W ostatnich tygodniach pozycjonerów jak również samych właścicieli stron ogarnęła panika związana z powiadomieniami o nienaturalnych linkach. Ludzie zadają sobie pytanie, czy moja strona choć w części jest zgodna z wytycznymi Google. Prawdę mówiąc, chyba żadna strona na świecie (wliczając w to serwisy należące do Google) nie jest pozbawiona nienaturalnych linków, czyli takich które sami umieściliśmy bądź wywarliśmy istotny wpływ na ich końcową formę. W niniejszym wpisie skupimy się na samych katalogach.
Kilka dni temu pojawił się ciekawy poradnik na Silesia SEM dotyczący nienaturalnych linków, gdzie kilkunastu specjalistów seo podało cenne wskazówki, znalazła się tam również i moja wypowiedź. Choć artykuł ten ma ponad 47000 znaków, znajdziemy w nim zaledwie kilkanaście przykładów linków (miejsc), które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. W tym artykule opiszę dość ciekawy przypadek, który z reguły kończy się zafiltrowaniem domeny. Mało osób o tym otwarcie mówi. Skala zjawiska jest już na tyle duża, że pora ujawnić kilka interesujących faktów!
Opierając się na dotychczasowych analizach linków przychodzących jedną z największych plag jest umieszczanie wpisu w katalogach, które w opcjach wpisu posiadają dodatkowy bonus. Zapytacie zapewne o jaki bonus chodzi? Mowa o wpisach premium, które są droższe od zwykłych. Czy droższy znaczy lepszy? Otóż okazuje się że nie. Wykupienie wpisu premium w niektórych grupach katalogów okazuje się być gwoździem do trumny wielu witryn. Sytuację opiszę na przykładzie katalogów na skrypcie WpKat, gdzie ta przypadłość jest najbardziej widoczna.
Zerknij na opcje „Wpis zwykły” w grupie…
A teraz sprawdź co dostaniesz po wybraniu wpisu Premium…
Na czerwono została zaznaczona najciekawsza „premia” – Wpis promowany linkiem bezpośrednim do strony w okienku Promowane wpisy na losowych podstronach serwisu.
Chyba nie trzeba nic dodawać. Przez okres 30, 45 lub 60 dni (w zależności od konkretnego typu wpisu), w katalogu na losowych stronach pojawią się linki bezpośrednie do pozycjonowanej strony. Efekt jest podobny do systemów wymiany linków.
Z trzech ostatnich analizowanych przeze mnie stron dwie dostały po tyłku właśnie przez rotację linków w WpKatach. Sam WpKat to katalog o sporym potencjale, niestety jego aktualna konstrukcja bardziej szkodzi niż przynosi korzyści (kilka słów na temat ustawień WpKat – przeczytaj komentarz Achil’a), dotyczy to zarówno szkody dla samego właściciela grupy, jak również osoby która wykupiła wpisy premium z linkami rotacyjnymi w prezencie. W przypadku zafiltrowanych stron takich wpisów w profilu linków znalazłem setki, ale nie można wykluczyć sytuacji, że już 50 wpisów z linkami rotacyjnymi może zwrócić uwagę Google. Na największym portalu aukcyjnym w Polsce, ogłoszeniach pozycjonerów czy sklepach SEO, często znajdują się oferty typu „Katalogowanie w 500 najmocniejszych WpKatach” – uważaj na tego typu oferty. Jeśli już chcesz cokolwiek dodać sprawdź czy nie zaoferowano Tobie wpisu premium z linkami rotacyjnymi. Jeżeli koniecznie chcesz skorzystać z takiej oferty, nie dodawaj linków na Exact Match Anchor.
W niniejszym wpisie chciałbym jedynie zasygnalizować właścicielom stron, którzy chcą dodać wpis do katalogu, jak również samym administratorom tychże katalogów, że obrany kurs nie jest właściwy. Z góry mówię, że problem nie dotyczy samych WpKatów, jest on globalny. Mam nadzieję że ten wpis skłoni również do refleksji samych właścicieli grup. Być może zadadzą sobie pytanie, co tak naprawdę jest istotne – trzepanie kasy czy zbudowanie wartościowej grupy katalogów, która będzie w stanie przetrwać te trudne czasy.
„Wykupienie wpisu premium w niektórych grupach katalogów okazuje się być gwoździem do trumny wielu witryn. Sytuację opiszę na przykładzie katalogów na skrypcie WpKat, gdzie ta przypadłość jest najbardziej widoczna.”
Ja generalnie odradzam dodawanie wpisów w katalogach należących do jakichś większych grup. One są znacznie bardziej narażone na flagowanie głównie ze względu na to, że to SEO katalogi, a te zawsze będą „pod lupą”.
