Sprzęt

Transmitery samochodowe – jaki kupić? Kluczowe cechy transmiterów FM do samochodu

radio samochodowe

Transmitery FM dają możliwość dostępu do niemal nieograniczonej biblioteki albumów muzycznych w każdym aucie, które jest wyposażone w sprawne gniazdo 12 V. Ogromny wybór tego typu urządzeń sprawia, że każdy znajdzie model idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Na jakie parametry i cechy urządzenia warto zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o zakupie? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

W nowoczesnych samochodach nie trzeba stosować żadnych dodatkowych urządzeń, które umożliwiałyby komunikację smartfona z systemem audio. Rozbudowane stacje multimedialne są bowiem wyposażone w odpowiednie złącza i moduły łączności bezprzewodowej. Rzecz w tym, że nowe auta stanowią mniejszość w naszym kraju. Większość kierowców posiada starsze modele, które nie mają na wyposażeniu zaawansowanych rozwiązań z zakresu info-rozrywki. Oczywiście, seryjne radio można wymienić na bardziej zaawansowany model, jednak taki zabieg nie należy do tanich. Inna sprawa, nie każdy chce zaburzać design konsoli centralnej nowoczesnym odbiornikiem, który nijak pasuje do starszej stylistyki. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku trzeba polegać jedynie na stacjach radiowych i płytach CD, które zajmują cały schowek. Po sparowaniu ze smartfonem, prosty transmiter FM może zapewnić dostęp do pokaźnego zbioru plików MP3 i każdego serwisu streamingującego muzykę.

Jak działa transmiter FM?

Zasada działania tego typu urządzeń jest bardzo prosta. Poza układem zasilającym, w obudowie umieszczony jest moduł Bluetooth i nadajnik krótkiego zasięgu, który działa na falach FM. Po podłączeniu do gniazda 12 V (czyli gniazda zapalniczki), transmiter „ożywa”. W tym momencie, użytkownik może sparować go ze smartfonem lub tabletem. Dźwięk z urządzenia mobilnego jest przekazywany dokładnie w ten sam sposób, jak do bezprzewodowego głośnika lub słuchawek. Gdy użytkownik ustawi w transmiterze i radiu samochodowym tą samą częstotliwość, muzyka (lub każdy inny dźwięk) „popłynie” do głośników pokładowego zestawu audio. Ot, cała tajemnica. Należy tylko pamiętać, że wybrana częstotliwość musi być wolna!

Transmitery FM występują w wielu wariantach. Najprostsze modele dają możliwość przesyłania do radia dźwięków odtwarzanych na urządzeniu mobilnym. Bardziej zaawansowane, są wyposażone w złącza, dzięki którym możliwe staje się odtwarzanie plików zapisanych w pamięci nośników zewnętrznych, takich jak karta SD i/lub pendrive. Tego typu urządzenia najczęściej pełnią też funkcję ładowarki samochodowej. Najbardziej zaawansowane modele są wyposażone w niezwykle przydatną funkcję zestawu głośnomówiącego, który daje możliwość legalnego prowadzenia rozmów telefonicznych w trakcie prowadzenia pojazdu.

Poniżej na zdjęciu samochodowy transmiter FM i ładowarka Xiaomi ROIDMI (2w1 – model z 2015/2016 roku).

transmiter samochodowy Xiaomi
Zdjęcie własne, transmiter FM Xiaomi

Na jakie cechy transmitera warto zwrócić uwagę?

Z punktu widzenia kupującego, mnogość oferowanych opcji jest niezwykle korzystnym zjawiskiem, jednak niektórym osobom może nie ułatwiać wyboru. Z całą pewnością, warto postawić na model, który ma zaimplementowaną funkcję ładowarki. Aplikacje streamingujące nie są zbyt łaskawe dla baterii smartfona i w dłuższej podróży może okazać się, że dostęp do prądu jest konieczny.

Czy warto stawiać na urządzenie z funkcją zestawu głośnomówiącego? Tak, zwłaszcza jeżeli samochodem poruszamy się na co dzień. Nie chodzi tu wyłącznie o to, że prowadzenie rozmów „przez głośniki” pozwala uniknąć wysokiego mandatu. Na względzie trzeba mieć przede wszystkim bezpieczeństwo, swoje i innych użytkowników dróg.

Czy warto stawiać na model wyposażony w wyświetlacz? Ten dodatek występuje w wielu modelach, ale wciąż jeszcze można spotkać transmitery, które nie mają takiego udogodnienia. Bez obaw, wyświetlacz nie jest absolutnie konieczny. Konfigurację można wykonać za pośrednictwem aplikacji mobilnej i jeżeli najczęściej poruszamy się po jednym obszarze, nie będzie trzeba zmieniać raz ustawionej częstotliwości. Mimo to, warto rozważyć taką opcję, bowiem ten prosty dodatek sprawia, że obsługa urządzenia staje się znacznie bardziej intuicyjna.

Na jakie jeszcze cechy i parametry warto zwrócić uwagę? W przypadku tego typu urządzeń, duże znaczenie ma:

  • jakość dźwięku – sama specyfikacja nie powie nam zbyt dużo na ten temat. Jeżeli urządzenie obsługuje formaty inne niż MP3, należy to zapisać po stronie plusów. Warto jednak pamiętać, że na temat jakości dźwięku, najwięcej powiedzą sami użytkownicy. Warto więc poszukać dedykowanych tematów na forach. Pozwoli to uniknąć przykrej niespodzianki w postaci szumów;
  • wbudowana pamięć – nawet kilka GB może okazać się niezwykle przydatne;
  • wymiary – sprawdź, czy wymiary i konstrukcja urządzenia pozwolą na bezproblemowe podłączenie go do gniazda zasilającego;
  • zabezpieczenia – dobry transmiter FM powinien mieć na wyposażeniu zabezpieczenie przed przepięciem, zwarciem i przegrzaniem.

Czy warto zaprzątać sobie głowę zasięgiem? Otóż, nie. Mogłoby się wydawać, że im większy, tym lepiej, ale zastanówmy się przez chwilę – jaka odległość dzieli gniazdo 12 V, do którego podłączymy transmiter, od anteny radia? Zapewniamy, że bez względu na model samochodu, urządzenie spokojnie skomunikuje się z radiem. Nie trzeba też przywiązywać szczególnej uwagi do zakresu częstotliwości, bo praktyka pokazuje, że ze znalezieniem wolnego pasma nie ma najmniejszego problemu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.