ze smartfonem

Jak zwolnić pamięć RAM w telefonie?

„Zapchana” pamięć RAM to prawdziwe utrapienie dla każdego użytkownika smartfona. Gdy zaczyna brakować przestrzeni w pamięci operacyjnej, urządzenie zaczyna działać wyraźnie wolniej, niektóre wcześniej otwarte aplikacje muszą załadować się ponownie, a poziom naładowania baterii zaczyna „lecieć na łeb, na szyję”. Jak poradzić sobie z tym problemem? Poniżej wymieniamy najlepsze sposoby.

Współczesne flagowce rozpieszczają swoich użytkowników świetnymi parametrami. 8 GB a nawet 12 GB pamięci RAM to nic niezwykłego w segmencie high-end. Niestety, użytkownicy modeli średniopółkowych i klasyfikowanych w segmencie entry level nie mogą liczyć na tak obszerną pamięć operacyjną. W tym przypadku, standardem jest 6 GB, a w niektórych modelach – zaledwie 4 GB. Tak skromna wartość nie pozwala na komfortową pracę, gdy użytkownik otwiera kilka „ciężkich” aplikacji. Mając to na względzie, przed uruchomieniem zasobożernych apek warto wyczyścić pamięć RAM. W jaki sposób?

Zwalnianie pamięci RAM poprzez aplikacje zewnętrzne

Pierwsza metoda polega na zainstalowaniu narzędzia dedykowanego do tego celu. W Google Play można znaleźć wiele aplikacji, których funkcjonalność pozwala zamknąć aktywne procesy i w ten sposób – zwolnić przestrzeń w pamięci operacyjnej. CCleaner, RAM Cleaner, RAM Booster, AVG Cleaner – to tylko niektóre z nich.

Wiele takich aplikacji ogranicza się wyłącznie do zwalniania zasobów RAM-u, ale niektóre mają znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność. Najlepsze narzędzia dają możliwość usuwania niepotrzebnych plików z zasobów dyskowych, a to jeszcze nie wszystko.

Preinstalowane aplikacje

Zanim zainstalujesz takie narzędzie, upewnij się, czy producent twojego smartfona nie zaimplementował cleanera w nakładce systemowej. Android to platforma otwartoźródłowa, więc każda firma może dowolnie modyfikować popularny system. Większość producentów dodaje od siebie zestaw użytecznych narzędzi, w tym właśnie aplikacje czyszczące pamięć operacyjną.

Jak ją znaleźć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda firma stosuje indywidualne nazewnictwo. Szukaj ikony oznaczonej jako „Konserwacja telefonu”, „Konserwacja urządzenia”, „Panel sterowania”, „Bezpieczeństwo” itd.

Zamykanie aplikacji z poziomu multitaskingu

Na koniec warto wspomnieć, że system Android umożliwia szybkie czyszczenie pamięci operacyjnej także bez żadnych dodatkowych narzędzi. Wszystko, co trzeba zrobić, to wywołać menu z otwartymi (działającymi w tle) aplikacjami i zamknąć aktywne procesy.

Zamknij wszystkie

Po kolei, jeżeli w systemie nawigujesz za pomocą wirtualnych przycisków, listę aktywnych aplikacji zwykle wywołasz za pomocą pierwszej ikony po prawej lub lewej (kwadrat lub trzy poziome linie – na zdjęciu nakładka One UI/Android 11). Zwykle, bo w niektórych nakładkach systemowych obowiązuje inna kolejność. Po naciśnięciu przycisku, otworzy się lista (pionowa, kafelkowa lub pozioma) z aplikacjami. To procesy, które aktualnie działają w tle. Żeby je zamknąć, po prostu naciśnij ikonę krzyżyka (w niektórych telefonach zastępuje ją przycisk „Zamknij wszystko” lub „Wyczyść wszystko”). Możesz też zamknąć tylko wybrane aplikacje. Jeżeli nawigujesz gestami, otwarte aplikacje wywołasz przeciągnięciem od dołu ekranu.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.