Oprogramowanie

Wyświetlanie informacji o obrazach PNG, JPG

przed lapkiem

Każdy obraz kryje w sobie wiele informacji, które można odczytać stosując odpowiednie oprogramowanie. Informacje przechowywane w obrazkach to nie tylko metadane, lecz również istotne z punktu widzenia optymalizacji parametry obrazu. W poradniku przedstawiono małe, zgrabne narzędzie do wyświetlania szczegółowych informacji o obrazach PNG oraz JPG/JPEG.

Dzięki InfoPNG dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o plikach graficznych PNG, JPG/JPEG. Wyświetlane są informacje o rozdzielczości (Definition), rozmiarze (Size), typie i głębi kolorów (ColorType, BitDepth), filtrach (Filter), tablicy Huffman’a (Huffman Blocks, Huffman Tables) liczbie unikalnych kolorów (Unique Colors), przeźroczystości (Transparency) oraz ostrzeżenie o tzw. złej transparentności obrazu (Bad Transparency).

InfoPNG, analiza pliku PNG

Działanie narzędzia oparte jest na zasadzie przeciągnij i upuść (drag and drop). Przeciągamy daną grafikę na plik wykonywalny InfoPNG.exe, automatycznie rozpocznie się proces analizy obrazu, po kilku sekundach otrzymamy wyniki.

Analiza pliku JPG/JPEG

Program może być z powodzeniem wykorzystywany do porównywania plików, w szczególności podczas przeprowadzania testów optymalizacyjnych. Aplikacja przeznaczona dla systemów Windows XP/Vista/Windows 7.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

7 komentarzy

    • Programik bardzo ciekawy, świetnie nadaje się do porównywania parametrów plików graficznych. W ostatnim czasie głównie używam go przy porównywaniu plików podczas przeprowadzania badań optymalizacyjnych, badanie skuteczności oraz zmian w obrazach (różnice pomiędzy plikiem źródłowym a wynikowym).

  • Zdaje się, że w meta danych pliku graficznego zapisywane są dane właściciela. Warto o tym pomyśleć gdy pobieramy sobie czyjąś grafikę, np. ze stoków zdjęć. Niektórzy usuwają znaki wodne, może się to okazać za mało 😉

    • Dokładnie, w zdjęciu zapisywane są także dane EXIF, czasami ludzie wrzucają fotki na różne serwisy społecznościowe, a nawet nie zdają sobie sprawy, że udostępniają więcej niż chcieliby. Jeśli mamy np. telefon z GPS, do metadanych może być nawet wciągnięta fizyczna lokalizacja wykonania zdjęcia, z innych przykładów mniej szkodliwych, model aparatu, rozdzielczość.

      Co do znaków wodnych, kłania się tutaj steganografia, czyli ukrywanie danych w plikach graficznych np. informacja tekstowa odnośnie praw autorskich 😉 Znak wodny można usunąć, nie zawsze to jest proste, lecz specjalista wszystko zrobi, a stosując metodę zabezpieczania wykorzystując maskowanie danych – już tak łatwo nie jest.

    • Witam może i ciekawy to program tylko nigdzie nie mogę znaleźć. Może jakaś podpowiedź będę wdzięczny

    • Dzięki za informację. Strona autora niestety nie działa. Wrzuciłem program na rezerwowy host.

  • Świetny programik, z pewnością bardzo przydatny. Na pewno, wkrótce z niego skorzystam. Dzięki za informację 🙂

Kliknij tutaj aby skomentować