infopng

Wyświetlanie informacji o obrazach PNG, JPG

Każdy obraz kryje w sobie wiele informacji, które można odczytać stosując odpowiednie oprogramowanie. Informacje przechowywane w obrazkach to nie tylko metadane, lecz również istotne z punktu widzenia optymalizacji parametry obrazu. W poradniku przedstawiono małe, zgrabne narzędzie do wyświetlania szczegółowych informacji o obrazach PNG oraz JPG/JPEG.

Dzięki InfoPNG dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o plikach graficznych PNG, JPG/JPEG. Wyświetlane są informacje o rozdzielczości (Definition), rozmiarze (Size), typie i głębi kolorów (ColorType, BitDepth), filtrach (Filter), tablicy Huffman'a (Huffman Blocks, Huffman Tables) liczbie unikalnych kolorów (Unique Colors), przeźroczystości (Transparency) oraz ostrzeżenie o tzw. złej transparentności obrazu (Bad Transparency).

InfoPNG, analiza pliku PNG

Działanie narzędzia oparte jest na zasadzie przeciągnij i upuść (drag and drop). Przeciągamy daną grafikę na plik wykonywalny InfoPNG.exe, automatycznie rozpocznie się proces analizy obrazu, po kilku sekundach otrzymamy wyniki.

Analiza pliku JPG/JPEG

Program może być z powodzeniem wykorzystywany do porównywania plików, w szczególności podczas przeprowadzania testów optymalizacyjnych. Aplikacja przeznaczona dla systemów Windows XP/Vista/Windows 7.

Mariusz Kołacz InfoPNG, kolory, kompresja, optymalizacja

Skomentuj wpis - Komentarzy (7)

 1. Maciek pisze:

  Być może się przyda kiedyś. Pobrałem i sobie poleży na dysku :)

 2. Mariusz Kołacz pisze:

  Programik bardzo ciekawy, świetnie nadaje się do porównywania parametrów plików graficznych. W ostatnim czasie głównie używam go przy porównywaniu plików podczas przeprowadzania badań optymalizacyjnych, badanie skuteczności oraz zmian w obrazach (różnice pomiędzy plikiem źródłowym a wynikowym).

 3. Vital pisze:

  Zdaje się, że w meta danych pliku graficznego zapisywane są dane właściciela. Warto o tym pomyśleć gdy pobieramy sobie czyjąś grafikę, np. ze stoków zdjęć. Niektórzy usuwają znaki wodne, może się to okazać za mało ;)

 4. Mariusz Kołacz pisze:

  Dokładnie, w zdjęciu zapisywane są także dane EXIF, czasami ludzie wrzucają fotki na różne serwisy społecznościowe, a nawet nie zdają sobie sprawy, że udostępniają więcej niż chcieliby. Jeśli mamy np. telefon z GPS, do metadanych może być nawet wciągnięta fizyczna lokalizacja wykonania zdjęcia, z innych przykładów mniej szkodliwych, model aparatu, rozdzielczość.

  Co do znaków wodnych, kłania się tutaj steganografia, czyli ukrywanie danych w plikach graficznych np. informacja tekstowa odnośnie praw autorskich ;) Znak wodny można usunąć, nie zawsze to jest proste, lecz specjalista wszystko zrobi, a stosując metodę zabezpieczania wykorzystując maskowanie danych - już tak łatwo nie jest.

 5. Krzysztof pisze:

  Witam może i ciekawy to program tylko nigdzie nie mogę znaleźć. Może jakaś podpowiedź będę wdzięczny

 6. Mariusz Kołacz pisze:

  Dzięki za informację. Strona autora niestety nie działa. Wrzuciłem program na rezerwowy host.

 7. Mariola pisze:

  Świetny programik, z pewnością bardzo przydatny. Na pewno, wkrótce z niego skorzystam. Dzięki za informację :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *