mega fotki
Oprogramowanie

Kompresja zdjęć JPG/JPEG (ScriptJPG)

Zmniejszanie wagi plików JPG/JPEG odbywa się głównie poprzez modyfikację parametru jakości (kompresji) wyrażoną w skali od 0 do 100. Czym niższa wartość, tym rozmiar pliku przybiera mniejsze wartości. Tego typu metoda optymalizacji nie jest niczym nowym, każdy program do obróbki grafiki posiada opcję zapisu JPG z możliwością manipulacji parametrem jakości. Jednakże istnieją aplikacje, które potrafią zoptymalizować zdjęcie przy zachowaniu pierwotnej jakości. Jednym z takich programów jest kuzyn znanego optymalizatora ScriptPNG, mowa o narzędziu ScriptJPG. W tym artykule opiszę krok po kroku, w jaki sposób można efektywnie optymalizować pliki JPG/JPEG przy wykorzystaniu tego narzędzia.

Poniżej przedstawiam przykład optymalizacji pliku w ScriptJPG. Program, w którym dokonano zapisu zdjęcia do formatu JPG/JPEG to GIMP.

Parametry pliku:

  • Nazwa pliku: test.jpg
  • Rodzaj grafiki: standardowy zrzut ekranu
  • Format zapisu: JPG
  • Rozmiar: 792 x 579
  • Głębia: 24 bity
  • Jakość zapisu: 100%
  • Rozmiar oryginalny: 105586 bajtów (103,11 KB)

Obrazek testowy, zrzut ekranu

Mając do dyspozycji plik wynikowy test.jpg przystąpimy do jego optymalizacji. Cała procedura jest bardzo prosta. Przeciągamy i upuszczamy test.jpg na pliku ScriptJPG.cmd

Proces optymalizacji JPG

Po wykonaniu tej czynności otworzy się okno wiersza poleceń, w którym możemy wybrać formę optymalizacji.

ScriptJPG, wybór metody optymalizacji

  • Optimize JPG – optymalizacja bez kompresji. UWAGA! Zgodnie z zaawansowanymi testami obrazów przed i po optymalizacji ScriptJPG nie optymalizuje bezstratnie, dochodzi do redukcji jakości, według uzyskanych danych redukowane jest DPI z 300 do 96, czyli innymi słowy mówiąc, obraz jest optymalizowany pod wyświetlanie na ekranie monitora, w przypadku wydruku zoptymalizowanego obrazu z pewnością zauważymy różnicę w jakości.
  • JPG Quality 90%, 80%, 70% – pozostałe trzy opcje pozwalają przeprowadzić optymalizację z wykorzystaniem kompresji stratnej. Jakość określana jest w procentach, czym niższa wartość tym rozmiar pliku będzie mniejszy, jednocześnie jakość pogorszy się.

W przykładzie wybiorę pierwszą opcję – Optimize JPG (bez kompresji obrazu). Wpisuję liczbę 1 i potwierdzam wybór klawiszem enter.

Podsumowanie optymalizacji JPG

Jak możemy zaobserwować, plik zmniejszył się o blisko 2946 bajtów – bez zwiększania stopnia kompresji. Rozmiar wynikowy: 102640 bajtów (100,23 KB).

ScriptJPG jest świetnym narzędziem do optymalizacji plików JPG/JPEG, w szczególności, gdy zachodzi potrzeba zachowania jak najlepszej jakości zdjęcia. Widać również, że funkcje zapisu plików graficznych w aplikacjach typu GIMP, Photoshop, Paint.NET czy PhotoFiltre pozostawiają spore pole manewru i przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, jesteśmy w stanie zmniejszyć rozmiar pliku, nie ingerując w jego parametr jakości.