prostownica może być bardziej wydajna i bezpieczniejsza dla włosów, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści dla ich kondycji.

Czy częste stosowanie prostownicy jest dobre dla włosów?

Na zakończenie warto odpowiedzieć na pytanie, czy częste stosowanie prostownicy jest dobre dla włosów.

Częste stosowanie prostownicy może zdecydowanie mieć niekorzystny wpływ na kondycję włosów. Prostownica działa na włosy przez wysokie temperatury, co skutkuje przyspieszeniem procesów utraty wody z włosów, uszkodzeniem struktury włosów, przesuszeniem i łamliwością.

Włosy, które są stylizowane przy użyciu prostownicy, mogą stać się kruche i łamliwe, tracąc swoją elastyczność i naturalny połysk. W przypadku częstego użytkowania prostownicy, włosy są narażone na negatywne skutki działania ciepła, co z czasem prowadzi do ich osłabienia. Z tego powodu specjaliści od stylizacji włosów zalecają ostrożność w nadmiernym stosowaniu prostownicy i używanie specjalistycznych naturalnych kosmetyków, które chronią włosy przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury.

Tak w rzeczywistości, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi włosami, ograniczenie stosowania prostownicy do minimum to jeden z najlepszych sposobów aby zachować piękno i zdrowie włosów na długi czas. Dlatego jeśli zależy Wam na swoich włosach i ich kondycji, powinnaś ograniczyć ich stylizowanie przy użyciu wysokiej temperatury do minimum, a jeżeli już musisz przeprowadzić prostowanie, skorzystaj z dobrej jakości sprzętu oraz kosmetyków ochronnych.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.