Sprzęt

Zakup suszarki do włosów – wybieramy idealną suszarkę do włosów

suszarka do włosów

Pielęgnacja włosów staje się zdecydowanie łatwiejsza, gdy z pomocą przychodzi nam suszarka do włosów. Choć jednak jest to doskonale nam znane urządzenie, jej wybór nie jest wcale łatwy. Na szczęście, dzięki analizie tego, co ma nam do zaoferowania rynek, można go znacząco uprościć szybciej znajdując idealne dla siebie rozwiązanie.

Suszarki do włosów i ich rodzaje

Przez lata w sprzedaży dominowały tak zwane suszarki do włosów do użytku domowego. Były tanie i proste w obsłudze, zdecydowana większość charakteryzowała się przy tym również imponującą żywotnością. Niestety, osoby mające bardziej wymagające włosy, zwykle nie były zachwycone z urządzeń tego typu. Wytrzymałość suszarek wcale nie dawała satysfakcji, skoro były to urządzenia, które częściej niszczyły włosy niż ułatwiały ich pielęgnację.

Także dziś suszarki do użytku domowego są tymi, które dominują na rynku. Z pewnością nie są jednak jedynymi, jakimi warto się zainteresować. W sprzedaży są też dostępne rozwiązania, których nie powstydziłby się dobrze prosperujący salon fryzjerski. Przeważnie charakteryzuje je nieco wyższa cena, nie jest to jednak przeszkoda niemożliwa do pokonania. Nie ma też jasnych zasad określających, kiedy warto zdecydować się na prostsze, a kiedy na bardziej skomplikowane rozwiązanie. Tu kluczowe znaczenie mają nasze preferencje i potrzeby.

Najważniejsze funkcje nowoczesnych suszarek

Jeszcze zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej suszarki do włosów przeanalizujmy dostępne w niej funkcje. Dziś nawet najmniej skomplikowane modele mają przynajmniej kilka takich, o których do niedawna trudno było nawet marzyć.

Jonizacja

Jonizator wydmuchiwanego powietrza nie wpływa ani na szybkość, ani na staranność suszenia włosów. W miesiącach zimowych, gdy chowamy włosy pod czapkami, bywa jednak nieoceniony. Naładowane ujemnie jony mają działanie antystatyczne – to zatem właśnie im zawdzięczamy to, że włosy nie elektryzują się. Funkcja jonizacji przeważnie włącza się automatycznie, nie trzeba więc nią zarządzać. Nie ma też mowy o ryzyku, że zapomnimy ją uruchomić.

Dyfuzor

Termin dyfuzor znajduje zastosowanie w odniesieniu do specjalnej nakładki, którą zakłada się na otwór wylotowy znajdujący się w konkretnym urządzeniu. Jego znakiem rozpoznawczym jest zarówno duża średnica, jak i szereg wypustek, a jego najważniejszym zadaniem – modelowanie włosów. W trakcie suszenia włosy wkładane są między wypustki. W efekcie nabierają objętości, sprawiają też wrażenie zdrowszych. Dyfuzor jest nieoceniony przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na włosach układających się w fale. Nie ma jednak sobie równych także wtedy, gdy ma się włosy kręcone – zawsze wymagające wsparcia przy próbach ich ujarzmienia.

Regulacja temperatury

Minął już okres popularności suszarek do włosów, które do ich suszenia wykorzystywały wyłącznie strumień gorącego powietrza. Owszem, nadal są one dostępne w sprzedaży, potencjalnych kupujących znacznie bardziej interesują jednak te modele, które dają im możliwość regulowania temperatury. Możliwość ta pozwala na lepsze dopasowanie suszarki do włosów do naszych własnych upodobań. Ma jednak jeszcze jedną zaletę, której nie da się zakwestionować. Nie można zapominać o tym, że niższa temperatura suszenia często ma bardziej korzystny wpływ na włosy niż strumień gorącego powietrza. Regulowanie temperatury podczas suszenia i stopniowe obniżanie jej jest więc zalecane choćby wtedy, gdy włosy mają tendencję do przetłuszczania się.

suszenie włosów

Czujnik nawilżenia włosów

Jeśli zależy nam na suszarce do włosów, która będzie innowacyjna nie tylko z nazwy, z pewnością rozwiązanie wyposażone w czujnik nawilżania włosów okaże się najlepszą z możliwych opcji. Jego obecność pomaga w rozwiązaniu jednego z poważniejszych problemów związanych z pielęgnacją włosów odnoszącego się do tego, jak je wysuszyć bez ryzyka doprowadzenia do przesuszenia. Czujnik informuje o tym, że włosy są już suche, a dalsza praca urządzenia może odbić się niekorzystnie na ich kondycji.

Silnik

Ocena jakości silnika wykorzystywanego w suszarce włosów nie jest prostym zadaniem. Tymczasem okazuje się, że zasługuje on na miano serca takiego urządzenia. Obecnie za najsolidniejsze uważane są silniki typu AC, warto jednak zainteresować się również modelami wyposażonymi w silniki bezszczotkowe. Te ostatnie zasługują na szczególne zainteresowanie choćby dlatego, że ciągle jeszcze mają status nowości rynkowej. Charakteryzuje je imponująca wydajność wyprzedzająca silniki AC nawet o 50 procent. Nietrudno się jednak domyślić, że wyposażona w taki silnik suszarka do włosów nie będzie rozwiązaniem tanim.

Suszarki do włosów – przegląd dodatkowego wyposażenia

Producenci suszarek do włosów szukają kolejnych sposobów na przekonanie swoich klientów do oferowanych im rozwiązań. Jednym ze sposobów na osiągniecie tak zdefiniowanego celu jest wprowadzenie do suszarek dodatkowego wyposażenia. Tu najczęściej wspomina się o specjalnych końcówkach ułatwiających pielęgnacje włosów kręconych, choć coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też koncentrator powietrza. Ta bardzo wąska końcówka umożliwia skupienie powietrza na niewielkim obszarze suszonych właśnie włosów. Koncentrator powietrza przyspiesza ich suszenie. Przyczynia się jednak również do tego, że włosy stają się prostsze. Systematycznie rośnie liczba osób na tyle zadowolonych z tego rozwiązania, że rozważają one zastąpienie nim klasycznej prostownicy.

Osłony otworu wylotowego w suszarkach

Jeśli przez lata przyzwyczailiśmy się do plastikowych osłon otworu wylotowego, z pewnością nadszedł czas, aby poznać nowości rynkowe również w tym zakresie. jest ich co najmniej kilka. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście powłoki ceramiczne, dzięki którym w czasie suszenia włosów możliwe jest równomierne rozmieszczenie temperatury powietrza. Wcale nie mniej interesujące są jednak również powłoki turmalinowe będące źródłem jonów ujemnych oraz powłoki keratynowe pozwalające na odżywianie włosów w trakcie ich suszenia. Obecność tych ostatnich znacząco zwiększa cenę suszarki, budzi jednak wyjątkowo duże zainteresowanie użytkowników urządzenia.