Dlatego należy unikać tego typu rozwiazania. Jesli już poprosić właściciela sokeatalogu (bo o tym mówimy) aby dodał na stałe rel=”nofollow” do kodu strony albo żeby link był bezpośredni ale … do szczegółów wpisu. W drugiej opcji robot dużo szybciej odwiedzi stronę z wpisem i szybciej ja zaindeksuje (tak ja mam rozwiązane na skryptach INDEXU – sprawdza się doskonale bo wpis potrafi być w ciągu kilku minut zaindeksowany)
Rozumiem to doskonale, linki wewnętrzne do wpisów są o wiele lepsze, gdyby tak jeszcze były umieszczane tylko na „tematycznych” podstronach w katalogu byłoby super – ale nie są, bo to wina funkcjonalności skryptu a często nawet samego administratora, choćby przykłady Seokatalogów, gdzie niektórzy wpadli na genialny pomysł, aby wpisy Premium premiować linkami bezpośrednimi sitewide.
,,okazuje się być gwoździem do trumny wielu witryn”. – A także gwoździem do trumny dla katalogu w którym się reklamujesz 😉 W sumie to admin takiego katalogu to raczej o SEO nie ma pojęcia, skoro oferuje taki link za 3 zł z czego dostaje grosze bo to SMS ;P. Śmieszna kasa przeradza się w duża ilość chętnych, którzy chcą wypróbować super moc xD. Równie dobrze właściciel takiego katalogu, w tym czasie, mógłby sobie podpiąć jakiś zewnętrzny SWL i zarobić lepszą kasę ;P
Katalogi to złooooo…
Jeśli katalogi to zło, to jak Twoim zdaniem nazwać precle? W końcu strony częściej obrywają za wpisy w preclach niż w katalogach, przynajmniej z mojego doświadczenia tak wynika.
Dawstaw nie można mówić, że katalogi to zło. Jest wiele katalogów branżowych, bardzo fajnie prowadzonych, opartych na autorskich rozwiązaniach. Takie katalogi zwykle trzeba nieco głębiej poszukać.
Autor tekstu powinien dodać informacje, że nie wszystkie grupy wp-kat mają w we wpisach premium linka do strony. Np. grupa katalogistron.eu ma tylko link wewnętrzny do wpisu w katalogu. który poprawia indeksację wpisu.
@Achil, możliwe że tak jest, sprawdziłem 5 pierwszych grup ze swojej listy i w każdym przypadku we wpisach Premium była taka oferta, dodatkowo linki w tych katalogach faktycznie rotowały i były to linki bezpośrednie.
@Dawid Boho, dzięki za info, mój Avast nic nie wykrył ale dla świętego spokoju usuwam podlinkowanie dawstaw’a do czasu wyjaśnienia tej sytuacji.
dawstaw ogarnij swoją stronę bo Kaspersky krzyczy.
The requested URL cannot be provided
URL:
hxxp://webmasternet.pl/
Blocked by Web Anti-Virus
Reason: dangerous URL
Podany przez Ciebie problem również zauważyłem przyglądając sie WP-kat om i zastanawiałem się kto korzysta z tego typu wpisów 🙂 Dodam tylko że wiele Seokatalogów również ma włączoną opcję losowego wyświetlania linków w obrębie całego katalogu. Są „lepsze” gdzie wchodząc na dany adres pokazują się te same linki dopiero zmiana adresu je zmianie a są również „gorsze” gdzie każde odświeżenie to inne linki. Piszę o tej różnicy żeby inni zwracali na to uwagę.
W porządku, nie musisz znać wszystkich ustawień wp-kat. IMO powinieneś to zaznaczyć w tekście, żeby nie było nie porozumień. Takie są możliwości ustawień linków rotacyjnych:
brak/ linki bezpośrednie / linki bezpośrednie nofollow / linki do podstrony wpisu / linki do podstrony wpisu nofollow
Zagrożeniem rzeczywiście są linki bezpośrednie bo są z widgetów i po drugie tworzy się ich mnóstwo. W mojej grupie wyeliminowałem bezpośrednie już końcem kwietnia. Część grup nie ma w ogóle rotacji – np. wpkaty kulfika
Z jakiś rok temu testowałem tę wtyczkę ale nie przypominam sobie takich ustawień. Ten wpis nie ma nic wspólnego z krytyką samego skryptu WpKat, zresztą napisałem to że jest to dobry skrypt, choć jak słusznie zauważasz, skrypt może posiadać te funkcje, to w tej sytuacji problem dotyczy nieodpowiedniej konfiguracji. Cóż, trzeba iść z duchem czasu, to co jeszcze działało 12 miesięcy temu, dziś okazuje się być gwoździem do trumny dla strony klienta.
