Urządzenia mobilne

Jak blokować niechciane połączenia (iOS, Android)

kolejne niechciane połączenie

Niechciane połączenia mogą znacząco uprzykrzyć życie. Bardziej natrętni niż muchy telemarketerzy, osoby, z którymi nie chcemy rozmawiać czy zwykłe pomyłki, które powtarzają się cyklicznie – zdarza się, że dziennie odbieramy więcej takich połączeń niż tych, na które faktycznie czekamy. Na całe szczęście, z tym problemem można łatwo się uporać.

Jeszcze nie tak dawno temu, niechciane połączenia mogliśmy blokować tylko w jeden sposób – korzystając z aplikacji dostarczanych od zewnętrznych deweloperów. Niektóre działały fatalnie, inne – dobrze, ale obciążały zasoby pamięci wewnętrznej i wpływały na czas pracy smartfona na jednym ładowaniu baterii. W oficjalnych repozytoriach z aplikacjami pojawiały się też tytuły, które pod pozorem apek blokujących połączenia przemycały do naszych urządzeń szkodliwe oprogramowanie. Na szczęście, nie musimy już korzystać z żadnych opcjonalnych narzędzi. Nie ma znaczenia, czy posiadasz telefon z Androidem czy iPhone’a. W obu przypadkach, natrętnych stalkerów zablokujesz z poziomu systemu operacyjnego.

Czy można zablokować niechciane połączenia u operatora?

Mniej doświadczeni użytkownicy smartfonów, którzy chcą uwolnić się od zakłócających ich spokój niechcianych połączeń, w pierwszej chwili najczęściej chcą aktywować taką usługę u swojego operatora. Niestety, takiej możliwości nie ma. Operator może zablokować wiadomości SMS z numerów „premium”, może też włączyć blokadę połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych, ale to wszystko. Pojedynczego numeru telefonu nie da się w ten sposób zablokować. Na szczęście nie oznacza to, że na stalkerów nie ma żadnego sposobu.

Jak zablokować niechciane połączenia w telefonach z iOS?

Coraz więcej użytkowników smartfonów w Polsce kieruje swoją uwagę w stronę urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Za iPhone’ami przemawia przede wszystkim ich system operacyjny – szybki, funkcjonalny, intuicyjny i przede wszystkim jednolity dla wszystkich smartfonów od Apple. W tym przypadku, nie ma mowy o żadnych nakładkach producenckich – iOS to platforma wykorzystywana wyłącznie w iPhone’ach. W rezultacie, nie ma znaczenia, czy użytkownik dysponuje dość wiekowym modelem 8, czy najnowszym 13 – w obu przypadkach korzysta z tego samego systemu operacyjnego.

Dlaczego o tym wspominamy? To proste – ponieważ przedstawiona instrukcja postępowania przyda się wszystkim użytkownikom iPhone’ów.

Do rzeczy. Żeby zablokować niechciane połączenia w telefonie z systemem iOS, należy otworzyć aplikację Telefon, odszukać numer, któremu chcemy uniemożliwić kontakt z nami i tapnąć ikonę informacji, która znajduje się po jego prawej stronie. Na samym dole menu kontekstowego znajdziemy opcję Blokuj tę osobę. Po jej wybraniu, numer telefonu trafi do sekcji Zablokowane kontakty.

Warto podkreślić, że w systemie iOS 13 pojawiła się opcja wyciszania wszystkich połączeń, które są nawiązywane przez numery spoza naszej książki telefonicznej i z którymi nie kontaktowaliśmy się wcześniej. Funkcja, o której mowa, nosi nazwę Wyciszaj od nieznanych. Żeby ją aktywować, w sekcji Ustawienia wybieramy zakładkę Telefon. Na dole listy znajdziemy stosowną sekcję.

Jak zablokować niechciane połączenia w telefonach z Androidem?

Użytkownicy smartfonów pracujących pod kontrolą Androida mają nieco trudniejsze zadanie, na szczęście tylko nieznacznie. Wynika to z faktu, że różni producenci stosują różne nakładki systemowe, więc poszczególne kroki postępowania mogą nieco się różnić, podobnie jak nazwy sekcji i zakładek.

Żeby zablokować niepożądany numer, otwieramy aplikację Telefon i w sekcji z ostatnimi połączeniami przyciskamy i przytrzymujemy pozycję z nazwą lub numerem danego rozmówcy. W menu kontekstowym pojawi się opcja Blokuj numer/zgłoś SPAM. W niektórych urządzeniach, trzeba wybrać opcję Więcej i tam odnaleźć funkcję Blokowanie/odblokowywanie numeru. Poniżej przykład z telefonu marki Samsung.

Najczęściej użytkownik może zadecydować, czy chce uniemożliwić wyłącznie nawiązywanie połączeń głosowych, czy także wysyłanie wiadomości SMS. Niewykluczone, że konieczne będzie zastosowanie innej ścieżki, ale potrzebne narzędzie z pewnością będzie ukryte gdzieś w aplikacji Telefon.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

2 komentarze

  • Znasz aplikacje do automatycznego weryfikowania i blokowania połączeń przychodzących?

    • Kiedyś testowałem, ale szybko zrezygnowałem głównie przez to, że aplikacje informujące o spamie telefonicznym same wyświetlały nachalnie reklamy, oczywiście były też wersje PRO bez reklam, ale w szerszym zakresie nie przeprowadzałem testów takich programów, może kiedyś zrobię to będę mógł coś polecić 🙂

Kliknij tutaj aby skomentować