Propagowaniu gry w szachy wśród dzieci poświęca się wiele uwagi. Warto jednak podkreślić, że nie są one wcale jedynymi osobami, które marzą o zgłębieniu jej tajników. Szachy są interesujące także z perspektywy osób dorosłych, które do tej pory nie miały okazji zapoznać się z sekretami tej gry. Teoretycznie, każda osoba może skorzystać z poradników tworzonych z myślą o małych szachistach i nie powinno minąć wiele czasu, a uda się opanować sekrety tej gry. Ponieważ jednak dorośli początkujący szachiści mają nieco inny poziom wiedzy i inne umiejętności, można zaproponować im także inne metody skutecznej nauki.
Po pierwsze – motywacja do nauki gry w szachy
Dzieci uczą się grać w szachy przede wszystkim dlatego, że grę tę opanowali już ich rówieśnicy. Często są też zachęcane do tego przez rodziców i nauczycieli, a tego rodzaju autorytety są niezwykle silne. Osobom dorosłym często znacznie trudniej jest znaleźć motywację do nauki. Tymczasem nie jest ona w ich przypadku wcale mniej istotna niż ma to miejsce w przypadku dzieci. Pierwszym krokiem wydaje się więc uzyskanie od siebie samego odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego szachy w ogóle wydają się nam interesujące. Nietrudno się domyślić, że powodów może być co najmniej kilka.
Zdecydowanie największa grupa dorosłych szachistów marzy o zgłębieniu tajników tej gry przede wszystkim dlatego, że zależy im na możliwości rywalizowania z innymi osobami. Rywalizacja bardzo często popycha nas do realizowania bardzo ambitnych celów. Jest znakomitą motywacją, a wzrost adrenaliny podczas starcia szachowego sprawia, że łatwiej jest nam zapomnieć o codziennych problemach. Negatywne emocje, jakie kłębią się wokół nas, można eliminować na dziesiątki sposobów. Ten jest przyjemny, a jednocześnie bezpieczny dla otoczenia.
Oczywiście, choć potrzeba rywalizacji jest jedną z popularniejszych motywacji, nie jest wcale jedyną, o której możemy usłyszeć. Wcale nie brakuje osób grających w szachy przede wszystkim dlatego, aby odskoczyć od nudnej codzienności. Nawet, jeśli w naszym życiu nie brakuje stresujących momentów, rzadko możemy mówić o tym, że naprawdę wiele się w nim dzieje. Każdy pojedynek szachowy jest jednak jedyny w swoim rodzaju. Silną motywacją może być także potrzeba doskonalenia się, a także – potrzeba rodzicielska. Nie brakuje osób chcących opanować sekrety gry w szachy przede wszystkim dlatego, aby nie pozostać w tyle za swoimi pociechami.
Po drugie – ambitne działania od samego początku
Opanowanie podstawowych zasad gry w szachy osobie dorosłej zajmuje zwykle maksymalnie godzinę. Już po kilkudziesięciu minutach początkujący szachista może więc zagrać swój pierwszy mecz. Ten przeważnie jest pojedynkiem przegranym, a jeśli przeciwnik jest dość doświadczony – przegranym w kilku ruchach. Warto jednak pamiętać o tym, że każde szachowe starcie uczy nas czegoś nowego. Jeśli więc nie chcemy, aby nasza wiedza ograniczała się do umiejętności poruszania się pionkami i figurami, grajmy jak najwięcej i jak najczęściej.
Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, nie musimy wcale natychmiast zapisywać się na lokalne turnieje szachowe, choć same w sobie są one fantastycznym sposobem na podnoszenie umiejętności. Dziś niemal każdy rodzaj aktywności można uprawiać w Internecie, dlaczego więc nie mielibyśmy grać w szachy w sieci?
Często można usłyszeć, że komuś jest nieco niezręcznie pojedynkować się z bardziej doświadczonymi szachistami, bo zabiera się ich czas. Nie warto jednak tak myśleć. Bez względu na to, jaka jest nasza motywacja, z pewnością zależy nam na tym, aby możliwie jak najszybciej zacząć grać jak najlepiej. Nie da się osiągnąć tego celu inaczej niż poprzez trening. Pierwsze zwycięstwa powinny zresztą przyjść znacznie szybciej niż się tego spodziewamy.
Po trzecie – wykorzystaj motywy szachowe
Szachy to gra pełna emocji, znana ze swojej nieprzewidywalności. Nie można jednak zaprzeczyć, że pewne wydarzenia dziejące się na szachownicy można przewidzieć. Co więcej, można je doskonale wyćwiczyć. Mowa tu o tak zwanych motywach szachowych odnoszących się zarówno do debiutów i gier środkowych, jak i do końcówek. Eksperci uważają, że jest ich od kilkuset do nawet kilku tysięcy. Pojawiają się przy tym w różnych konfiguracjach. Trudno o kompendium, które zapoznałoby nas ze wszystkimi sekretami. Bez trudu powinniśmy jednak znaleźć informacje na temat najpopularniejszych końcówek pionkowych z królem oraz tak zwanych siatek matowych. Już opanowanie kilku podstawowych motywów taktycznych da nam przewagę nad przeciwnikami. Z czasem wiedza o teorii gry w szachy w połączeniu z praktyką może nas zmienić w prawdziwych mistrzów.
Po czwarte – ćwiczenia rozwijające pamięć i koncentrację
Czy wiesz, że tylko 10% ludzi na świecie potrafi żonglować? A czy wiesz, że żonglowanie 3-4 piłeczkami jednocześnie to jeden z najlepszych sposobów na poprawienie koncentracji? Żonglując piłeczkami angażujesz obydwie półkule mózgowe, gdy regularnie uprawiasz żonglerkę (nawet 3 minuty dziennie), znacząco poprawiasz synchronizację półkul mózgowych. Prowadzi to do szybszego przyswajania nowych informacji (szybszego uczenia się), szybszego analizowania danych (na polu gry – szachownicy).
Dzięki żonglowaniu nauczysz się również cierpliwości i wytrwałości, albowiem na początku nauki z pewnością będzie wiele niepowodzeń, ale gdy już opanujesz nową umiejętność, będziesz do niej wracał – dla relaksu. Dzieci również mogą się nauczyć żonglowania, często nawet szybciej niż dorośli.
Jeżeli masz swój „patent” na szybką naukę gry w szachy, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach.
właśnie chciałem pomóc synowi bo chce zacząć grać w szachy, dziękuję za ten artykuł który okazał się bardzo pomocny