Nic nie jest tak mile widziane po ciężkim dniu wypełnionym obowiązkami zawodowymi, jak filiżanka gorącej herbaty. Trudno jednak cieszyć się jej smakiem, gdy odkrywamy, że w naszym czajniku pojawił się kamień. Jego obecność sprawia, że nie mamy już szans na krystalicznie czystą wodę. Co więcej, gdy problem jest naprawdę duży, trudno nie zgodzić się z tym, że czajnik zaczyna się nadawać jedynie do wymiany. Na szczęście, choć mamy do czynienia z dość dużym problemem, nie jest on niemożliwy do pokonania. Walka z kamieniem w czajniku może być skuteczna nawet, jeśli stadium jego rozwoju jest bardzo zaawansowane. Co więcej, uporanie się z nim jest możliwe bez konieczności odwoływania się do środków chemicznych.
Skąd się bierze kamień w czajniku?
Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak pozbyć się kamienia, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, skąd właściwie bierze się on w czajniku? Kluczem do zrozumienia problemu wydaje się pojęcie twardej wody, a konkretnie – obecności w niej cząsteczek wapnia i magnezu. Te pochodzą bezpośrednio z naszych kranów. I choć twarda woda nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, wysoka temperatura sprawia, że oba pierwiastki ulegają wytrąceniu i osadzają się na dnie zbiornika. Im jest ich więcej, tym bardziej są widoczne i nawet, jeśli kamień w czajniku nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, już sam jego nieestetyczny wygląd skłania nas do podejmowania prób uporania się z nim. Kamień ma jednak prawo irytować nas nie tylko ze względów estetycznych. Potwierdzono, że w pewnym momencie zaczyna wpływać na smak kawy oraz herbaty wyraźnie go pogarszając.
Najskuteczniejsze sposoby na kamień w czajniku
Jeśli zależy nam na szybkim, a jednocześnie nieskomplikowanym pozbyciu się kamienia z czajnika, w pierwszej kolejności przetestujmy te sposoby, które są zwykle nazywane domowymi. Jest ich co najmniej kilka, a skorzystanie z nich w większości wypadków nie wymaga od nas wybierania się na zakupy.
Naszym największym sojusznikiem w walce z kamieniem jest ocet spożywczy. Już jedna szklanka wlana do czajnika w połączeniu z wypełnioną do połowy szklanką wody, jest w stanie uporać się z tym problemem. Tu warto przypomnieć, że nie wystarczy zagotować wodę. Dobrze jest również pozwolić jej na pozostanie w czajniku przynajmniej przez godzinę. W tym czasie ocet powinien poradzić sobie nawet z dość grubym osadem. Po zakończeniu tej operacji czajnik należy przepłukać, a następnie zagotować w nim wodę przynajmniej kilka razy. W ten sposób uporamy się także z charakterystycznym dla niego zapachem.
Także sok z cytryny może zdziałać cuda, gdy naszym problemem jest osad gromadzący się na dnie czajnika. Jest przy tym łagodniejszy od octu i mniej uciążliwy zapachowo. Wystarczy wlać jego szklankę do czajnika, a potem dać sobie godzinę. W tym czasie osad powinien zniknąć, a my możemy umyć czajnik od środka. Jeśli sam sok cytrynowy nie przynosi spodziewanych rezultatów, pomocna może okazać się połówka cytryny wcierana w ściany czajnika.
O dużej mocy działania mówi się także w kontekście kwasku cytrynowego będącego zresztą składnikiem naprawdę wielu produktów żywnościowych. Torebkę preparatu należy wsypać do czajnika, a następnie zalać go w połowie wodą. Mieszkanka musi zostać zagotowana i pozostawiona w czajniku na co najmniej trzy godziny. Nie mniej skuteczna jest soda oczyszczona, nie bez powodów nazywana nieco żartobliwie królową domowych porządków. Soda ma i ten plus, że nie trzeba wcale stosować jej w dużych ilościach, aby cieszyć się możliwościami, jakie przed nami otwiera. Zwykle już dwie jej łyżki okazują się wystarczające, jeśli chcemy pozbyć się osadu. Co wcale nie mniej ważne, osad znika już po kwadransie, trudno więc o rozwiązanie sprawdzające się lepiej, jeśli zależy nam na natychmiastowym efekcie. Jeśli soda oczyszczona ma minusy, koniecznie należy wspomnieć o jednym – podobnie, jak ocet, nie wydziela najpiękniejszego zapachu.
Mniej oczywiste domowe sposoby na kamień w czajniku
Jeśli najbardziej oczywiste domowe sposoby pozwalające na pozbycie się kamienia z czajnika nie działają, warto sięgnąć po te, które nie są może aż tak dobrze znane, ale z pewnością są skuteczne. W tym kontekście często wspomina się przede wszystkim o obierkach ziemniaków. Obierki należy umieścić w czajniku tworząc dość grubą warstwę, zalać je wodą, a następnie całość zagotować. Potem można wylać je i jeszcze raz przegotować wodę – efekt z pewnością nas nie rozczaruje.
Na liście mało typowych, ale skutecznych sposobów na pozbycie się osadu z czajnika, dużą rolę odgrywa także Coca-Cola. Szklanka tego napoju z pewnością okaże się przy tym wystarczająca. Wystarczy, że zrezygnujemy z jej picia, wlejemy ją do czajnika, dodamy do niej nieco wody, a całość zagotujemy. Mikstura będzie przynosić jeszcze bardziej spektakularne rezultaty, jeśli wzmocnimy jej działanie odrobiną sody oczyszczonej.
Jeszcze innym mało znanym sposobem na odkamienianie czajnika jest wsypanie do niego witaminy C. Wlewamy do czajnika elektrycznego 100 ml wody, lekko ją podgrzewamy, następnie wsypujemy 2 łyżeczki witaminy C. Odstawiamy czajnik na 30 minut. Najlepiej odkamienianie robić co 1-2 dni, wówczas nie będziemy musieli długo czekać na efekty. Jeżeli jest gruba warstwa kamienia, będzie trzeba powtórzyć odkamienianie, postępując analogicznie jak wcześniej.
A co w sytuacji, w której żaden z wymienionych sposobów nie działa? W marketach z pewnością znajdziemy profesjonalne środki do odkamieniania. Gdy zawiodą wszystkie inne metody, również im powinniśmy dać szansę. Upewnijmy się jednak, że posługując się nimi stosujemy się do wszystkich zaleceń odnoszących się do naszego bezpieczeństwa. Czytajmy skład środków i sprawdzajmy w Internecie, czy będą one bezpieczne dla domowników. Czasem lepiej poświęcić na odkamienianie więcej czasu, ale przy użyciu całkowicie naturalnych środków, niż zakupić produkt, z którego później i tak nie będziemy korzystali.
Ja mam czajnik ariete i najlepiej do usuwania kamienia sprawdza mi się kwasek cytrynowy. Później jeszcze ładnie pachnie w domu 🙂
@Gabrysia, ja ostatnio stosuje wyłącznie witaminę C do odkamieniania. Bardzo szybko usuwa, jeśli nie ma dużej warstwy kamienia.