Sprzęt

Jakie są koszty eksploatacji drukarki

tonery w drukarce laserowej kolorowej

Suma, jaką płacimy w trakcie zakupu drukarki, to dopiero początek wydatków związanych z eksploatacją tego urządzenia. W późniejszym czasie pojawią się kolejne koszty, które trzeba będzie ponieść. Właśnie dlatego, zakup tego typu sprzętu powinien być przemyślaną decyzją. Niektóre modele kosztują śmiesznie mało, ale szybko okazuje się, że ich faktyczna cena jest ukryta w materiałach, które trzeba kupić. Jakie są koszty eksploatacji drukarki? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Z zakupem drukarki jest trochę jak z zakupem samochodu – cena, która widnieje w katalogu to jedno, w perspektywie dłuższego użytkowania ważniejsze mogą okazać się koszty eksploatacyjne. Podzespoły w aucie ulegają zużyciu, a bez paliwa w baku nie pojedziemy. Niestety, chcemy czy nie, musimy płacić. Tak samo wygląda to w przypadku urządzeń drukujących, choć skala wydatków jest oczywiście odpowiednio mniejsza. Po pewnym czasie, będziemy musieli ponieść pewne koszty. Jakie? O tym decyduje przede wszystkim typ urządzenia, ale niektóre punkty w tabeli wydatków pozostają niezmienne, bez względu na to, z jakiej drukarki korzystamy.

Ten koszt poniesie każdy użytkownik

Mówiąc o kosztach wspólnych, na pierwszym miejscu trzeba wymienić papier. W tym temacie nie ma podziału na bardziej i mniej ekonomiczne drukarki, bo wydatki związane z zakupem papieru są bezpośrednio związane z częstością używania urządzenia. Wielu osobom wydaje się, że można tu sporo zaoszczędzić, kupując najtańsze ryzy. Odradzamy takie postępowanie! Papier niskiej jakości ma tendencję do pylenia. Co się z tym wiąże, pył osadzający się na wszystkich elementach ruchomych drukarki może na nie negatywnie wpłynąć i w ten sposób doprowadzić do wystąpienia awarii.

W tym miejscu dochodzimy do kolejnego punktu, czyli do kosztów serwisu. Im intensywniej używamy drukarki, tym szybciej będzie musiała trafić do specjalisty. Nie chodzi tu wyłącznie o awarie, które wykraczają poza zakres gwarancji, ale przede wszystkim o czynności konserwacyjne. Oczywiście, można wykonać je samodzielnie, ale wyłącznie po okresie obowiązywania ochrony gwarancyjnej. Wcześniej, drukarką będzie musiał zająć się autoryzowany serwis.

Atramentówka i laserówka – różne technologie, różne koszty

Dalej przechodzimy do wydatków charakterystycznych dla poszczególnych grup urządzeń. Użytkownicy atramentówek muszą wymieniać kartridże z tuszem. Rynkową większość stanowią drukarki kolorowe, co oznacza, że większość userów musi wymieniać cztery wkłady. Niektóre mają prostą konstrukcję, ale są też modele, w których zasobniki są zintegrowane z głowicą drukującą. W obu przypadkach, warto poszukać dobrych, niedrogich zamienników.

Osoby korzystające z laserówek muszą liczyć się z koniecznością wymiany kaset z tonerem. Monochromatyczne drukarki laserowe cieszą się większym popytem niż ich kolorowe odpowiedniki, co oznacza, że większość osób wymienia tylko jeden wkład. W większości przypadków, element ten jest zintegrowany z bębnem światłoczułym, ale niektóre firmy wolą rozdzielać oba elementy. W drugim przypadku, co drugą wymianę wkładu trzeba wymienić także bęben.