Systemy operacyjne

Jak zmienić literę dysku USB, pendrive, karty pamięci w Windows 10

Karta SD i Pendrive

Po podpięciu pendrive, dysku zewnętrznego, jak również kart pamięci SD, SDHC, microSD, SDXC może dojść do sytuacji, w której system operacyjny Windows 10 zmieni przypisanie litery do danego urządzenia, co stwarza wiele problemów. W tym poradniku przedstawię dwie metody, dzięki którym szybko zmienisz literę dysku dla wybranego urządzenia (partycji). Pierwsza – z wykorzystaniem wbudowanego w Windows narzędzia do zarządzania dyskami, druga – oparta na narzędziu DriveLetterView.

Zmiana litery dysku poprzez przystawkę Zarządzanie dyskami

W systemach Windows mamy do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi, jednym z nich jest przystawka „Zarządzanie dyskami”, dzięki której możemy wykonać wiele zaawansowanych czynności związanych z nośnikami pamięci jak dyski USB, karty pamięci czy pendrive.

Aby dostać się do przystawki Zarządzanie dyskami wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy WIN + R i w oknie Uruchamianie wpisać diskmgmt.msc, po czym zatwierdzić wykonanie polecenia (OK).

Uruchamianie diskmgmt.msc w Windows
Uruchamianie diskmgmt.msc

Do przystawki możemy również dostać się wpisując w menu start Zarządzanie komputerem, w kolejnym oknie przechodzimy do Magazyn => Zarządzanie dyskami.

Zarządzanie dyskami w Windows
Zarządzanie dyskami

Na powyższym zrzucie widzimy dwa nośniki, pierwszy to dysk stały, na którym znajdują się system i aplikacje, z kolei Dysk 1 jest dyskiem wymiennym, któremu chcemy zmienić literkę.

Zmień literę dysku - zarządzanie dyskami w Windows
Zmień literę dysku

Aby przeprowadzić zmianę przypisania litery klikamy prawym przyciskiem myszki na partycji dysku wymiennego (na zrzucie oznaczono na czerwono), następnie z menu kontekstowego musimy wybrać Zmień literę dysku i ścieżki

Okno główne wyboru litery dysku
Wybór litery – okno główne

W oknie Zmienianie litery i ścieżki dysku dla… klikamy Zmień

Przypisz literę
Przypisz literę
Lista dostępnych liter dla dysku
Dostępne litery dysku

Rozwijamy listę i wybieramy nową literę, w przykładzie niech będzie to literka F. Modyfikację zatwierdzamy klikając OK.

Potwierdzenie zmiany litery dysku
Potwierdzenie zmiany

Otrzymamy komunikat o treści: Niektóre programy korzystające z liter dysków mogą nie działać poprawnie. Czy chcesz kontynuować?

Akceptujemy wybór (Tak) i przechodzimy do sprawdzenia dostępności urządzenia pod nową literą dysku. Można to zrobić w oknie „Ten komputer”, lub bezpośrednio z poziomu przystawki zarządzania dyskami (prawy przycisk myszy na partycji dysku i Otwórz).

Jeśli do portu USB (lub innego) podpiętych jest więcej urządzeń, zawsze należy upewnić się, że zmiany dokonujemy na właściwym nośniku.

Omówiona wyżej procedura zmiany litery dysku USB działa w systemach Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 oraz Windows 10. Przystawka diskmgmt.msc dostępna jest w każdym z tych systemów.

Zmiana litery dysku za pomocą narzędzia DriveLetterView

DriveLetterView to jedna z wielu aplikacji użytkowych dla systemu Windows oferowana przez Nir Sofer. Program lekki i nieskomplikowany, dostarczający również wielu cennych informacji o podłączonych nośnikach. Narzędzie można pobrać z oficjalnej strony Nir Sofer.

DriveLetterView
DriveLetterView

Po uruchomieniu aplikacji, w oknie głównym DriveLetterView pojawią się wszystkie nośniki (przypisane litery), zarówno te, które są aktualnie podłączone, jak i takie, które były podpinane w przeszłości.

Change Drive Letter
Change Drive Letter

Aby zmienić przypisanie litery do dysku wystarczy zaznaczyć wybrany wiersz (urządzenie) i z menu kontekstowego wybrać Change Drive Letter.

Assign Drive Letter - DriveLetterView
Assign Drive Letter

Jeżeli podczas próby zmiany litery dysku dostaniesz komunikat: Error 5 Odmowa dostępu, narzędzie DriveLetterView musisz uruchomić z uprawnieniami administratora. Na ikonie programu kliknij prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybierz Uruchom jako administrator oraz potwierdź uruchomienie ze zwiększonymi uprawnieniami.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

4 komentarze

  • Jeszcze nie spotkałem sie z taką potrzebą :)) wiec zapytam – po co się to robi?

    • Panie Łukaszu, pierwszy akapit w artykule wszystko wyjaśnia 🙂

  • Swietny blog. Duzo przydatnych ciekawostek 🙂 Dodaje do zakładek

  • Hmmm. Ale, załóżmy, że robiliśmy klona dysku (wymiana kęcioła na SSD) wszystko przebiegło poprawnie ale na nowym dysku zamiast C, D, E powstały partycje, dajmy na to K,L,M. No i z nowym dyskiem nie chce działać, bo nie rozpoznaje bootloader dysków KLM tylko oczekuje CDE. W związku z tym, pytanie. Jak stworzyć dyski CDE na dysku zewnętrznym skoro wykorzystywane litery są już na zamontowanym dysku w kompie. Dodam, że komputer to dell z jakimś loaderem w którym nie ma dostępu do opcji wyboru dysków startowych (przynajmniej ja nie widzę)

    Pozdrawiam

Kliknij tutaj aby skomentować