Dodałem link do Twojego komentarza w treści artykułu.
Dzięki za reakcję, podoba mi się rzeczowe podejście, dodałem bloga do obserwowanych i będę czytał. Wracając do wtyczki, ona ciągle jest ulepszana, od czerwca pojawiło się kilka nowych rzeczy, które tym właścicielom którym zależy na kliencie, pozwalają skonfigurować katalogi bardziej zgodnie ze zmieniającymi się warunkami, szczegółów nie będę zdradzał, ale chodzi np. o linki z tagów.
Już wkrótce w przygotowaniu nowa, mała grupa, która będzie wprowadzać te rzeczy
Ja to bym sobie wogole jakiekolwiek katalogi odpuscil, ze wszystkimi zmianami jakie nadchodza nie beda one mialy wiekszego znaczenie w pozycjonowaniu, zaraz bedzie pewnie awantura bo wiekszosc tutaj ma swoje katalogi, no coz zycie toczy sie dalej I wiecej ciekawych zmian w drodze;)
przemek a skąd wiesz jakie zmiany nadchodzą? To, że podejście do katalogów większości speców od SEO uległo w ostatnim czasie to jedno a przewidywanie ich ostatecznego końca to drugie i tak szybko bym ich nie skreślał. Na pewno nie warto dodawać się masowo do grup. Za wpisy premium można polecieć. To prawda.
Podobną sytuację obserwują w SEOKatalogach. Tam duże grupy, ale nawet te mniejsze, mają w standardzie uruchomiony bonus na 30 dni trwania promocji. Wpis trafia do okienka rotacyjnego, w którym wychodzi link bezpośredni do dodanej witryny. Od strony właściciela takiego katalogu, wiem że Google się to też nie podoba, bowiem dostałem powiadomienie od Google o podjętym działaniu ręcznym w zakresie dopasowania całościowego brzmiące Wykryliśmy na stronach tej witryny wzorzec nienaturalnych, sztucznych, mylących lub manipulacyjnych linków wychodzących. Może to być wynik sprzedawania linków przekazujących pozycję w rankingu PageRank lub udziału w programach wymiany linków. Na ten moment zmieniłem to rozwiązania, tak jak zasugerował Zgred, okien jest dalej ale link kieruje do wewnętrznego wpisu w katalogu.
Z artykułu wynika, że jego tytuł: Wykupiłeś wpisy Premium w katalogach? chyba byłby bardziej właściwy.
Moim zdaniem wpisy premium już nie pomagają od dawna a teraz może i nawet szkodą (nie wiem bo od dawna już ich nie używam).
Nie można zaraz pisać, że katalogi to zło, nie wrzucajmy wszystkich katalogów do jednego worka……
Wykupiłem dla jednej z moich stron multikod do naprawdę dobrych katalogów. Patrzę ostatnio na listę i prawie 80% z nich poleciało z indeksu z wyzerowanym PR. Po Twoich wpisie sprawdziłem te katalogi i właśnie taki wpis premium był tam możliwy. Całkiem możliwe, że między innymi z tego powodu taka blokada. Mam nadzieję, że uda mi się jakoś usunąć moje strony, bo admin pewnie już spisał na straty te katalogi…
Jakiś czas temu dostałam taki „bonus”. Dobrze że on się właśnie kończy.
Dzięki waszym komentarzom następnym razem jeśli będę decydowała się na wersję „premium” to zwrócę uwagę czy linki np ze strony głównej prowadzą do wpisu. To najrozsądniejsza opcja (pytam bo u siebie właśnie takie promowanie prowadzę)?
Niestety w Polsce pozycjonerzy idą jak cielęta za tłumem. Od jakiegoś czasu widać tendencję, że trzeba iść w jakość, a nie ilość… no ale omamieni psychologią tłumu stawiają te bzdurne katalogi w setkach, a później płacz i nie za co kupić nowej paczki domen gdy wszystkie polecą.
Tak czułem, że katalogi to zło 😉 A tak na poważnie to jednak przyznacie, że można było się spodziewać, że Google w końcu zabierze się również za katalogi. Nic nie mogło wiecznie trwać. Osobiście polecam katalogi, ale tylko te najlepsze i w śladowych ilościach.
Dobrze wiedzieć. Właśnie zastanawiałam się nad wykorzystaniem wpisów premium do pozycjonowania strony. Nowe zajęcie wymaga w końcu trochę zachodu. Przynajmniej będę wiedziała czego używać, a z czego korzystać.
A już miałem kupować taki wpis uważając go za atrakcyjny pod względem pozycjonowania a tutaj niespodzianka. Teraz na pewno już takiego wpisu nie kupie.
Niestety wpisy premium to same problemy, lepiej nie pakować się w nie.