Sprzęt

Jaka drukarka dla studenta?

studentka drukuje i kseruje

Każda grupa użytkowników drukarek przedstawia indywidualne potrzeby w kwestii ich funkcjonalności i możliwości, które oferują. Studenci nie stanowią tu wyjątku. Może się wydawać, że uczeń potrzebuje przede wszystkim niedrogiej i możliwie najprostszej drukarki. Czy na pewno?

Drukarka dla studenta powinna być przede wszystkim niedroga, ale nie jest to jedyne kryterium wyboru. Trzeba pamiętać, że w warunkach uczelnianych, urządzenia drukujące podlegają intensywnej eksploatacji i często muszą realizować „zadania specjalne”.

Atramentówka? A może laserówka?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że studenci każdą złotówkę oglądają z obu stron. Warto jednak pamiętać, że niski koszt zakupu drukarki to jeszcze nie wszystko. Urządzenie powinno być też tanie w eksploatacji. Wydaje się więc, że model laserowy będzie dobrym wyborem. Podstawowe urządzenia tego typu kosztują niewiele więcej niż ich atramentowe odpowiedniki, a wkłady drukujące są tańsze.

Warto jednak pamiętać, że powyższe dotyczy jedynie monochromatycznych drukarek laserowych. Urządzenia mogące drukować w kolorze są znacznie droższe, zarówno w chwili zakupu, jak i w późniejszym użytkowaniu. Czy studentowi przyda się taki model? Oczywiście, że tak! To prawda, czarny kolor będzie w tym przypadku dominujący, ale wiele prac zawiera kolorowe elementy, które nie mogą być drukowane w czerni i bieli.

Mając to na uwadze, należy uznać, że drukarka atramentowa będzie lepszym wyborem. Dobra „plujka” kosztuje znacznie mniej niż kolorowa laserówka. Jeżeli użytkownik skupi się na eksploatacji opartej o zamienniki oryginalnych wkładów drukujących, uda mu się znacząco ograniczyć koszty bez straty w kwestii jakości wydruku. Skoro o jakości mowa, nie można nie wspomnieć, że kolorowy wydruk atramentowy prezentuje się wyraźnie lepiej niż laserowy. W kwestii typu urządzenia, wybór wydaje się więc oczywisty.

drukarka atramentowa studenta

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Jakie funkcje powinna oferować drukarka dla studenta? Przyda się łączność bezprzewodowa, tym bardziej, że w akademikach i wynajętych mieszkaniach zwykle brakuje przestrzeni, by móc funkcjonalnie ustawić wszystkie elementy wyposażenia. Może się zdarzyć, że biurko wraz z komputerem stanie w jednej części pokoju, a miejsce na drukarkę znajdzie się w przeciwległym kącie. W tym kontekście, wyeliminowanie połączenia przewodowego jest niezwykle istotne.

Studentowi przyda się też możliwość połączenia drukarki ze smartfonem. takie urządzenie nie służy przecież wyłącznie do utrzymywania kontaktu ze znajomymi, oglądania zabawnych filmików w sieci i robienia zdjęć. Smartfony świetnie sprawdzają się też w roli narzędzi edukacyjnych, a możliwość drukowania bez konieczności przenoszenia plików do komputera, znacząco to ułatwia.

Co jeszcze? Możliwość skanowania i kopiowania. Przeciętny student spędza masę czasu w punkcie ksero. Po co marnować cenne godziny, skoro można je zaoszczędzić?

Kierując się powyższymi kryteriami, łatwo można dojść do wniosku, że najlepszym wyborem dla studenta będzie nowoczesne urządzenie wielofunkcyjne, drukujące w technologii atramentowej.