Sprzęt

Jak podłączyć laptopa do telewizora przez HDMI?

podłączanie laptopa przez HDMI

Podłączenie laptopa do telewizora wydaje ci się trudną sztuką? Najwyższy czas, by zmienić ten pogląd! Nie trzeba być informatykiem, by łatwo i szybko poradzić sobie z tym zadaniem. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych narzędzi ani profesjonalnego oprogramowania. wystarczy, że dysponujesz przewodem HDMI.

Laptopy należą do najbardziej funkcjonalnych komputerów. Niewielkie rozmiary w połączeniu z niską masą czynią te urządzenia wybitnie mobilnymi, może nie w skali smartfonów i tabletów, ale jednak. O ile w większości codziennych sytuacji niewielki ekran, który de facto definiuje wielkość komputera, jest zaletą, to w wielu może okazać się dość poważną wadą. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której użytkownik chce obejrzeć film, serial lub po prostu, woli pracować na dużym ekranie. Wówczas, laptop okaże się mniej funkcjonalny od peceta. Nie trzeba jednak kupować drugiego komputera lub nawet samego monitora, by móc cieszyć się dużą przekątną i fantastyczną jakością obrazu. Wystarczy tylko połączyć komputer z telewizorem.

Jakie korzyści daje podłączenie laptopa do telewizora?

O ile nikt nie ma wątpliwości, że podłączenie laptopa do telewizora w celu konsumpcji treści (filmów, seriali czy materiałów na YouTube) to bardzo dobry pomysł, to wiele osób może zastanawiać się, czy warto to robić w celu poprawy komfortu pracy. Przecież graficy i tak pracują na dedykowanych monitorach, które oferują odpowiednią rozdzielczość i skalę kolorów. Nie można przeczyć faktom, ale warto pamiętać, że nie tylko osoby zajmujące się grafiką korzystają z dużych ekranów. W warunkach zwykłej pracy biurowej, takie udogodnienie też okazuje się niezwykle przydatne. Gdy trzeba otworzyć kilka okien (np. przeglądarki internetowej, edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego), niewielki ekran laptopa przegrywa z dużym już w przedbiegach. To samo dotyczy w sytuacji, w której zachodzi konieczność użycia programu do projektowania.

parowanie laptopa z TV przez HDMI

Do połączenia laptopa z telewizorem wystarczy ci przewód HDMI

Istnieje wiele metod połączenia obu urządzeń. Użycie łącza bezprzewodowego, WiFi lub Bluetooth, jest szybkie i wygodne, ale jeżeli zależy nam na stabilności, braku opóźnień w przesyłaniu obrazu i dźwięku i najlepszej jakości transmisji, lepiej sprawdzi się cyfrowe połączenie przewodowe. Standard HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface, przesyła cyfrowy sygnał wideo i audio w formie nieskompresowanej.

Żeby połączyć komputer z telewizorem za pomocą HDMI, postępuj według następujących kroków:

  • włącz komputer i telewizor,
  • w menu odbiornika wybierz port HDMI jako główne źródło sygnału odbioru,
  • wepnij końcówkę przewodu do portu zainstalowanego w laptopie, drugą umieść w złączu HDMI telewizora,
  • jeżeli oba urządzenia zostały poprawnie podłączone, na ekranie odbiornika TV pojawi się obraz z komputera, a po uruchomieniu dowolnej treści multimedialnej, z głośników telewizora popłynie dźwięk.

Wykonałeś wszystkie kroki, ale obraz z komputera nie pojawił się na telewizorze? Spokojnie, to nie awaria. Większość odbiorników telewizyjnych oferuje więcej niż jedno gniazdo HDMI. Żeby sygnał audio i wideo mógł płynąć bez przeszkód, w menu telewizora trzeba wybrać właściwy port. Po prostu, upewnij się, do którego gniazda podłączyłeś wtyczkę i ustaw poprawne źródło odbioru.

Coraz więcej laptopów nie oferuje już standardowego gniazda HDMI. Smukła obudowa wymusza zastosowanie mniejszego standardu – mini HDMI lub micro HDMI. Czy takie urządzenie również można połączyć z telewizorem wyposażonym w standardowe złącze? Bez najmniejszego problemu.

Sama procedura wygląda dokładnie tak samo, przynajmniej do pewnego momentu: uruchamiamy oba urządzenia, ustawiamy źródło sygnału w odbiorniku i łączymy je za pomocą dedykowanego przewodu. W tym przypadku potrzebny będzie kabel, który z jednej strony będzie wyposażony w standardowe wejście HDMI (tę stronę podłączamy do telewizora), a z drugiej – w wejście w wersji mini lub mikro. Wypada wspomnieć, że możemy użyć także standardowego kabla HDMI, ale tylko pod warunkiem, że mamy odpowiednią przejściówkę.