Sprzęt

Jaka drukarka dla studenta?

studentka drukuje i kseruje

Każda grupa użytkowników drukarek przedstawia indywidualne potrzeby w kwestii ich funkcjonalności i możliwości, które oferują. Studenci nie stanowią tu wyjątku. Może się wydawać, że uczeń potrzebuje przede wszystkim niedrogiej i możliwie najprostszej drukarki. Czy na pewno?

Drukarka dla studenta powinna być przede wszystkim niedroga, ale nie jest to jedyne kryterium wyboru. Trzeba pamiętać, że w warunkach uczelnianych, urządzenia drukujące podlegają intensywnej eksploatacji i często muszą realizować „zadania specjalne”.

Atramentówka? A może laserówka?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że studenci każdą złotówkę oglądają z obu stron. Warto jednak pamiętać, że niski koszt zakupu drukarki to jeszcze nie wszystko. Urządzenie powinno być też tanie w eksploatacji. Wydaje się więc, że model laserowy będzie dobrym wyborem. Podstawowe urządzenia tego typu kosztują niewiele więcej niż ich atramentowe odpowiedniki, a wkłady drukujące są tańsze.

Warto jednak pamiętać, że powyższe dotyczy jedynie monochromatycznych drukarek laserowych. Urządzenia mogące drukować w kolorze są znacznie droższe, zarówno w chwili zakupu, jak i w późniejszym użytkowaniu. Czy studentowi przyda się taki model? Oczywiście, że tak! To prawda, czarny kolor będzie w tym przypadku dominujący, ale wiele prac zawiera kolorowe elementy, które nie mogą być drukowane w czerni i bieli.

Mając to na uwadze, należy uznać, że drukarka atramentowa będzie lepszym wyborem. Dobra „plujka” kosztuje znacznie mniej niż kolorowa laserówka. Jeżeli użytkownik skupi się na eksploatacji opartej o zamienniki oryginalnych wkładów drukujących, uda mu się znacząco ograniczyć koszty bez straty w kwestii jakości wydruku. Skoro o jakości mowa, nie można nie wspomnieć, że kolorowy wydruk atramentowy prezentuje się wyraźnie lepiej niż laserowy. W kwestii typu urządzenia, wybór wydaje się więc oczywisty.

drukarka atramentowa studenta

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Jakie funkcje powinna oferować drukarka dla studenta? Przyda się łączność bezprzewodowa, tym bardziej, że w akademikach i wynajętych mieszkaniach zwykle brakuje przestrzeni, by móc funkcjonalnie ustawić wszystkie elementy wyposażenia. Może się zdarzyć, że biurko wraz z komputerem stanie w jednej części pokoju, a miejsce na drukarkę znajdzie się w przeciwległym kącie. W tym kontekście, wyeliminowanie połączenia przewodowego jest niezwykle istotne.

Studentowi przyda się też możliwość połączenia drukarki ze smartfonem. takie urządzenie nie służy przecież wyłącznie do utrzymywania kontaktu ze znajomymi, oglądania zabawnych filmików w sieci i robienia zdjęć. Smartfony świetnie sprawdzają się też w roli narzędzi edukacyjnych, a możliwość drukowania bez konieczności przenoszenia plików do komputera, znacząco to ułatwia.

Co jeszcze? Możliwość skanowania i kopiowania. Przeciętny student spędza masę czasu w punkcie ksero. Po co marnować cenne godziny, skoro można je zaoszczędzić?

Kierując się powyższymi kryteriami, łatwo można dojść do wniosku, że najlepszym wyborem dla studenta będzie nowoczesne urządzenie wielofunkcyjne, drukujące w technologii atramentowej.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

2 komentarze

    • Tanie materiały eksploatacyjne zamienne mają niektóre drukarki Brother, gdzie bęben masz oddzielnie, a toner oddzielnie. W laserówkach monochromatycznych to optymalne rozwiązanie, wymieniasz tylko ten element, który się skończył. Bęben przeważnie jest trwalszy i wystarcza na dłużej, choć możesz kupić bęben o wydajności nawet 20 tyś, a toner na 1 tyś. Wszystko zależy od konkretnego modelu drukarki i dostępności zamienników.
      Ze swojej strony mogę Ci polecić ekonomiczną drukarkę np. Brother DCP-1610W. W niektórych sklepach stacjonarnych i online jest jeszcze dostępna. Zamienniki do niej to koszt od 15 zł za toner o wydajności 1 tyś. do 60-70 zł za analogiczny ale lepszej jakości np. marki Activejet. Bęben nie markowy to wydatek rzędu 25-30 zł, wydajność 10 tyś. Z Activejet to już będzie drożej w okolicach 90 zł. Jeżeli nie potrzebujesz najwyższej jakości, zdecyduj się na zamienniki nie markowe np. ze sklepu artjet.pl. Jak potrzebujesz czegoś o dobrym stosunku ceny do jakości, zobacz zamienniki np. marki Prism lub TFO. Jak jakość stawiasz na drugim planie to ekonomicznie zobacz Tiom lub Quantec ale nie z segmentu Premium Plus, bo one już droższe i kierowane do userów bardziej wymagających.

      PS Jeśli potrzebujesz druku w kolorze, to tylko zostają atramentówki. Tanich dobrych laserówek kolorowych już nie dostaniesz, ich ceny przez ostatnie 3 lata tak podskoczyły, że głowa boli :/

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.