W ostatnim roku mamy prawdziwy wysyp aplikacji do analizy profilu linków, od komercyjnego SEO Odkurzacza, poprzez SEO Web Analysis Toolset, a kończąc na kolejnym bezpłatnym narzędziu Link Sphinx. Link Sphinx to produkcja z 2013 roku, jednakże aplikacją zainteresowałem się dopiero na początku 2014 roku, kiedy ponownie postanowiłem program przetestować. W dniu dzisiejszym nadeszła chwila by publicznie zaprezentować aplikację czytelnikom TechFormatora.
Link Sphinx to nie tylko bezpłatny backlink checker, to obiecujące narzędzie do pozyskiwania informacji o linkach przychodzących, weryfikowania ich zarówno pod kątem istnienia jak również indeksacji. Oprócz tego narzędzie posiada funkcje ułatwiające indeksację backlinków.
Raporty produkowane przez aplikację na chwilę obecną są zbyt skąpe, by były w stanie konkurować choćby z SEO Web Analysis Toolset, mimo to narzędzie oferuje funkcje niedostępne w innych podobnych narzędziach i przynajmniej z tego powodu warto zwrócić uwagę na soft.
Interfejs aplikacji bardzo miły dla oka, dobrze ułożony, do paru rzeczy mógłbym się przyczepić, między innymi sposób prezentowania informacji (raportowania) pozostawia wiele do życzenia.
Pracę z aplikacją rozpoczynamy od zdefiniowania adresu URL (Target URL). Następnie pobraniu linków przychodzących z predefiniowanych serwisów (funkcja Fetch wywołuje moduł Backlink Finder) lub wczytania zestawu danych z pliku TXT, CSV, TSV lub XLS.
Po zakończeniu analizy w oknie głównym pojawią się informacje na temat każdego odsyłacza. Danych zbyt wiele nie ma, ale wystarczą do wstępnej oceny profilu linków. Wraz z adresem IP czy parametrami domen, na których znajdują się linki, znajdziemy również informację o stanie zaindeksowania. Niestety podobnie jak inne darmowe softy, aplikacja średnio radzi sobie ze sprawdzaniem indeksacji w Google. Czas płynie… jak dotąd jedyny darmowy desktopowy soft, który radzi sobie ze sprawdzaniem indeksacji adresów z parametrami to poczciwy staruszek – Google Index Checker.
Wracając do prezentacji programu, wszystkie zebrane dane można zapisać do pliku projektu w formacie BLC lub wyeksportować do pliku CSV, TSV, TXT lub XLS, w celu dalszej analizy w arkuszu kalkulacyjnym. Aplikacja w pełni wspiera eksport z formatów BLC, w przypadku wczytywania backlinków obsługiwane formaty to: XLS, CSV, TSV, TXT, XML (sitemapa).
Na uwagę zasługuje moduł Backlink Finder, który potrafi pobrać listę odsyłaczy z takich serwisów jak:
- SEMrush
- Majestic SEO
- Open Site Explorer/Mozscape API
- Ahrefs
- Backlink Watch
- RankSignals
- Sistrix
- iBacklinkPro
- Domain Pop
- SEOkicks
- SEOHeap
- Backlinktest.com
- Exalead
- Meltwater IceRocket
- Solomono
- Ranks.fr
- Links Analyzer
Niestety wciąż na liście znajdziemy serwisy, z których nie można pobrać linków, nawet używając API. Szkoda, soft pod tym kątem prezentuje się ciekawie.
Inną godną uwagi funkcją jest możliwość zaindeksowania backlinków, korzystając z dostępnych systemów indeksowania (wsparcie dla Index Emperor, Backlinks Indexer, Link Centaur, Linklicious oraz Lindexed). UWAGA! Istnieją znacznie lepsze i tańsze metody indeksacji, w związku z czym nie miałem potrzeby testować systemów indeksowania zawartych w Link Sphinx.
W programie mamy również dostęp do ustawień. Możemy zdefiniować jedną z 7 usług online do automatyzacji rozwiązywania captcha, zdefiniować serwer proxy (niestety moduł maksymalnie uproszczony), skonfigurować serwisy PageRank API czy zmodyfikować User Agent.
Krótko podsumowując – aplikacja z pewnością perspektywiczna, jednak na chwilę obecną wciąż zawiera bugi, które uniemożliwiają skorzystanie z części funkcji, mam jednak nadzieję, że autor nie porzuci projektu.
Aplikację można pobrać ze strony http://linksphinx.com/download/
Podrzuciłeś ciekawy programik, chętnie sprawdzę 🙂
Kolejny dobry program dzięki !!
Zaraz przetestuje.
Znasz inne podobne programy?
SWAT, Odkurzacz 🙂