okna aplikacji windows

True X-Mouse Gizmo, aktywacja okna po wskazaniu myszą

Stworzyłeś makro? Masz problem z jego działaniem? Potrzebujesz funkcji, która pozwoli na automatyczną aktywację okien po wskazaniu myszą? W tym poradniku dowiesz się, w jaki sposób włączyć funkcję X-Mouse w systemach Windows 7/Vista oraz starszych.

Zarejestrowane ruchy myszki (makra) są częstym elementem naszych działań, ułatwia to wykonywanie powtarzających się czynności i co najważniejsze, znacząco skraca czas realizacji zadań. Funkcja X-Mouse może być bardzo przydatna podczas odtwarzania makr, które do prawidłowego działania wymagają auto-aktywacji zmiany fokusu okien.

W systemie Windows XP można bardzo łatwo włączyć efekt, wykorzystując znane wszystkim narzędzie TweakUI. Niestety, w nowszych systemach narzędzie nie zdaje egzaminu. Są jednak alternatywy, pozwalające bez problemu korzystać z funkcji X-Mouse w systemach Windows 7/Vista, bez konieczności ręcznej ingerencji w rejestr systemowy. Jedną z takich alternatyw jest niewielki program o nazwie True X-Mouse Gizmo, który można pobrać ze strony autora.

Program jest wprawdzie wiekowy, lecz poprawnie działa we wszystkich nowszych 32 bitowych systemach Windows. Obsługa True X-Mouse Gizmo jest bardzo prosta i sprowadza się do uruchomienia programu. Gizmo zasygnalizuje swą obecność czerwoną ikoną na pasku zadań.

X-Mouse można łatwo wyłączyć, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie programu i wybieramy Stop True X-Mouse, także wyłączenie programu (zabicie procesu TXMouse.exe) skutkuje powrotem do pierwotnego schematu aktywacji okien.

Program wprawdzie nie udostępnia interfejsu, który pozwoliłby na łatwe modyfikowanie ustawień, lecz na stronie autora można znaleźć plik rejestru z przykładowym zestawem opcji, który można dowolnie konfigurować via edytor rejestru.

Podsumowanie

  • Nazwa programu: True X-Mouse Gizmo
  • Wersja: 1.4
  • Ostatnie wydanie: 15.04.2005
  • Licencja: Postcardware
  • Systemy operacyjne: Windows 98/ME/2000/XP/2003 (wg. autora), natomiast program działa również w nowszych 32-bitowych wersjach Windows.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować