urządzenia z dostępem do internetu

Jak udostępnić Internet w telefonie – tethering w praktyce

W obecnych czasach, Internet stanowi nieodłączną część naszej rzeczywistości. Sieć przestała być dla nas wyłącznie źródłem rozrywki, a stała się także wirtualnym miejscem pracy i nauki. W tym kontekście nie należy dziwić się, że dostęp do Internetu chcemy mieć zawsze i wszędzie. Nie trzeba jednak kupować przenośnego routera Wi-Fi, żeby nasze urządzenia mobilne stale pracowały w trybie online, bo w tej roli doskonale sprawdzi się sprzęt, który zawsze nosimy w kieszeni – smartfon. Jak udostępnić Internet z telefonu? Poniżej wyjaśniamy, czym jest tethering.

Chyba większość osób, które pozostają za pan brat z nowoczesnymi technologiami, korzysta przynajmniej z dwóch urządzeń mobilnych. Poza smartfonem, często towarzyszy nam także laptop lub tablet. Jeden i drugi sprzęt pokazuje pełnię możliwości dopiero, gdy pracuje online. Wówczas, staje się całkowicie funkcjonalnym narzędziem do różnorakiej pracy. Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, łączy się z Internetem, rozsądnym posunięciem wydaje się zakup mobilnego routera. To jednak zbyteczny wydatek. Nie każdy bowiem wie, że smartfon może w mgnieniu oka stać się całkowicie funkcjonalnym hot-spotem, który przyda się nie tylko „na mieście”, ale także w sytuacji, w której musimy zmierzyć się z awarią domowego Internetu.

Tethering – co to takiego?

Mówiąc o tetheringu, na myśli należy mieć technologię, która za pośrednictwem smartfona pozwala podłączyć do sieci wszystkie urządzenia łączące się z Internetem. Trzeba wiedzieć, że każdy telefon z dostępem do sieci ma wbudowany modem. Urządzenia klasy GSM2 i nowsze dają możliwość korzystania z sieci nie tylko za pośrednictwem interfejsu systemu operacyjnego. Możliwe jest też przekształcenie telefonu w modem lub bezprzewodowy router, z którym połączy się więcej niż jedno urządzenie. Jak to zrobić? To naprawdę łatwe.

Jak udostępnić Internet przez telefon z Androidem?

Zacznijmy od smartfonów działających pod kontrolą „zielonego robota”. W Polsce, system Android jest wiodącą platformą mobilną, co oznacza, że korzysta z niej większość użytkowników smartfonów. Takie statystyki nie powinny dziwić, bo OS od Google jest platformą otwartoźródłową, czyli może z niej korzystać każdy producent. To oznacza także, że każdy może ją dowolnie modyfikować. Efektem tego są niezliczone nakładki systemowe, które wyglądają inaczej i oferują różne funkcje. To oznacza, że nie da się podać uniwersalnej instrukcji włączenia tetheringu – w różnych smartfonach może to wyglądać nieco inaczej. Liderem na polskim rynku jest Xiaomi – gigant technologiczny z Chin. Właśnie dlatego, nasz instruktaż opieramy na nakładce MIUI.

Tethering w telefonie Xiaomi

Aby aktywować funkcję udostępniania Internetu, w pierwszej kolejności należy otworzyć aplikację Ustawienia. Następnie przechodzimy do sekcji Połączenie i udostępnianie. Tam musimy odszukać sekcję Przenośny hotspot. Po jej wybraniu, pozostaje nam aktywowań funkcję Przenośny hotspot Wi-Fi, zaznaczając odpowiednią opcję.

Powyższa instrukcja przyda się nie tylko właścicielom smartfonów Xiaomi i Redmi. Najczęściej, kroki postępowania wyglądają podobnie. Różnią się tylko nazwy poszczególnych sekcji.

Przydatna wskazówka, jeżeli masz problem ze znalezieniem tej funkcji, w polu wyszukiwania w Ustawieniach wpisz frazę hotspot, tethering lub udostępnianie Internetu. Możesz też poszukać skrótu aktywującego hotspot na pasku zadań.

Jak udostępnić Internet przez telefon z systemem iOS?

W przypadku iPhone’ów, sprawa jest znacznie prostsza. Wszystkie smartfony z logo nadgryzionego jabłka korzystają bowiem z tego samego systemu operacyjnego, bez żadnych nakładek, więc instrukcja jest aktualna dla wszystkich modeli.

Żeby udostępnić Internet na iOS, w pierwszej kolejności otwieramy Ustawienia i wybieramy opcję Hotspot osobisty. Następnie, zaznaczmy opcję Dopuszczaj innych, przesuwając wirtualny włącznik w prawo. To wszystko. Możesz już bez przeszkód podłączyć do sieci inne urządzenia.

UWAGA! Jeżeli nie korzystałeś z tej funkcji na ekranie głównym ustawień może zabraknąć wspomnianej opcji (Hotspot osobisty). Nic nie szkodzi! Procedura wejścia i uruchomienia usługi jest bardzo podobna: Ustawienia => Sieć komórkowa => Hotspot osobisty => Dopuszczaj innych.

Nie tylko przez Wi-Fi

Wypada podkreślić, że zarówno smartfony z Androidem, jak i działające pod kontrolą iOS, umożliwiają udostępnianie Internetu przez kabel lub za pośrednictwem łączności Bluetooth. W pierwszym przypadku, musimy połączyć telefon z laptopem lub pecetem przez kabel USB. Następnie, wybieramy odpowiednią opcję. Znajdziemy ją w tym samym miejscu, w którym aktywujemy tethering Wi-Fi. Może nazywać się Modem USB, Udostępnianie Internetu przez USB lub Tethering USB – w zależności od wersji systemu iOS. Po jej zaznaczeniu, udostępnianie zacznie działać.

W systemie iOS 15.6.1 opcja prezentuje się następująco:

Hotspot USB w iOS
Hotspot USB w iOS

Procedura aktywacji tetheringu przez Bluetooth wymaga uprzedniego sparowania obu urządzeń w sposób bezprzewodowy (via Bluetooth). Gdy urządzenia będą już połączone, w tej samej sekcji ustawień szukamy opcji Tethering przez Bluetooth lub podobnej (w zależności od wersji systemu iOS nazwy mogą się odrobinę różnić). Po jej zaznaczeniu, wszystko powinno działać.

O tym trzeba pamiętać

Nie zapominaj, że przed rozpoczęciem udostępniania Internetu, musisz włączyć w smartfonie transmisję danych mobilnych. Funkcja routera może znacząco zwiększyć zużycie energii, więc jeżeli bateria w telefonie jest bliska wyczerpania, należy podłączyć urządzenie do ładowarki lub do przenośnego banku energii.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.