napis print
Sprzęt

Drukowanie kolorowe – wszystko co musisz wiedzieć o drukowaniu w kolorze

Drukowanie kolorowe powinno charakteryzować się wysoką jakością i nie ma znaczenia, czy mówimy tu o domowej czy profesjonalnej eksploatacji drukarki. Trafny dobór urządzenia i środka drukującego pozwoli uzyskać szeroką paletę z idealnie odwzorowanymi kolorami, a to przełoży się na fantastyczne wydruki. Jak to możliwe, że z czterech barw mogą powstać niemal wszystkie kolory? Jak uzyskać najwyższą jakość druku kolorowego? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Drukowanie monochromatyczne, bez względu na to, czy laserowe czy atramentowe, to złożony i skomplikowany proces. „Prawdziwa magia” rozpoczyna się jednak w momencie, gdy użytkownik wybierze opcję druku kolorowego. Nawet podstawowe urządzenie drukujące jest w stanie stworzyć szeroką paletę barw z czterech podstawowych kolorów. W rezultacie, otrzymujemy wspaniale nasycony obraz, w którym zachowane są wszelkie szczegóły i detale.

Jak powstają kolory?

Bez względu na technologię drukowania, każda drukarka wykorzystuje zaledwie kilka kolorów. Tymczasem finalny wydruk obfituje w niemal wszystkie barwy, charakteryzujące się różnym stopniem nasycenia. Jak powstają te kolory?

Mamy tu do czynienia z procesem łączenia poszczególnych barw, które mogą być „mieszane” w skali od 0 do 100 procent. Należy zdać sobie sprawę, że większość kolorów rejestrowanych przez ludzkie oko można uzyskać poprzez wielorakie kombinacje kilku podstawowych barw.

Drukarki są zaopatrzone w cztery wkłady ze środkiem drukującym, a każdy charakteryzuje się inną barwą. Co z tego wynika? Każdy drukowany kolor, a z połączenia czterech podstawowych da się wygenerować ich aż kilka tysięcy, może charakteryzować się maksymalnie 400-procentowym nasyceniem.

kolory

Paleta CMYK – co to takiego?

Jakie barwy są wykorzystywane do kolorowego druku? W tym procesie mają zastosowanie kolory reprezentujące paletę CMYK – cyan, magenta, yellow, key colour. Pierwszy z wymienionych to odcień niebieskiego, drugi – purpury, a trzeci – żółtego. Key colour to natomiast niezbyt intensywny kolor czarny. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że barwy z palety CMYK nie podlegają standaryzacji, więc w zależności od producenta środka drukującego, mogą charakteryzować się różnym nasyceniem i głębią.

Dlaczego kolory na ekranie komputera różnią się od tych na papierze?

Niedoświadczeni użytkownicy urządzeń drukujących są przekonani, że sprzęt wysokiej klasy musi tworzyć dokładnie takie kolory, jakie są widoczne na ekranie komputera. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest to praktycznie niemożliwe zadanie.

Barwy reprodukowane na ekranach są w skali RGB, obejmującej kolory: czerwony, zielony i niebieski, w skali od 0 do 255 proc. W rezultacie, nie da się idealnie przenieść koloru uzyskanego w skali RGB na kolor w przestrzeni CMYK i odwrotnie. Nie chodzi tu wyłącznie o szerszy zakres kolorów RGB, ale także o rodzaj nośnika. Podczas gdy matryca ekranu jest w stanie wyemitować własne światło, papier tylko je odbija. Kolory CMYK mieszają się do czerni, z kolei kolory RGB – do bieli. To sprawia, że obraz cyfrowy zawsze różni się (w mniejszym lub większym stopniu) od tego samego obrazu w wersji analogowej.

Oczywiście, występujące różnice można zniwelować przy pomocy profesjonalnych programów graficznych, jednak słowo „zniwelować” nie oznacza „zlikwidować”.

multicolor cartridge

Drukarka laserowa czy atramentowa – która lepiej drukuje w kolorze?

Drukarka laserowa tworzy kolory poprzez kolejne naświetlanie bębna światłoczułego. Niektóre modele są wyposażone w jeden bęben, inne – w cztery. W pierwszym przypadku, proces drukowania kolorowego jest podzielony na cztery cykle – papier czterokrotnie przebiega pod bębnem, a za każdym razem nanoszony jest inny kolor. W przypadku modeli z czterema bębnami światłoczułymi, tworzenie barw jest ograniczone do jednego cyklu.

Drukarka atramentowa nie wykorzystuje elementów pokrytych materiałem światłoczułym, a specjalne głowice drukujące, z których każda jest wyposażona w setki dysz. W procesie drukowania, głowice zatrzymują się nad określonym obszarem kartki na ułamek sekundy i wyrzucają mikroskopijną porcję tuszu.

W praktyce okazuje się, że w druku kolorowym lepiej spisują się urządzenia atramentowe. Nawet niedrogi model do użytku domowego jest w stanie zapewnić przynajmniej zadowalającą jakość wydruku, a nieco droższy wariant zagwarantuje naprawdę wysoką jakość obrazów, z pięknie nasyconymi kolorami i wiernie odwzorowanymi detalami. Tańsze modele laserowe wypadają pod tym względem wyraźnie gorzej. Oczywiście, można kupić „laserówkę”, która dobrze sprawdzi się w druku kolorowym, ale mówimy tu o kosztownym sprzęcie, niekoniecznie do użytku domowego.

Jak uzyskać najlepszą jakość wydruku?

O ile model urządzenia jest istotnym czynnikiem determinującym jakość wydruków, to należy podkreślić, że na finalny efekt wpływają także inne kwestie. Jedną z najważniejszych jest jakość środka drukującego. Chcąc cieszyć się bogactwem kolorów, należy postawić na wysokiej klasy tusze i tonery (niekoniecznie oryginalne). Kolejna rzecz to rodzaj i jakość papieru. Kluczowym parametrem jest w tym przypadku białość – im wyższa, tym lepsze kolory można uzyskać.

kolorowa drukarka atramentowa